У краинската армия продължава да разширява пробива в руската отбрана при Роботине, настъпвайки към Новоданиловка на запад и Върбово на изток.
В момента украинците „консолидират позициите си, нанасят артилерийски огън по идентифицираните цели на противника и провеждат контрабатарейни операции”, предава Си Ен Ен, цитирайки украинския Генерален щаб.
Целта е стратегическият транспортен център Токмак, който е окупиран от руснаците.
Междувременно войници, участвали в пробива при Роботине, разкриват колко трудно е било да бъде преодоляна руската защита.
Критичен момент, Украйна пробива руската отбрана
„Които и да сте, щурмова група… евакуационна, въздушно или наземно разузнаване, вашето движение се вижда отдалеч. Врагът се подготвя да ви посрещне предварително”, посочва комуникационният специалист Александър Солонко.
Освен това топографията на района има голямо значение: полета, села, относително равна земя.
Има малко пътища за достъп и логистични маршрути. Всичко е под острел и бива обстрелвано многократно всеки ден.
Руснаците са изградили цяла система от окопи, землянки, същински тунели на места, защитавани от гранатомети, картечници и противотанкови ракетни системи, а нивите са покрити с минни полета, обяснява Солонко и подчертава: „Трябва да преминем през всичко това, за да продължим напред.”
Има много разкази на украински сапьори, които напредват бавно, докато се опитват да премахнат голямо разнообразие от мини, някои от които дори са задействани от корди.
Украйна съобщи за успех: Върнахме си контрола върху нови територии
„Онези оптимисти, които смятат, че на украинските въоръжени сили им е отнело много време, за да се справят с руснаците в Роботине, не са видели системата за отбрана, която трябваше да бъде преодоляна, за да изтласкаме руските войници от магистралата към Мариупол и да се приближим към селото, да го обкръжим и тогава да влезем. Беше свършена огромна работа”, пояснява Солонко.
„Нашите позиции на отвоюваната територия са заобиколени от мини. Правят се пътеки за влизане, сапьори поетапно разчистват територията”, добавя той.
Солонко също така признава загубата на украинска бронирана техника „заради превъзходството на противника във въздуха“.
Какво става в Севастопол, препълнени болници с руски войници
„Управляемите авиационни бомби са един от най-големите ни страхове. Руснаците ги използват масово. Не мога да преценя точността, но оръжието е страшно по сила”, отчита Солонко.
Украински офицер от фронтова част потвърждава пред Си Ен Ен, че откритият терен е предизвикателство.
„В небето денонощно има дронове, както наши, така и техни. Така че е невъзможно да се скрие каквото и да е движение на техника, всяка маневра веднага става известна на врага и обстрелът започва или с артилерия, или с дронове”, обяснява офицерът.
Той посочва, че за разлика от Бахмут, който руснаците превзеха през май след месеци на изтощителни боеве, в Роботне и съседните села няма мазета, в които настъпващите войски да потърсят прикритие:
„Тук има само открити полета и ветрозащитни линии от дървета, от които практически не е останало нищо”.
При Роботине украинските войски пробиха първата защитна линия на руската отбрана.
Сателитни снимки показват, че на седем километра южно има друга руска отбранителна позиция, включваща подсилени със стомана ровове, укрития за превозни средства и противотанкови заграждения.
Изградени са сложни укрепления, за да се блокира всеки потенциален напредък по главния път към Токмак.
В последната си оценка на ситуацията на фронта, базираният във Вашингтон Институт за изследване на войната посочва: „Украинските сили вече са на ударно разстояние от следващата линия на руските отбранителни позиции, които изглежда се състоят от сравнително по-големи непрекъснати противотанкови ровове и противотанкови препятствия с драконови зъби, и бойни позиции зад тях, подобни на първата линия на руската отбрана. Силно взаимосвързаните системи от окопи и землянки са резултат от месеци на руска подготовка”.
В тази ситуация американските бронирани машини спасяват животи.
„Разговаряхме с войник, който е оцелял два пъти при преки попадения срещу „Брадли”, посочват от Си Ен Ен. Дори и най-безнадеждно повреденото оборудване се изкарва от украинците и подлежи на ремонт.
Огромен проблем обаче е липсата на достатъчна подкрепа от въздуха за украинското настъпление.
В много отношения произведеният в САЩ изтребител Ф-16 е идеалната платформа за украинците. Той е многофункционален: може да осигурява въздушно прикритие за войски, да атакува наземни цели, да се справя с вражески самолети и да прихваща ракети. И е наличен: европейските военновъздушни сили разполагат с много бройки, като постепенно ги извеждат от употреба, заменяйки ги с по-модерни версии или Ф-35.
Има достатъчно резервни части за Ф-16, който при това може да работи с различни видове оръжейни системи.
Нуждата на Украйна е критична: руското въздушно превъзходство, особено на южния фронт, възпрепятства напредъка на украинската контраофанзива и води до тежки загуби за украинците. С Ф-16 те биха могли да възпрат руските изтребители, атакуващи с управляеми авиационни бомби от разстояние, извън обсега на украинската противовъздушна отбрана.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!