М икропластично замърсяване е открито в човешката кръв за първи път, като учените откриват малките частици в почти 80% от изследваните хора, съобщават от The Guardian.
Откритието показва, че частиците могат да пътуват около тялото и да се задържат в органите. Въздействието върху здравето все още не е известно. Но изследователите са загрижени, тъй като микропластмасата причинява увреждане на човешките клетки в лабораторията и вече е известно, че частиците от замърсявания въздух влизат в тялото и причиняват милиони ранни смъртни случаи годишно.
Microplastics found in human blood for first time https://t.co/9rfpyZnOaQ
— The Guardian (@guardian) March 24, 2022
Огромни количества пластмасови отпадъци се изхвърлят в околната среда и микропластмасите сега замърсяват цялата планета, от върха на Еверест до най-дълбоките океани. Вече е известно, че хората консумират малките частици чрез храна и вода, както и ги вдишват, и те са открити в изпражненията на бебета и възрастни.
Учените анализираха кръвни проби от 22 анонимни донори - всички на здрави възрастни, и откриха пластмасови частици в 17 от тях. Половината от пробите съдържаха PET пластмаса, която обикновено се използва в бутилки за напитки, докато една трета съдържаше полистирол, използван за опаковане на храни и други продукти. Една четвърт от кръвните проби съдържали полиетилен, от който са направени найлоновите торбички.
„Нашето проучване е първата индикация, че имаме полимерни частици в кръвта си – това е пробивен резултат“, каза проф. Дик Ветхаак, екотоксиколог във Vrije Universiteit Amsterdam в Холандия. „Но трябва да разширим изследванията и да увеличим размерите на пробите, броя на оценените полимери и т.н. По-нататъшни проучвания от редица групи вече са в ход", каза той.
„Със сигурност е разумно да се притесняваме“, каза Ветхаак пред Guardian. „Частиците са там и се транспортират в цялото тяло.“ Той каза, че предишната работа е показала, че микропластмасите са 10 пъти по-високи в изпражненията на бебетата в сравнение с възрастните и че бебетата, хранени с пластмасови бутилки, поглъщат милиони микропластмасови частици на ден.
„Също така знаем като цяло, че бебетата и малките деца са по-уязвими към излагане на химикали и частици“, каза той. "Това много ме притеснява."
Ветхаак каза, че количеството и видът на пластмасата варират значително между кръвните проби. „Но това е пионерско проучване“, каза той, като сега е необходима още работа. Той каза, че разликите може да отразяват краткосрочна експозиция преди кръвните проби да бъдат взети, като пиене от пластмасова чаша или носене на пластмасова маска за лице.
"Големият въпрос е: Какво се случва в тялото ни?" — каза Ветхаак. „Задържат ли се частиците в тялото? Транспортират ли се до определени органи, преминават ли през кръвно-мозъчната бариера? И дали тези нива са достатъчно високи, за да предизвикат заболяване? Спешно трябва да финансираме допълнителни изследвания, за да можем да разберем."
Новото изследване е финансирано от Холандската национална организация за здравни изследвания и развитие и Common Seas, социално предприятие, което работи за намаляване на замърсяването с пластмаса.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!