К огато в Турция решат, че някой трябва да "изчезне", го пращат в Силиври. В този град се намира най-големият затвор в Европа. В него сега е и кметът на Истанбул Екрем Имамоглу, пише НЦЦ и описва страховитата атмосфера, съобщи Deutsche Welle.
Той е един от най-прочутите турски затвори: кампус „Мармара", както официално се нарича затворът край пристанищния град Силиври. Според критиците на властта това е наказателният лагер на президента Реджеп Тайип Ердоган - силния човек в Турция, който управлява страната вече повече от две десетилетия. Факт е, че много от неговите опоненти и критици са затворени точно там. А от 19 март сред тях е и популярният кмет на Истанбул Екрем Имамоглу, пише швейцарският вестник „Нойе Цюрхер Цайтунг“ (НЦЦ).
Официалното обвинение твърди, че Имамоглу е ръководител на престъпна организация, обогатявала се с публични средства – тоест, нещо като мафиотски бос, който прибягвал и до изнудване. Другото обвинение срещу него бе за подкрепа на терористична организация, което съдът междувременно отхвърли. Но истинското му „престъпление“ е неговата популярност: Имамоглу е в състояние да победи президента Ердоган на следващите избори, коментира изданието.
В изолация
Докато стотици хиляди поддръжници на Имамоглу протестират в Турция, опозиционният политик е държан в затворническия комплекс на 80 км западно от Истанбул. Построен е между 2005 и 2008 г. и първоначално е бил планиран за 11 000 затворници. Но на моменти в него са се оказвали и по повече от 20 000 души.
„Силиври не може да се сравнява с руска наказателна колония, в която затворниците биват измъчвани и убивани, не е и високотехнологичен затвор като този в Ел Салвадор, където затворниците могат да бъдат наблюдавани като диви животни в зоологическа градина. Този затвор е дискретен и ефикасен като багажна клетка на някоя ж.п. гара“, пише НЦЦ.
Адвокатите и близките на затворниците преминават през въоръжена охрана на входа, осигурявана от паравоенната жандармерия. Следва продължителна и щателна проверка, включваща обиск, преминаване през метални детектори и сканиране на ириса на очите.
Всяко от трите крила на затвора разполага с килии за по четирима души, освен тях има и около четиридесет килии за пълна изолация. Много от най-изявените критици на президента Ердоган са били или все още се намират в Силиври - активисти за правата на човека, учени, художници, журналисти. Един от тях е главният редактор на всекидневник и писател Ахмет Алтан, когото носителят на Нобелова награда Орхан Памук нарича „едно от най-важните пера на турската журналистика“. След неуспешния опит за преврат през 2016 г., за който правителството обвини вече покойния проповедник Фетхуллах Гюлен, Алтан беше арестуван за предполагаема подкрепа на превратаджиите и по-късно осъден на доживотен затвор, припомня НЦЦ.
"Заличени от живота"
В затвора 70-годишният тогава Алтан написа книгата „Никога повече няма да видя света“, в която разказва за преживяното в затвора: „В монотонното отражение на светлината всеки беше надянал на лицето си восъчната маска на смъртта. Взеха ми връзките на обувките, часовника, личната карта и шнура, който държеше панталоните ми на кръста. С всяка своя дума и действие те ни отделяха от света на живите, тласкайки ни към безпросветните дълбини – също както се изрязва гнилото или червивото от плода“.
Тормозът над затворниците понякога е подмолен, пише НЦЦ. Алтан например описва как постепенно се отнема идентичността на задържаните, защото в затвора никъде няма огледала. Затворниците просто губят лицата си, те биват „заличени от живота“. Ахмет Алтан все пак беше освободен през 2021 г., след като Апелативният съд отмени присъдата му, припомня швейцарското издание.
Осман Кавала - друг известен критик на Ердоган – още очаква това. Европейският съд по правата на човека в Страсбург вече на два пъти разпорежда освобождаването му. Напразно. Бизнесменът и поддръжник на турското гражданско общество беше арестуван през 2017 г. и осъден на доживотен затвор за предполагаем опит за сваляне на правителството. Оттогава е в пълна изолация.
Силиври означава страх
В Силиври Турция не извършва брутални престъпления срещу затворниците, но когато е решила да задържи някого, той си остава там, без да има право на пощада, отбелязва НЦЦ. Затова затворът има страховита слава.
Имамоглу все още не е осъден, но е хвърлен зад стените на Силиври. Негови съпартийци се срещат с него всеки ден, миналия петък той беше посетен и от делегация на европейски политици, сред които беше и заместник-председателката на Европейския парламент Катарина Барли.
„Президентът Ердоган пренебрегва законите на собствената си страна или ги променя, за да си осигури безкрайно господство. Върховенството на закона е от основно значение за демокрацията. Ние сме тук, за да напомним това на сегашния режим“, цитира „Нойе Цюрхер Цайтунг“ думите на Барли.