П реди няколко седмици руското министерство на културата забрани излъчването на документален филм, разказващ за глада в Поволжието в периода 1921 – 1922 г. Според Москва той е „провокативен и шокиращ“ и може да предизвика вълна от възмущение в страната.

Противоречивото решение на министерството накара много хора да си зададат въпроса какво всъщност се знае за въпросния масов глад. Експертите са единодушни, че това е едно от най-трагичните и ужасяващи събития в цялата руска история.

Причините за масовия глад

Участието на Руската империя в Първата световна война е повратен момент в историята на страната. То довело до избухването на Февруарската и Октомврийската революции и последвалата ги гражданска война. В резултат на тези събития, през 1922 г. бил създаден СССР. Историците и до днес спорят по въпроса за броя на хората, загинали в хода на гражданската война. Повечето експерти смятат, че жертвите са между 7 и 12 млн. души.

„Конфликтът бил брутален, а болшевиките, дошли на власт след Октомврийската революция, започнали да водят драконовска икономическа политика. Те решили да реквизират зърното на огромен брой хора. На всичкото отгоре сушата, която засегнала голяма част от страната, довела до слаби реколти през 1920 и 1921 г. Повечето изследвания сочат, че около 25 млн. души били засегнати от глад и болести“, отбеляза за Vesti.bg проф. Бертран Патено, който е преподавател по история и международни отношения в Станфордския университет. Той е и автор на книга, посветена на глада в Поволжието.

„Гробовно сънна пустота“

Някои изследователи смятат, че масовият глад започнал още през есента на 1920 г., но ситуацията се влошила драстично в края на 1921 г. и началото на 1922 г. Най-тежко засегнати били районите, намиращи се между Южен Урал и средното и долното течение на река Волга. Загинали около 5 млн. души, макар че точният брой на жертвите продължава да е обект на противоречия. Съществуват сведения, че той всъщност е около два пъти по-голям, но категорични доказателства в подкрепа на тези твърдения няма.

В резултат на масовия глад, населението на Петроград намаляло наполовина. Много хора прибегнали до канибализъм, за да оцелеят. Социологът Питирим Сорокин, който през зимата на 1921 г. посетил села в провинциите Саратов и Самара, написал следното: „Къщите бяха изоставени… сламените покриви бяха отдавна свалени и изядени. Животни, разбира се, нямаше – нито крави, нито коне, ни овце, кози, кучета, котки, дори гарвани нямаше. Всички вече бяха изядени. Мъртвешка тишина висеше над покритите от сняг улици“. Американският историк Ричард Пайпс на свой ред отбелязва, че „гладът в Русия в периода 1921 – 1922 г. е най-голямата невоенна катастрофа в европейската история след катаклизмите през Средновековието“.

Темата за масовия глад присъства и в българската литература. Ето как описва трагедията поетът Христо Смирненски в стихотворението си „В Поволжието“:

А вред – ни шум, ни лай, ни вик човешки –
гробовно сънна пустота
и само сред нощта със стъпки тежки
спокойно броди там Смъртта.

Чуждестранна помощ

През лятото на 1921 г. Владимир Ленин и писателят Максим Горки изпратили отворено писмо до няколко европейски държави и САЩ, в което призовали да бъдат отпуснати „хляб и лекарства“ за справяне с тежката криза. Съществуват сведения, че Ленин първоначално бил противник на тази идея, тъй като се опасявал, че това ще позволи на Запада да се намеси във вътрешните работи на неговата родина. Непрекъснато влошаващата се ситуация, обаче, го накарала да промени мнението си. На молбата за помощ откликнали редица организации. Сред тях била Американската помощна администрация (АПА), ръководена от бъдещия президент на САЩ Хърбърт Хувър. Тя била създадена през 1919 г. и имала за цел да помага на хората, пострадали по време на Първата световна война.

„АПА започнала мащабна хуманитарна операция, продължила две години, в хода на която били предоставени големи количества храна и лекарства на руснаците“, подчертава проф. Патено и добавя: „Първоначалният план, изготвен през август 1921 г., предвиждал оказването на помощ на един милион деца. Ситуацията, обаче, била изключително тежка и се оказало, че броят на нуждаещите се е три пъти по-голям. През зимата било взето решение да се предоставя храна не само на децата, но и на възрастните.

През лятото на 1922 г. АПА вече се грижела за около 10,5 млн. души. Те се хранели в американски кухни и ежедневно получавали дажби царевица или царевичен грис (освен това били осигурени и значителни количества мляко, брашно, захар, ориз и свинско месо). АПА също така стартирала мащабна програма за оказване на медицинска помощ, в рамките на която били извършени масови ваксинации срещу болести като холера, тиф и едра шарка. Много руснаци, намиращи се в чужбина, пък започнали да изпращат храни на своите роднини и близки“.

„Гигантско дело, достойно за велика слава“

Преди да започне хуманитарната операция, АПА поставила няколко условия. На първо място, организацията настояла храната да бъде раздавана безпристрастно на всички нуждаещи се. Хувър също така поискал част от необходимите средства да бъдат осигурени от режима на Ленин.

В резултат той си осигурил финансиране в размер на 18 млн. долара от Москва, 20 млн. долара от американския Конгрес, 8 млн. долара от армията на САЩ, както и над 30 млн. долара от благотворителни организации. За извършването на доставките, АПА използвала 237 кораба, а около 125 000 руснаци помагали за разпределянето на помощта. В кампанията се включил и известният арктически изследовател и общественик Фритьоф Нансен. Неговите усилия за справянето с масовия глад се превърнали в една от основните причини, поради които той спечелил Нобелова награда за мир през 1922 г.

Благодарение на АПА, милиони руснаци, които живеели в крайна бедност и не можели да отопляват домовете си, се сдобили и с дрехи и одеяла. По официални данни, между 1921 и 1922 г. само в Башкирия били доставени над 30 000 тона помощи. Усилията на АПА спасили живота на милиони хора. Ето какво пише по този повод Максим Горки в края на 1922 г.: „Щедростта на американския народ възкреси мечтата за братство между хората. Това се случи в момент, когато човечеството отчаяно се нуждае от подкрепа и състрадание. Вашата помощ ще бъде записана в историята като уникално, гигантско дело, достойно за велика слава и завинаги ще остане в паметта на милиони руски деца, които вие спасихте от смърт“.

Търговия с хуманитарна помощ

През 1922 и 1923 г., докато много хора все още гладували, съветските власти започнали да изнасят в чужбина по-голямата част от зърното, предоставяно от АПА.

Целта на Москва била да се съберат достатъчно средства за съживяването на индустрията. Режимът също така се опитал да получи международен заем в размер на 10 млн. долара, но това така и не се случило. „Спокойно може да се каже, че мисията на АПА помогнала на Ленин и неговото правителство да останат на власт. Хувър предполагал, че тежката ситуация ще доведе до падането на съветския режим, но прогнозата му не се сбъднала. Освен това, АПА можела да съдейства за установяването на стабилни дипломатически и търговски отношения между САЩ и СССР, но този шанс бил пропилян“, отбелязва проф. Патено.

Отпускането на хуманитарна помощ за СССР приключило през юни 1923 г. Това станало в разгара на пропагандна кампания, зад която стоели съветските власти, целяща да злепостави както САЩ, така и останалите западни държави, помогнали за справянето с масовия глад. Москва определила за недопустим факта, че американски компании получили концесии за добив на природни богатства, намиращи се на територията на Съветския съюз. Алфред Розенберг, който е един от основните идеолози на нацизма, на свой ред обвинил американските власти (които, според него, били под контрола на Уолстрийт), че стоят зад всички сътресения, случили се в Руската империя в началото на XX век.

Още от автора:

Невероятната история на космическата надпревара: СССР и САЩ планирали да взривят атомна бомба на Луната

Как борбата с едрата шарка помогна на САЩ да извоюват своята независимост

Най-дългата и кървава война в историята на Европа

Как Сталин забрани уикендите

Сталин вярваше, че това е една от най-големите заплахи за СССР

Ужасяващото наследство на Сталин

Той е един от най-жестоките диктатори в историята на Европа

Забравени от историята – жестоките диктатори, за които вероятно не сте и чували

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Незабравими емоции всеки петък с премиерни филми по KINO NOVA

Незабравими емоции всеки петък с премиерни филми по KINO NOVA

Любопитно Преди 33 минути

Десет ленти ще направят дебюта си във филмовия канал

Политическите реакции у нас след смъртта на папата

Политическите реакции у нас след смъртта на папата

България Преди 38 минути

Аржентинският понтифик си отиде на 88-годишна възраст

В куриерска пратка: Откриха близо 6000 контрабандни вейпа

В куриерска пратка: Откриха близо 6000 контрабандни вейпа

България Преди 2 часа

Това е най-голямото количество електронни цигари, установено в рамките на една проверка от митническите служители

<p>&quot;Хегсет трябва да бъде уволнен&quot;: Съмнения за нов теч в САЩ</p>

NYT: Нов теч на военна тайна в Signal. Пентагонът отрича

Свят Преди 3 часа

Лидерът на демократите Чък Шумър написа в X, че Хегсет е изложил човешки животи на опасност

Какво да направим с останалите великденски яйца?

Какво да направим с останалите великденски яйца?

Любопитно Преди 3 часа

Идеи как да разнообразим сварените яйца след празниците

,

Какво казва изборът на великденско яйце за вашия характер

Любопитно Преди 3 часа

Яйцето казва повече, отколкото си мислите – изберете внимателно

Намушканият пред заведение в Търговище: Какво разказаха свидетели

Намушканият пред заведение в Търговище: Какво разказаха свидетели

България Преди 3 часа

Пострадалият е настанен за лечение в интензивното отделение на местната болница

<p>Джей Ди Ванс в Индия, четири дни за рестарт на търговския диалог</p>

Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс е на посещение в Индия

Свят Преди 4 часа

Той има планирана среща с премиера Нарендра Модиакцент, като акцентът в разговорите ще бъде върху икономиката и търговията

<p>Тежък инцидент помрачи великденската служба на ливанския патриарх</p>

Ливанският патриарх си счупи бедрото по време на великденската литургия

Свят Преди 4 часа

85-годишният Раи се е спънал в расото си, докато се е качвал на олтара

Обратно на път след Великден: Къде има промени в движението

Обратно на път след Великден: Къде има промени в движението

България Преди 4 часа

Очаква се трафикът към София да е много натоварен

Започва Светлата седмица

Започва Светлата седмица

Любопитно Преди 5 часа

Светли понеделник e, честваме и паметта на свещеномъченик Януарий

Роботи бягаха редом с хора на полумаратон в Пекин

Роботи бягаха редом с хора на полумаратон в Пекин

Технологии Преди 5 часа

Хуманоидите загубиха, но това е само началото

Въздушна тревога в Киев, взривове отекнаха в Николаев

Въздушна тревога в Киев, взривове отекнаха в Николаев

Свят Преди 5 часа

Това стана броени часове след изтичането на прекратяването на огъня, обявено по случай Великден от руския президент Владимир Путин

Израелски войници: Вършим неща, които не са оправдани

Израелски войници: Вършим неща, които не са оправдани

Свят Преди 5 часа

Все повече израелски резервисти отказват да служат в армията

Баба Ванга - портрет от Светлин Русев

Още едно пророчество на Баба Ванга се сбъдна

Любопитно Преди 5 часа

Сега, когато Доналд Тръмп заплашва да подпали световната търговия със своите противоречиви мита Economic Times съобщава, че Баба Ванга е била първата, която го е предвидила

Прочутата снимка на чудовището от Лох Нес

21 април: Чудовището от Лох Нес, Рим и Елизабет II

Любопитно Преди 5 часа

Вижте какво се е случило на тази дата в историята