К итайска сонда, носеща проби от "тъмната страна" на Луната, се завърна на Земята, съобщиха държавните медии.
Това бележи края на технически сложната 53-дневна мисия, обявена за първа в света, предаде АФП.
Touchdown! Chang'e-6 carrying lunar samples from the Moon's far side, for the first time, safely lands in Inner Mongolia https://t.co/I6ToMAjEb4 pic.twitter.com/jzz2tLrXo0
— China 'N Asia Spaceflight 🚀𝕏 🛰️ (@CNSpaceflight) June 25, 2024
Космическият апарат Chang'e-6, носещ лунна почва и скали, се приземи на предварително определеното място за кацане, съобщи държавната информационна агенция Синхуа.
Chinese President Xi Jinping on Tuesday extended congratulations on the complete success of the Chang'e-6 mission that brought back the world's first samples collected from the moon's far side. pic.twitter.com/7z60qqYHK6
— People's Daily, China (@PDChina) June 25, 2024
Той идва с почва и скали от обърнатата към Земята страна на Луната - слабо проучен регион, който според учените е много обещаващ за изследвания, тъй като неравностите му са по-малко загладени от древни потоци лава, отколкото на близката страна.
Това означава, че материалите, събрани там, могат да ни помогнат да разберем по-добре как се е формирала Луната и как е еволюирала с времето.
Китайската космическа агенция заяви, че сондата "функционира нормално, което е сигнал, че мисията за изследване на Луната Chang'e-6 е напълно успешна".
Президентът Си Дзинпин обяви в поздравително послание, че "изключителният принос на командването на мисията ще бъде запомнен завинаги от родината и народа".
Chang'e-6 излетя от космическия център в островната провинция Хайнан на 3 май и се спусна в огромния басейн на Луната Айтън почти месец по-късно.
С помощта на бормашина и роботизирана ръка той взе проби, направи няколко снимки на набраздената повърхност и заби в сивата почва китайско знаме, изработено от базалт.
На 4 юни сондата извърши първото в историята успешно изстрелване от далечната страна, което Синхуа нарече "безпрецедентен подвиг в историята на човешките лунни изследвания".
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!