В ладимир Путин желае всички страни от бившия Съветски съюз и следващата му цел, ако успее в Украйна, почти сигурно е Молдова. В понеделник президентът на Молдова Мая Санду обвини Русия в заговор за сваляне на прозападното правителство на нейната страна, пише "Уолстрийт джърнъл“ цитиран от "Фокус“.
Санду спечели решителна победа през 2020 г. след кампания за по-близки отношения с Европейския съюз, а нейната прозападна Партия на действие и солидарност си осигури парламентарно мнозинство през 2021 г. През юни лидерите на Европейския съюз приеха Молдова като кандидат за присъединяване.
Санду заяви, че Русия има план да използва престъпници и чуждестранни саботьори, за да "смени законното правителство“ на Молдова "с нелегитимно правителство, контролирано от Руската федерация, за да спре процеса на интеграция в ЕС“. Тя отбеляза още, че "планът включва саботаж и военно обучени хора, маскирани като цивилни, за извършване на насилствени действия, атаки срещу правителствени сгради и вземане на заложници“.
Русия: Подобни твърдения са напълно необосновани
Забележките на Санду идват след предупрежденията на украинския президент Володимир Зеленски миналата седмица, че украинското разузнаване е прихванало "подробен руски план“ за дестабилизиране на Молдова, която се намира между Украйна и Румъния. Службата за сигурност и разузнаване на Молдова заяви, че е потвърдила информацията на украинското разузнаване.
Говорителят на Съвета за национална сигурност на САЩ Джон Кърби заяви в понеделник, че САЩ не могат да потвърдят доклада, но нарече твърденията на Молдова "дълбоко обезпокоителни“.
НЛО в небето над Румъния, aрмията вдигна изтребители МиГ
Този месец външният министър Сергей Лавров заяви, че Молдова "иска да се присъедини към НАТО“ и че Западът гледа на нея като "следващата Украйна“, според руската информационна агенция ТАСС. Русия има войски в Приднестровието, отцепилия се регион на Молдова, който граничи с Украйна. Молдовски официални лица заявиха миналата седмица, че руска ракета е навлязла във въздушното им пространство на път за Украйна от Черно море.
Твърденията на Санду идват на фона на усилията на Кремъл през последните месеци да използва икономическите проблеми на Молдова, за да подклажда политически вълнения. Населението на Молдова е около 2,6 милиона, но тя е приела близо 109 000 украински бежанци, според ООН. Брутният вътрешен продукт на глава от населението на Молдова е бил под 5250 долара през 2021 г., според Световната банка. Годишната инфлация през януари е 27,3%.
Кишинев се опита да намали зависимостта на Молдова от руската енергия и внесе повече природен газ от Украйна и Румъния. Но цените на енергията скочиха, а руските атаки срещу украински електроцентрали доведоха до две прекъсвания на електрозахранването в Молдова тази зима, тъй като системите са взаимосвързани. Молдовски официални лица обвиниха видна проруска фигура, че финансира протести срещу нарастващите цени на енергията.
Молдова разкри руски план за държавен преврат
Тази дестабилизираща кампания доведе до политически жертви в петък, когато молдовският премиер Наталия Гаврилита подаде оставка заради "много кризи, причинени от руската агресия“. Санду номинира своя прозападен съветник по сигурността Дорин Речан да замени Гаврилита и той вероятно ще бъде избран тази седмица.
Безпокойството в Молдова подчертава залозите в Украйна. Един победоносен Кремъл ще планира други завоевания.
Днес Молдова затвори въздушното си пространство и го отвори отново за полети няколко часа по-късно.
Органът за гражданска авиация на Република Молдова съобщи, че въздушното пространство на страната е отворено отново в 14:47 ч., след като преди това беше затворено в 11:24 ч., "за да се гарантира безопасността и сигурността на гражданската авиация“ заради навлизане на руски разузнавателен дрон.
Руска ракета ли свали правителството в Молдова?
Министрите на отбраната на НАТО планират да засегнат въпросите за помощта за Молдова и Грузия, посочи генералният секретар на алианса Йенс Столтенберг.
"Сега НАТО работи върху това как да увеличи подкрепата за тези страни. Работата е свързана с киберпространството, управлението на кризи и сигурните комуникации. Мисля, че един от уроците, които вече сме научили от войната в Украйна, е важността на предоставянето на навременна подкрепа на партньорите. Колкото беше важно да подкрепим Украйна преди инвазията, също толкова важно е да подкрепим други партньори, уязвими от руска намеса. И затова съюзниците се съгласиха да засилят нашето партньорство", заяви Столтенберг.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!