Ч етири от пет природни катастрофи през последното десетилетие са причинени от екстремни метеорологични и свързани с климата събития, съобщават Ройтерс и ДПА, позовавайки се на годишен доклад за глобалните бедствия.
Подобни екстремни проявления, включващи наводнения, бури и топлинни вълни, са довели до над 410 000 смъртни случая от 2010 г. насам, се посочва в доклада на Международната федерация на обществата на Червения кръст и Червения полумесец (IFRC).
Организацията за хуманитарна помощ изчислява, че
животът на 1,7 милиарда души е бил нарушен, след като са загубили членове на семейството, домове, добитък, земеделска земя и поминък.
От 90-те години насам броят на бедствията, свързани с климата и атмосферното време, се е увеличавал с близо 35% на всяко десетилетие, според IFRC. „Наша водеща отговорност е да защитим общностите, които са най-изложени и уязвими за климатичните рискове”, се посочва в изявление, направено от генералния секретар на IFRC Джаган Чапагайн. „Изследванията ни обаче показват, че светът колективно не успява да постигне това”, допълва той.
Организацията критикува факта, че
страните, които понасят най-много природни бедствия, получават недостатъчен дял от средствата,
изразходвани за приспособяване към климатичните промени.
Сомалия, която е изправена пред суши, наводнения, циклони и свързани с климата заболявания, оглавява списъка на Червения кръст на страните, които са най-застрашени от климатичните промени. Въпреки това африканската държава се нарежда едва на 71-во място по отношение на плащанията на глава от населението за адаптивни мерки.
Авторите на доклада отбелязват също, че опитът, налагащ бързо реагиране по отношение на кризата с COVID-19, трябва да послужи като сигнал за събуждане и да ускори действията за справяне с климатичните промени, нанасящи тежък удар на уязвимите общности.
Коронавирусната пандемия показа как правителствата могат да „предприемат безпрецедентни стъпки, засягащи цялата им икономика, и да намерят необходимите ресурси, за да се справят стабилно със сериозна глобална заплаха”.
Същото ниво на „енергия и смелост” трябва да се мобилизира, за да се ограничи глобалното затопляне и да се използва прозореца на възможностите, създаден от пандемията, за подготовка за бъдещи сътресения.
„Глобална катастрофа от мащаба на COVID-19 би могла най-накрая да отвори този прозорец достатъчно широко, за да можем да погледнем директно в лицето на климатичната криза”, се посочва в доклада.
Глетчер може да предизвика цунами в Аляска
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!