П оследният съветски лидер Михаил Горбачов заяви днес, че поуките от Августовския пуч в Русия точно преди 30 години продължават да бъдат актуални, а обществото и държавата трябва да бранят демократичните принципи, предаде ТАСС, цитирана от БТА.
"Да отстояват принципите на демокрацията и правовата държава,
да изключат всяка възможност за узурпация на властта, за авантюристични действия - това трябва да е неизменна грижа за обществото и държавата. Вярвам, че демократичният път за развитие на Русия е единствено верният, че само по този път страната ни може да се развива и да решава всякакви проблеми", каза Горбачов пред журналисти.
Последният съветски лидер припомни, че навремето, държан в изолация в Крим,
категорично е отхвърлил искането на участниците в пуча да подпише указ за извънредно положение в Русия. "Характеризирах действията им като престъпни, като авантюра", посочи той.
"Авантюрата на пучистите бе обречена благодарение
на твърдата позиция на президента на СССР, на президента на Русия и мъжеството на хиляди московчани, мнозина обществени дейци и депутати... Хората не желаеха да се върнат предишните порядки", каза Горбачов.
По думите му в стремеж да се оправдаят организаторите на пуча заявявали, че целта им е била да опазят страната, "но последиците от авантюрата им се оказаха катастрофални". "Те носят огромен дял от отговорността за разпадането на (Съветския съюз)", подчерта Горбачов.
Събитията от август 1991 г. отслабиха позициите на съветския президент
и в създадените условия бе невероятно трудно да се продължат усилията за запазване на СССР, отбеляза той. "Републиките приеха декларации за независимост. Но все пак имаше шанс да бъде запазен Съюзът на обновена основа. През декември обаче последва втори удар - Беловежкият сговор между ръководителите на Русия, Украйна и Беларус, заявили, че СССР спира да съществува", каза Горбачов.
Датата 19 август 1991 г. влезе в най-новата история на Русия
като Августовски пуч. Хора от висшето ръководство на СССР, несъгласни с реформите на Горбачов и проекта за нов Съюзен договор, създадоха Държавен комитет за извънредно положение в СССР с основна цел да не се допусне ликвидирането на Съветския съюз. По заповед на комитета в Москва и столиците на съюзните републики бяха изпратени войски с бронирана техника. Президентът на Руската съветска федеративна социалистическа република Борис Елцин нарече действията на комитета опит за държавен преврат. Този опит обаче се провали поради масовите граждански протести в защита на законната власт, припомня ТАСС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!