В ъв Великобритания за първи път беше измерена температура над 40 градуса по Целзий, откакто се води статистика. Рекордните 40,2 градуса бяха регистрирани днес на лондонското летище Хийтроу, предадоха ДПА и Прес асосиейшън, като се позоваха на временни официални данни.
По-рано през деня беше съобщено, че в Чарлуд са били измерени 39,1 градуса.
Температурата в Лондон достигна почти 37 градуса към 11:00 ч. местно време
Досегашният температурен рекорд във Великобритания беше 38,7 градуса, измерен на 25 юли 2019 г. в Кембридж.
Горещини и в Нидерландия
Температурите се покачиха до близо 40 градуса и в Нидерландия, а общинските власти и частният сектор в страната взеха спешни мерки.
Властите пуснаха снегорини, които посипаха определени пътища със сол, за да се понижи температурата на повърхността им. Обяснението е, че солта извлича влагата от въздуха, което води до охлаждащ ефект върху асфалта. При такива условия асфалтът може да се нагрее до 50 градуса.
Най-голямата верига супермаркети в Нидерландия заяви, че няма да доставя хранителни продукти до домовете на клиенти, за да не разнасят шофьорите ѝ хранителни стоки в изпепеляващото слънце. Клиенти изразиха недоволството си в социалните мрежи.
Много подвижни мостове в Амстердам бяха охладени с вода, за да се намали разширението на стоманата от покачените температури и да се предотврати блокиране. Мостовете често трябва да се повдигат или завъртат, за да може плавателните съдове да преминат през каналите.
Суша в Италия
Междувременно губернаторът на Ломбардия Атилио Фонтана каза във вторник, че неговият регион почти е изчерпал водата за селското стопанство поради тежката суша, която засегна Италия, особено северните региони, предаде италианската агенция АНСА.
„За съжаление стигнахме до такова положение, че водата за селското стопанство свършва“, каза Фонтана на конференция в Университета на Павия.
„Езерата Маджоре, Гарда и Комо имат резерви, които може да се използват за селскостопански цели за няколко дни. Ситуацията е много тревожна. Ако не вали през следващите няколко дни, ще бъде трудно да се намерят водни ресурси за селското стопанство“, обясни Фонтана.
Учените казват, че екстремните метеорологични явления като горещите вълни, които в момента удрят много части на Европа, бурите, наводненията и сушите стават все по-чести и интензивни поради изменението на климата, причинено от човешката дейност.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!