Ж ителка на сирийската столица Дамаск подаде документи за участие в предстоящите избори за президент на страната, предаде "Асошиейтед прес", като цитира изявление на председателя на парламента Хамуда Сабаг.
50-годишната Фатен Али Нахар, стана първата жена, кандидатирала се за най-високия пост в страната.
Иран вижда възможност за натиск върху Турция и Русия през Централна Азия
Вторите избори от началото на гражданската война преди 10 години са насрочени за 26 май, но те имат по-скоро символичен характер, тъй като се очаква да бъдат спечелени от президента Башар Асад, отбелязва АП.
Сирийците в чужбина ще гласуват на 20 май.
Ще отвърне ли Турция на руските провокации в Сирия
За самата Нахар се знае малко. Сабаг огласи възрастта, мястото й на раждане и името на майка й. В социалните медии обаче няма публикации за нея.
Освен Нахар за участие в изборите досега са се регистрирали още двама кандидати, включително бизнесмен, който се кандидатира и през 2014 г, когато президентът Башар Асад спечели близо 90 на сто от гласовете, припомня АП. Самият Асад още не е подал документите си за участие, но повечето хора очакват да се кандидатира за четвърти седемгодишен мандат.
Башар Асад е на власт от 2000 г., след смъртта на баща му Хафез Асад, управлявал страната в продължение на 30 години.
Сирия 10 години по-късно – разделена и изправена пред нови кризи
Гражданската война в страната започна през 2011 г.
Според опозицията и западните страни избори през 2014 г. бяха опит да се осигури легитимност на действащия президент. Малко вероятно е международната общност да признае легитимността и на предстоящите избори.
Според резолюцията на ООН, за политическо решение на конфликта в Сирия трябва да бъде изготвена нова конституция, която да бъде одобрена на референдум, преди да се проведат президентски избори под наблюдението на ООН. Но в работата по конституцията е постигнат малък напредък, а Асад продължава да се ползва с подкрепата на Русия и Иран.
Администрацията на американския президент Джо Байдън вече заяви, че ще признае резултата от президентските избори, само ако гласуването е свободно, честно, под надзора на ООН и представлява цялото сирийско общество.
Как ситуацията в Сирия е свързана с преговорите в Нагорни Карабах
Един малък град показва бъдещето на войната в Сирия
Какво постигна Русия пет години след интервенцията в Сирия
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!