П ремиерът на Северна Македония Зоран Заев заяви, че ще бъде внимателен с отговорите на исканията на България за решаването на въпроса за Гоце Делчев и езика. Трябва да бъде постигнато решение, което ще донесе ползи и за България, и за Северна Македония, каза той по време на съвместната пресконференция с Франсис Фанън, помощник-държавен секретар в Бюрото по енергийни ресурси към Държавния департамент на САЩ.
"Знаете, че сме концентрирани върху възможността за бързото решаване на този въпрос, който стои пред нас. Разбира се, гаранцията за въпросите на идентичността са потвърдени с Договора за добросъседство с България, а това означава македонски език и македонски народ. Вярвам, че всички тези документи и коментарите, които се появиха, са само желание да бъде решена тази четвърта историческа глава или шеста историческа личност, което може да се превърне във възможност за сплотяване, за сближаване, за укрепване на приятелството”, подчерта македонският премиер.
"Вечер": Кирил и Методий не са "български славянски просветители"
Той подчерта, че политиците ще внимават с коментарите, защото са наясно, че трябва да бъде постигнато решение, което да е от полза и за двете страни.
Както съобщава МИА, министърът на външните работи на Северна Македония Буяр Османи ще посети България следващата седмица, като визитата му ще предшества тази на Заев в края на октомври или началото на ноември.
"Надявам се много скоро да посетя София, където ще можем да обсъдим толкова много съвместни, преди всичко икономически проекти. Един от тях е точно това, за което говорим днес - газовата връзка, с всички възможности, които се отварят за насърчаване на сътрудничеството. Определено вярвам, че всичко, което ни предстои, ще бъде още един сигнал за положително сътрудничество в целия регион", подчерта Заев.
Според него, историческите въпрос трябва да бъдат използвани като потенциал за развитие на цялостното сътрудничество.
Налице са толкова добри възможности – енергетика, национални газопроводи, взаимна свързаност посредством газификацията, посредством енергийните системи от друг вид, развитието на търговията, взаимните инвестиции в двете държави и взаимната помощ със защитни ресурси срещу COVID-19, каза македонският премиер.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!