"Добрата новина е, че външните министри на Гърция и Македония са постигнали принципно съгласие по името на Македония и очакват техните премиери и правителства да одобрят и обявят това", заяви вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева в Брюксел.
Тя, съвместно с нейната колега от Австрия Карин Кнайсел, първите дипломати от Съюза проведоха работна закуска с министъра на външните работи на Република Македония Никола Димитров. Той информира колегите си за състоянието на преговорите за името с Гърция, като заяви, че очаква положително развитие.
Димитров благодари на Българското председателство на Съвета на ЕС за изградената положителна атмосфера в региона, за поставянето високо в дневния ред на интеграцията на Западните Балкани и за това, че България е добър съсед.
Захариева заяви, че постигнатото съгласие между Никола Димитров и Никос Коцияс в Брюксел е позитивно решение за всички страни в процеса, включително България.
Няма споразумение на преговорите за името между Гърция и Македония
Двамата дипломати до късно снощи в белгийската столица обсъждаха ключови елементи около въпроса за спора за името на Македония.
Македонският външен министър определи срещата като "продуктивна" - утвърдена е рамка, която екипи от външнополитическите ведомства на двете страни усъвършенстват, за да получи форма на двустранно споразумение, отбеляза Димитров.
Съществуват и елементи, които трябва да бъдат доуточнени на най-високото ниво, допълни той.
В тази връзка бе съобщено за обширен телефонен разговор, който ще бъде проведен от премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас в средата на седмицата. Не се съобщават допълнителни подробности - нито Димитров, нито Коцияс не разкриха друга информация за преговорите.
Ципрас за Македония: Отиваме да вземем, а не да дадем
Преди срещата в Брюксел двамата външни министри преговаряха интензивно в Ню Йорк в продължение на два дни. В дискусията участваше и специалният посредник на ООН в спора за името – Матю Нимиц. Очевидно там са били потвърдени определени сегменти от възможното решение за пакета.
Македония: В Ню Йорк ще се проведе битката за името ни
С новото интензифициране на преговорите и сериозния шанс за окончателно приключване на процеса в Гърция, призивите за нови реакции се активират отново. За следващата седмица в Гърция са обяви нови протести за запазване на "гръцкия характер на Македония".
Германският държавен министър по европейските въпроси Михаел Рот изрази подкрепата си за преговорния процес между Скопие и Атина и призова за мирно решение без препятствия.
"Днес се срещнахме с македонския министър Димитров. Благодарни сме за продължаващите преговори между Гърция и БЮРМ. Ние сме готови да дадем всяка подкрепа за решението на името. Призоваваме всички да не пречат на намирането на мирно решение. Става дума за стабилност и мир в целия регион, а европейската перспектива е най-добрият инструмент да бъдат взети предвид нашите принципи. Преодоляването на спора за името е много важен момент, аз съм оптимист за идните дни ", каза Рот в Брюксел днес.
"Двамата външни министри на Гърция и Македония постигнаха напредък, но преговорите за името още не са завършили, съобщиха източници от правителството на гръцката агенция АНА-МПА. Според тях в момента разговорите между Атина и Скопие се намирали в най-критичния момент.
"Някои хора бързат а кажат "хоп“, преди Скопие да скочи“, казал представител на гръцкото правителство и призовал към спокойствие и търпение до срещата на върха на Евросъюза през юни, предаде БГНЕС.
Освен Македонския въпрос, по време на Съвета "Външни работи", външните министри на ЕС обсъдиха и последните събития в Иран.
"ЕС остава твърдо зад ядреното споразумението с Иран, съобщи вицепремиерът Екатерина Захариева след заседанието в Брюксел.
"За съжаление не мислим, че изобщо е възможна промяна в позицията на САЩ за оставане в споразумението. Иран не желае да седне на една маса за преговори с тях, добави тя. По нейните думи има две възможности - или споразумението с Техеран да бъде запазено, или да бъде прекратено, с автоматично възобновяване на ядрената програма на Иран", каза тя.
Темата идва след решението на САЩ да се оттеглят от споразумението по ядрената програма на страната.
Министрите единодушно заявиха, че запазването на споразумението е важно за регионалния мир и сигурност и ЕС ще остане ангажиран с него, докато Иран продължава да изпълнява поетите ангажименти.
Европейският съюз смята да продължи диалога по темата със САЩ.
"Решението беше, че споразумението е изключително важен дипломатически успех, постигнат след дългогодишни преговори. Имаме притеснения за развитието на балистичната програма и за ролята на Иран в региона, но никой не иска Иран да продължи ядрената си програма", поясни Захариева. Тя посочи, че това споразумение е важно за сигурността на Европа и света, а за да продължи Иран да го спазва, Техеран очаква да види положително икономическо отражение.
Външните министри на ЕС днес отново са потвърдили виждането си, че не се очертава друго решение по близкоизточния въпрос, освен обособяването на Ерусалим като столица на две държави. "България е на мнение, че трябва да водим близък диалог с Израел, защото е важен наш партньор, без да крием притесненията си за напрежението в ивицата Газа", добави вицепремиерът.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!