Р искът от заразяване с маймунска шарка е "много малък" за населението като цяло, но "висок" за хора, които имат по няколко сексуални партньори, каза Европейският център за превенция и контрол на заболяванията (ЕЦПКЗ), цитиран от Франс прес, предаде БТА.
▶️ ‘Very low’ risk that monkeypox will spread widely, EU health agency says https://t.co/W2vak2iJAF pic.twitter.com/Jqqrj9qXGw
— FRANCE 24 English (@France24_en) May 23, 2022
"За населението като цяло вероятността от заразяване е твърде малка",
посочи ЕЦПКЗ в първата си оценка на риска след необичайната поява на десетки случаи на болестта в Европа и Северна Америка.
"Въпреки това вероятността от предаване на вируса в случай на близък контакт,
например при сексуални контакти с хора, които имат по няколко сексуални партньори, се смята за висока", отбеляза здравната агенция.
Случаите на маймунска шарка по света нарастват.
Общо 85 случая на заболяването са регистрирани досега в осем държави от Европейския съюз (Франция, Белгия, Германия, Италия, Нидерландия, Испания, Португалия и Швеция), съобщи ЕЦПКЗ. Междувременно здравните власти в Дания обявиха първи регистриран случай на маймунска шарка в страната.
В САЩ случай на маймунска шарка бе регистриран в щата Масачузетс - мъж, който неотдавна е пътувал до Канада. Здравните власти проучват дали това е свързано с малки огнища в Европа.
Маймунската шарка обикновено е ограничена до Африка,
а редките случаи в САЩ и други части на света се обясняват с пътувания до африкански страни. Малък брой потвърдени или предполагаеми случаи бяха докладвани във Великобритания, Португалия и Испания.
Маймунската шарка започва като грипоподобно заболяване, с подуване на лимфните възли,
последвано от обрив по лицето и тялото. В Африка заразата се разпространява след ухапвания от гризачи или малки животни, но не се предава лесно сред хората.
Според учени в Европа, повечето от случаите са регистрирани при гейове или бисексуални мъже,
а изследователите проучват възможността инфекцията да е била разпространена по време на секс.
Маймунската шарка е от същото семейство вируси като едрата шарка. Повечето хора се възстановяват в рамките на няколко седмици, но болестта е фатална за 1 на 10 души, според Световната здравна организация.
Все пак Световната здравна организация (СЗО) не смята, че установяваните в последно време случаи на маймунска шарка извън Африка налагат масова ваксинация.
Според нея мерки като добрата хигиена и безопасното сексуално поведение ще са ефективни за овладяване на разпространението на заразното заболяване, каза високопоставен представител на СЗО, цитиран от Ройтерс.
Ричард Пебоди, който ръководи екипа на европейския клон на организацията за високорисковите патогени, заяви в интервю за агенцията, че наличните доставки на ваксини и лекарства са сравнително ограничени.
Той каза това в момент, когато американските Центрове за контрол и превенция на заболяванията обявиха, че се подготвят да ваксинират
близките контакти на хора, болни от маймунска шарка, отбелязва Ройтерс. Също вчера Германия заяви, че разглежда различни варианти, а Великобритания предложи ваксини на някои здравни работници.
Властите в Европа и Северна Америка проучват над 100 потвърдени и предполагаеми случаи на маймунска шарка.
Засега не е установена причината за най-голямото разпространение на инфекциозното заболяване извън Африка, където то е ендемично. Много от заразените, но не всички, са мъже хомосексуалисти, отбелязва Ройтерс.
Франс прес посочва, че това, което озадачава и тревожи експертите,
е едновременната поява на случаи в редица държави, най-вече в Европа. При това заразените не са пътували до Африка.
Основните мерки за овладяване на разпространението на маймунската шарка са проследяването на контактите и изолацията, каза пред Ройтерс Пебоди. Той се аргументира, че вирусът не се предава много лесно, нито е причинил засега сериозно протичане на заболяването. Освен това ваксините, използвани срещу маймунската шарка (по принцип те са срещу на практика изчезналата едра шарка), може да имат някои сериозни странични ефекти, обърна внимание представителят на СЗО.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!