З ападът не може до безкрай да протяга "маслинена клонка", докато Русия повишава напрежението по украинската граница. Това заяви председателят на Европейския съвет Шарл Мишел, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
"Големият въпрос остава: иска ли Кремъл диалог?", запита Мишел
по време на конференцията по сигурността в Мюнхен. "Не можем вечно да подаваме маслинена клонка, докато Русия прави ракетни тестове и продължава да трупа войски" по украинската граница, добави той.
Изявленията на Кремъл "преди няколко дни даваха малък лъч надежда,
но действията му добиват формата на продължаващо военно засилване с тежки инциденти в Донбас", Източна Украйна, където през последните дни зачестиха въоръжените сблъсъци, отбеляза европейският висш служител. Той повтори, че Западът е решен да отговори на всяка агресия срещу украинската територия с пакет от санкции срещу Русия.
Русия "се надяваше да всее разцепление, да отслаби нашия съюз, да ни раздели,
а всъщност те направиха точно обратното", заяви Шарл Мишел и увери, че единството на американците и европейците е било "циментирано".
В същото време стана ясно, че Русия и Беларус ще продължат съвместните проверки
на боеготовността на въоръжените си сили след мащабните им съвместни маневри северно от Украйна, които трябва да приключат в неделя. Това съобщи днес беларуското министерство на отбраната, цитирано от Ройтерс.
Решението за удължаването на проверките е взето заради
засилената военна активност край руските и беларуските граници, както и заради ескалацията на напрежението в Източна Украйна, се казва в съобщението. В него не се споменава какво означава това за присъствието на руски войски в Беларус, чиято численост по оценки на НАТО възлиза на 30 хиляди и те може да бъдат използвани за нападения срещу Украйна.
Кремъл не е коментирал съвместните маневри с Беларус.
Говорителят Дмитрий Песков окачествява като провокации твърденията на Запада, че Русия ще нападне Украйна.
"Ню Йорк таймс" коментира, че вестта за удължаване на срока на съвместните руско-беларуски маневри оказва допълнителен натиск върху Киев. Според изданието тези 30 хиляди руски войници в Беларус представляват най-многочислената руска дислокация на беларуска територия след края на Студената война. Границата между Украйна и Беларус е с дължина към 665 мили (около 1070 км) и е до голяма степен незащитена, посочва вестникът.
Обаче изчисляването на числеността на разположените руски сили е несигурно занимание, тъй като размерът на батальоните варира според тяхното предназначение, пише "Ню Йорк таймс".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!