Н яма съмнение, че датчаните сега приемат американските заплахи сериозно, пише „Фигаро“. Докато новият президент Доналд Тръмп от месеци утвърждава желанието си да поеме контрола над Гренландия, тази автономна територия, принадлежаща на Кралство Дания, напрежението е в своя пик. Половината датчани виждат в лицето на Съединените щати значителна заплаха за техния суверенитет, според проучване на Yougov, публикувано от “Гардиън”.
„През моя живот никога не сме преживявали толкова трудни времена като тези, през които преминаваме сега“, каза датският премиер Мете Фредериксен тази седмица, според датския всекидневник Politiken. Изправени пред нападателната позиция на САЩ, възниква хипотезата за изпращане на европейски войски на арктическия остров, за да го защити от американска атака. Тази седмица министър-председателят беше на дипломатическа обиколка, за да си осигури подкрепата на европейските държави.
Именно в контекста на тази много напрегната обстановка бе проведено проучване сред 1000 души в Дания. 46 % от тях възприемат Съединените щати като „много голяма заплаха“ или „доста голяма заплаха“. Страната, ръководена от Доналд Тръмп, е дори по-страшна от Северна Корея и Иран: 44 % от анкетираните смятат, че полуостровът, ръководен от Ким Чен Ун, представлява заплаха, а за 40 % заплаха е „Ислямска република“. От друга страна, 86 % от анкетираните смятат Русия за заплаха.
78 % от датчаните са против продажбата на острова на САЩ.
Докато правителството на САЩ казва, че иска да придобие острова, който е много труден за експлоатация, но изключително богат на природни ресурси и стратегически за Съединените щати, 78 % от анкетираните заявяват, че биха се противопоставили на продажбата му. Освен това 72 % смятат, че това решение трябва да бъде взето от Гренландия, а не от Дания.
В Гренландия, където движението за независимост набира скорост, перспективата за присъединяване към Съединените щати е категорично отхвърлена. Според проучване на общественото мнение, публикувано във вторник, 28 януари също от „Гардиън“, 85 % от гренландците казват, че отхвърлят това анексиране.
Бъдещето на арктическия остров с 57 000 жители, бивша колония на Дания, но чиято външна политика и политика на сигурност все още се контролират от скандинавската държава, се превърна в основен дипломатически въпрос. „Тръмп няма да има Гренландия. „Гренландия си е Гренландия и гренландският народ е защитен от международното право“, каза датският външен министър Ларс Локе Расмусен тази седмица. Въпреки изказванията напрежението остава високо.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!