З а първи път донорско сърце е прелетяло 12 часа и 6750 км през Атлантическия океан, след което е било успешно трансплантирано на пациент.
(Във видеото може да научите повече за: Поставят второ изкуствено сърце на 23-годишен мъж, който от година чака трансплантация)
Сърцето на донора е от 48-годишен мъж от френските Западни Индии, който получава инсулт и три дни по-късно е обявен за мозъчно мъртъв. След рутинна процедура за вземане на сърцето, то е транспортирано с търговска авиокомпания до Париж, Франция, като това е първият случай, в който дарено сърце прелита през Атлантическия океан.
В парижката болница "Питие-Салпетриер" хирурзите Гийом Лебретон и Паскал Лепринс успешно трансплантират сърцето на 70-годишен мъж с неизлечимо сърдечно заболяване. Според писмо, написано от двойката лекари до медицинско списание, двете сърдечни камери (долните камери на сърцето, които изпомпват кръвта към тялото) са започнали да функционират нормално веднага. Реципиентът е изписан от болницата 30 дни по-късно.
Лебретон и Лепринс наричат успеха "немислим досега подвиг в областта на трансплантацията на органи". Той е постигнат в рамките на пилотно проучване, известно като PEGASE, което има за цел да установи дали е възможна успешна трансплантация, след като сърцето е било запазено за продължителен период от време - по-конкретно при пътувания от Мартиника и Гваделупа в Карибския басейн.
Сърцето е запазено с помощта на техника, наречена хипотермична перфузия с кислород, при която сърцето се поддържа студено, докато през него се изпомпва кислородна течност с помощта на машина. Въпреки че са провеждани клинични изпитвания на такава техника, според хирурзите за първи път тя е тествана за толкова екстремно време на транспортиране.
World-First As Donor Heart Travels Nearly 7,000 Kilometers Across Atlantic For Successful Transplant
— Other View (@otherviewcom) April 16, 2024
https://t.co/oYHXmqLFxU
Ако резултатите, наблюдавани в този случай, се повторят успешно и в останалата част от изследването, се очаква, че техниката може да има "потенциала да преосмисли пейзажа на сърдечната трансплантация с неограничено географско снабдяване и намалени времеви ограничения".
Понастоящем трансплантацията на сърца често е надпревара с времето - обикновено те трябва да бъдат трансплантирани в рамките на четири часа след изваждането им от донора.
Увеличаването на географския резерв от потенциални донори може да окаже влияние и върху времето за чакане в списъка за трансплантации. В САЩ например всеки ден в списъка на чакащите за сърце има около 3000 души, но всяка година се предоставят само 2000 сърца. В зависимост от критериите за допустимост някои хора могат да чакат с години; възможността за получаване на сърца от по-широк кръг места би могла да съкрати това време.
И не е задължително да е скъпо, казват Лебретон и Лепринс.
"Искахме да направим тази операция възпроизводима и да запазим транспортните разходи поносими. За разлика от конвенционалните практики за транспортиране на донорско сърце, включващи скъпи частни самолети, ние летяхме в пътническата класа на борда на търговски самолет (Air France)", споделят те.
И така, кой знае? Ако се случи да пътувате с трансатлантически полет в близко бъдеще, може да се окаже, че ще пътувате с един много специален пътник.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!