А мерикански гражданин е арестуван от южнокорейските власти, докато се опитвал да преплува река Хан, за да стигне до Северна Корея, предаде "Телеграф".
Мъжът е задържан малко преди полунощ във вторник.
Според агенция Йонхап мъжът е на видима възраст около 30 години и е идентифициран като американски гражданин от арабски произход.
След като е бил задържан, плувецът е предаден на южнокорейските служители на разузнаването за разпит.
"Опитвах се да стигна до Северна Корея, за да се срещна с върховния лидер Ким Чен-ун", заявил задържаният, цитиран от Йонхап.
Мъжът не е възприел съвета на американското правителство да се избягват пътуванията до Северна Корея. Позицията на властите в САЩ стана още по-категорична, след като през последните месеци в страната бяха арестувани трима американски граждани.
Американецът Матю Тод Милър беше осъден на шест години трудов лагер от Върховния съд на Северна Корея, за извършване на "враждебни действия" срещу режима.
Когато 24-годишният мъж пристигнал в Северна Корея на 10 април, той разкъсал туристическата си виза и поискал убежище в комунистическата страна.
По-рано този месец Милър казал на кореспондента на Си Ен Ен в Пхенян Уил Рипли, че е бил готов да наруши закона в КНДР още преди пристигането си.
"Аз умишлено извърших това престъпление", признал Милър.
Милър е сред тримата американски граждани, задържани наскоро в Северна Корея.
През април 2013 г. Кенет Бей е признат за виновен по обвинение във "враждебни действия срещу републиката" и в опит за сваляне на правителството. Мъжът е осъден на 15 години трудов лагер. 46-годишният Бей е приет в болница за лечение на диабет, високо кръвно налягане и болки в гърба. Семейството му обжалва решението на съда.
Близките на 56-годишния Джефри Фоул от Охайо също апелират пред Пхенян за освобождаването му. Той е задържан, тъй като е оставил екземпляр от Библията в хотела, където е отседнал. Фоул е в очакване на своя съдебен процес.
Анализатори твърдят, че Северна Корея използва задържаните, за да принуди САЩ да седне на масата за преговори за освобождаването им.
В миналото висши американски дипломати и дори Джими Картър – бивш американски президент, предприемаха хуманитарни визити до Пхенян, за да осигурят свободата на свои съграждани, задържани в Северна Корея.
Такива срещи са използвани за пропаганда на режима, за да покажат, че Северна Корея принуждава мощните си врагове да се съгласи с техните искания.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!