Ф ранция, Естония, Латвия и Литва изразиха възмущението си от изявление на китайския посланик в Париж, с което той постави под въпроса суверенитета на бивши съветски република като Украйна, предаде "Ройтерс".
Запитан за позицията си по въпроса дали Крим е част от Украйна или не, китайският посланик Лу Шае заяви в интервю за френска телевизия, излъчено в петък, че исторически Крим е бил част от Русия и че е бил прехвърлен в Украйна от бившия съветски лидер Никита Хрушчов.
"Бившите съветски републики нямат действителен статут в международното право, защото няма международни споразумения, които да уреждат суверенния им статут", изтъкна Шае.
Китай прати военен номер едно в Русия
Франция изрази днес "пълната си солидарност" с всички страни, за които може да се отнасят думите на посланика, и изтъкна, че те са постигнали независимост "след десетилетия на потисничество".
"Що се отнася до Украйна, тя бе призната от международната общност, включително от Китай, в границите си от 1991 г., в които влиза и Крим", заяви говорител на френското външно министерство.
Китай: Тези, които си играят с огъня, накрая ще се изгорят
Той добави, че Китай ще трябва да изясни дали изявленията на посланика отразяват позицията на китайската държава или не.
Трите балтийски страни, които също са бивши съветски републики, реагираха по сходен начин.
Около 80 евродепутати изпратиха писмо до френския външен министър Катрин Колон да обяви китайския посланик Лю Шае в Париж за персона "нон грата".
В писмото на парламентаристите, публикувано във вестник "Le Monde", се казва, че подобни коментари са "извън рамките на приемливия дипломатически корпус" и са особено неуместни при сегашните обстоятелства.
"Освен че са дълбока обида за историята, културата и принципната цялост на засегнатите нации, коментарите на посланика се стремят да подкопаят основните принципи, на които се основават дипломатическите отношения", се казва в изявлението.
Депутатите заявиха, че Китай или която и да е друга държава "не бива да поставя под въпрос суверенитета на въпросните държави, тъй като това не е дипломатическа закачка, а фундаментален елемент на международното право".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!