Н якои от македонците също са били помощници на фашистите, така премиерът Зоран Заев оправда твърдението си, че от македонските учебници, ще бъде изтрито определението „български” преди термина фашистки окупатор.
„Значи не можеш да кажеш, че цяла една нация е бил фашистка. Не можете дори да кажете, че ние сме били с партизаните, защото има и такива, които са били сътрудници на фашисткия окупатор, по време на Втората световна война. В рамките на добрите европейски маниери, от нас зависи как ще определим, дали ще бъдем внимателни или не в това отношение”, каза Заев.
Радев: Обещанията на Северна Македония вече не работят
Тези му думи предизвикаха остри критики в Северна Македония. Според бившият македонски посланик в София, Марян Гьорчев, Заев заличава историческата истина, а България не прави нищо в замяна.
„Крие се или се избягва да се описва историческата истина, а факт е, че Република България е съюзник на фашистка Германия и фашистка Италия, по време на Втората световна война, в резултат на което млади поколения македонци ще бъдат погрешно образовани, ще научат история, която не е отражение на нищо. Ще промени ли Република България и формулировката на историческия контекст и например да изтрие от учебниците си историческа мъглявина, че Македония е българска земя”, каза Гьорчев.
За първи път Зоран Заев поздрави и българите
Гьорчев смята, че македонското правителство трябва да уважи Резолюцията за преговорите с България, която беше гласувана в единодушно от парламента в Скопие и където се казва, че Северна Македония „няма да робува на анахронични исторически стереотипи и илюзии”.
Днес президентът на Република Северна Македония Стево Пендаровски критикува в ООН ветото на България за започване на преговори за присъединяване към ЕС.
„Настоящият застой в този процес разочарова гражданите и постоянно намалява техния ентусиазъм за положителни промени. От друга страна, тази ситуация отваря вратата към геополитическата конкуренция, но и към различни модели на управление, стесняващи пространството за демократични реформи, толкова важни за регионалната перспектива за стабилност и просперитет”, каза Пендаровски. „В същото време сме готови да започнем конструктивен диалог с... България, за да осигурим пълното прилагане на Споразумението за добросъседство и сътрудничество”.
Република Северна Македония отново пуска информация по-скоро за тестване на общественото мнение, отколкото за някаква реална употреба, коментира пред „Фокус“ проф. Ана Кочева, ръководител на Секцията за българска диалектология и лингвистична география в Института за български език при БАН.
По думите ѝ засега освен спорадични вербални индикации, включително и изявлението на Зоран Заев за премахване на думата „български” пред термина „фашистки окупатор”, няма други сериозни знаци, че Скопие сериозно се подготвя да даде тласък на официалните отношения със София.
Политическите фактори в Северна Македония продължават пропагандните обиколки из европейските страни вместо да водят необходимия диалог с България за преодоляване на разногласията, смята Кочева.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!