18-месечно британско момиченце, което е родено напълно глухо, се смята за най-младия човек, на когото е възстановен слухът след нова революционна генна терапия, предаде АФП. Няколко медицински екипа по света, включително в Китай и Съединените щати, изпробват подобни лечения с добри резултати при наследствена глухота, която се основава на рядка генетична мутация.
Британският ушен хирург Манохар Банс заяви, че малкото дете Опал е първият човек в света, който получава терапия, разработена от американската биотехнологична фирма Regeneron, и "най-младият в световен мащаб, който е правен до момента, доколкото ни е известно".
Opal Sandy from Oxfordshire is saying her first words and competing with her older sister to see who can make the most noise ⬇️ https://t.co/g8M14bEJ7N
— The Times and The Sunday Times (@thetimes) May 9, 2024
Опал е лекувана в болницата "Адденбрук" в Кеймбридж, част от фондация "Cambridge University Hospitals NHS Foundation Trust" в Източна Англия. Банс нарече резултатите от операцията на Опал "впечатляващи - толкова близо до възстановяването на нормалния слух". Така че се надяваме, че това може да бъде потенциално лечение".
Операцията е резултат от десетилетия работа и бележи "нова ера в лечението на глухотата". Момиченцето от Оксфордшир в южната част на Централна Англия има генетична форма на слухова невропатия, която се причинява от прекъсване на нервните импулси от вътрешното ухо до мозъка. За да се преодолее повредата, генната терапия от "новата ера" на Regeneron доставя работещо копие на гена в ухото.
#HearingLossAwareness #DidYouKnow #CAREHearingClinics #HearingHealth #GeneticHearingLoss #HealthyAging #EarHealth #ProtectYourHearing #BestHearingAids #SigniaHearingAids #PhonakHearingAids #ResoundHearingAids #AudiologyCare #PreventHearingLoss #InvisibleHearingSolutions 🌟🔊 pic.twitter.com/mvjIISJysd
— Care Hearing Clinics (@CareHearingHyd) January 4, 2024
След операцията през септември миналата година слухът на Опал вече е "близък до нормалния", като се очаква по-нататъшно подобрение. Второ дете получи генната терапия в Кеймбридж. Положителните резултати бяха забелязани шест седмици след операцията.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!