П апа Франциск започна първата си визита в Куба с призив към властите на островната държава да бъдат по-отворени към Църквата и Съединените щати, съобщи Франс прес.
Малко след пристигането си в късния следобед в събота на летище "Хосе Марти" в Хавана, папата изнесе кратка реч, в която призова за повече "средства", с които Църквата да може да функционира свободно на острова.
"Днес искаме да подновим тези връзки на сътрудничество и приятелство, за да може Църквата да бъде до кубинския народ и да го подкрепя в надеждите и тревогите му. Нека тя разполага със средствата, необходими да изпълнява благополучно мисията си", заяви 78-годишният папа Франциск пред кубинския президент Раул Кастро.
По отношение на кубинско-американското сближаване, в което папата изигра решителна роля, той насърчи Вашингтон и Хавана "да продължат по този път и да използват всички възможности", които се откриват пред тях.
"От няколко месеца сме свидетели на събитие, което ни изпълва с надежда: процесът по нормализиране на отношенията между два народа след години отчуждение", каза папа Франциск, цитиран от ДПА.
Той каза, че преговорите, които доведоха до повторното отваряне на посолствата в Хавана и Вашингтон, са дали пример на целия свят какво значи помиряване, предаде Асошиейтед прес.
Папата направи изненадващ призив към двете бивши противникови страни от времето на Студената война, след като в продължение на седмици Ватикана уверяваше, че той няма да говори изрично за политика по време на пътуването си. Той бе посредник и гарант на 18-месечните тайни преговори, които доведоха до възстановяването на дипломатическите връзки между Хавана и Вашингтон тази година.
Франциск включи в приветствията си и брата на Раул, Фидел Кастро, с когото вероятно ще се срещне още утре. Папата поздрави и "тези, с които по различни причини няма да мога да се срещна", имайки предвид вероятно политическите дисиденти и обикновените граждани на Куба, отбеляза АП.
В приветствена реч по случай пристигането на папата в Куба, Раул Кастро му благодари за подкрепата в диалога със САЩ.
Той подчерта необходимостта от прекратяване на американската блокада на острова и от това Вашингтон да върне на Куба военноморската база в Гуантанамо. "Блокадата, която причинява вреди и лишения на кубинските семейства, е жестока, аморална и незаконна. Трябва да й бъде сложен край", каза кубинският лидер.
В дългата си реч Кастро изрази одобрение за критиките на папата към глобалната икономическа система, която по думите му "е превърнала парите в идол".
Веднага след речта си папа Франциск измина с папамобила разстоянието от 18 км от летището до апостолическата нунциатура (дипломатическото представителство на Светия престол в Хавана) под възгласите на хилядите хора, дошли да го приветстват.
Мнозина държаха във въздуха портретни снимки на папата, знамена на куба и плакати с надпис: "Обичаме те, Франциск!".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!