А мерикански и западни служители настояват Украйна да измести фокуса си от бруталната, продължила месеци битка в източния град Бахмут и вместо това да даде приоритет на потенциална офанзива на юг, като се възползва от новата западна военна техника, струваща милиарди долари, предава Си Ен Ен.
В продължение на почти шест месеца украинските сили отблъскват руснаците на дълъг около 60 км участък от фронта край Бахмут, който се намира между контролираните от проруски сепаратисти градове Донецк и Луганск.
„Това е брутална и мъчителна битка”, коментира висш служител на западно разузнаване, посочвайки, че двете воюващи страни си разменят 100-400 метра земя на ден и няколко хиляди артилерийски снаряда.
Украйна изпрати командосите от полк "Азов" в Бахмут
Самият град Бахмут е почти напълно разрушен, което го прави още по-малко привлекателна цел от стратегическа гледна точка.
Американски и западни служители предлагат украинските сили да намалят загубите си в Бахмут, който според тях има малко стратегическо значение за Украйна, и вместо това да се съсредоточат върху планирането на офанзива на юг.
Това е част от съобщение, предадено от трима висши служители на Белия дом, които пътуваха до Киев миналата седмица. На среща с президента на Украйна Володимир Зеленски, заместник-съветникът по националната сигурност Джон Файнър, заместник-държавният секретар Уенди Шърман и заместник-министърът на отбраната по политиката Колин Кал са заявили, че САЩ искат да помогнат на Украйна да се отклони от битката на изтощение в Бахмут и вместо това да се съсредоточи върху механизирана маневрена война, която използва бързи, неочаквани удари срещу Русия, посочва Си Ен Ен.
Зеленски: Така реши президентът Путин
Стотиците бронирани превозни средства и танковете, които САЩ и европейските страни предоставят на Украйна през последните седмици, имат за цел да помогнат за тази промяна на тактиката.
Не е ясно обаче дали Зеленски се чувства готов да нареди изтегляне от Бахмут.
Според запознати с неговото мислене, украинският президент не вярва, че руската победа в Бахмут е свършен факт и смята, че удържането на града би дало на Украйна по-добър шанс да си върне целия Донбас. Освен това той се опасява, че превземането на Бахмут ще улесни руснаците да настъпят към стратегически важните източни градове Славянск и Краматорск.
Русия плаши Молдова с "украински сценарий"
Също така Бахмут е важен символ на украинската съпротива, който самият Зеленски посети точно преди да пътува до Вашингтон миналия декември.
„Всеки сантиметър от тази земя е напоен с кръв, всеки час гърмят оръжия. Борбата за Бахмут ще промени трагичната история на нашата война за независимост и свобода”, заяви тогава Зеленски.
Бахмут „има значение, защото руснаците го направиха важен”, смятат обаче американски военни. Те не виждат града като стратегически значим за изхода на войната в Украйна.
И двете страни понасят огромни загуби и пропиляват хиляди артилерийски снаряди край Бахмут. Но Русия разполага с повече оръжия и хора от Украйна.
Американски служители се надяват, че доставките на нова бронирана техника и разширеното обучение на украинските сили в Германия ще насърчат Украйна да промени тактиката си.
Започна нова атака на Русия в Украйна
„В зависимост от доставките и обучението за цялото това оборудване, аз наистина мисля, че е много, много възможно украинците да проведат на тактическо и оперативно ниво, значителна настъпателна операция, за да освободят възможно най-много украинска територия”, коментира председателят на Обединения комитет на началник-щабовете в САЩ генерал Марк Мили.
Натискът от Запада към Украйна да промени тактиката на бойното поле идва и на фона на засилващи се признаци, че руският президент Владимир Путин възнамерява да направи голям ход във войната през следващите няколко седмици, за да си върне инициативата.
Директорът на ЦРУ Бил Бърнс пътува до Киев по-рано този месец, за да информира Зеленски за оценката на САЩ за плановете на Путин, пояснява Си Ен Ен.
Има индикации, че Кремъл обмисля нова мобилизация на около 200 000 души, като в момента проучва възможностите и обществената реакция в Русия към такъв ход.
Путин е наясно колко непопулярна беше първата мобилизация в края на миналата година, когато избухнаха протести и стотици хиляди руски мъже в боеспособна възраст избягаха от страната. Но Русия се нуждае от войници, въпреки че първата мобилизация почти удвои броя на руските войски в Украйна.
Намеренията на Путин за нова офанзива изглеждат ясни, след като той издигна генерал Валери Герасимов, началник на руския Генерален щаб, за командващ войната в Украйна.
Руски военни са били подслушани през последните седмици да обсъждат възможността да се опитат да превземат североизточния град Харков, посочва Си Ен Ен, позовавайки се на данни от западните и украинската разузнавателни служби.
„Голям украински пробив в Запорожие би поставил под сериозно предизвикателство руския „сухопътен мост”, свързващ Ростовска област в Русия и Крим”, подчертава Министерството на отбраната на Обединеното кралство в разузнавателна сводка.
Като цяло обаче САЩ и техните съюзници са скептични относно способностите, най-вече логистични на Русия да организира сериозна офанзива, но смятат, че тя ще засили натиска, за да изтощи Украйна, превръщайки войната в „месомелачка”.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!