Мемориалната видеостраница е направена в сътрудничество с музея "Нюзеум" (Newseum.org) във Вашингтон, посветен на информационната индустрия.
От "Гугъл", който притежава YouTube, приканват потребителите да изпращат видеоматериали, представящи работата на журналисти, рискували или загубили живота си по време на работа - в горещи военни точки, в страни с жестока цензура и т.н.
Сред качените вече материали има за руски, арабски, гръцки, японски, латино-американски и много други медийни работници.
Рисковете и саможертвите, които много журналисти са поели, за да ни предоставят информация, са забележителни, подчертава Стивън Гроув от YouTube в блога на компанията.
"Техните истории са невероятни - да се впуснеш сред улично стълкновение, въоръжен единствено с фотоапарат, да говориш за политика по радиото, а след това да бъдеш пребит до смърт с железни пръти от група бандити на път за офиса".
Каналът ще бъде нещо като дигитална версия на мемориала в музея "Нюзеум" (Journalists' Memorial), където имената на 2007 журналисти от цял свят са гравирани на стъклени панели в двуетажната сграда.
Мемориалът се "препосвещава" всяка година с имената на загиналите предходната година. Тази година към него ще бъдат добавени имената на 77-те медийни работници, загубили живота си през 2010 г.
Миналата година в света са били убити общо 102-ма журналисти - с осем по-малко отколкото през 2009 г.
Според доклада на "Репортери без граници" за 2010 г. Пакистан остава най-опасната и смъртоносна гореща точка в света. 13 души са загинали там за 13 месеца до март 2011 г.
Европа обаче също не е безопасно място за - миналата година на Стария континент са били убити седем журналисти.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!