М инистерството на отбраната на Финландия съобщи, че е започнало разследване, като твърди, че руски военен самолет е навлязъл във въздушното ѝ пространство в понеделник сутринта.
Нарушението е станало над Финландския залив, като самолетът на Москва е навлязъл във финландското въздушно пространство за около две минути и се е движил на около 2 км в територията на държавата, твърдят финландските служители. Докладът е първата жалба на Финландия, подадена срещу Русия след присъединяването ѝ към НАТО през пролетта на миналата година. Двете държави имат обща граница от 1335 км в Източна Европа.
„Отнасяме се сериозно към предполагаемото териториално нарушение и разследването е започнало незабавно“, заяви финландският министър на отбраната Анти Хекянен в съобщение в понеделник.
NATO ally airspace tested amid new alleged Russian violation: ISW https://t.co/2efUqEhSGX pic.twitter.com/PhnK9ahoWw
— Newsweek (@Newsweek) June 11, 2024
Според Института за изследване на войната (ИИВ) Москва не е отговорила на доклада на Хелзинки, въпреки че руското министерство на отбраната заяви, че по-рано в понеделник негови ракетоносители Ту-95МС и бомбардировачи Ту-22М3 са прелетели над „неутралните води“ на Балтийско, Баренцово и Норвежко море.
„Това докладвано нахлуване вероятно дава тласък на продължаващите усилия на Кремъл да подкопае финландския суверенитет и териториална цялост“, добави ISW, базиран във Вашингтон мозъчен тръст, в оценката си за войната в Украйна.
ISW също така цитира военната си оценка от 22 май относно предложението на руското министерство на отбраната да „преразгледа“ морските си граници, установени през 1985 г. във Финския залив, тъй като те „се основават на остарели малки навигационни карти“. Както съобщи мозъчният тръст, някои западни служители предупредиха, че предложението е опит на Москва да преразгледа морските зони, установени в Балтийско море.
Шефът на НАТО: Украйна има правото да удря цели в Русия
Министерството на външните работи на Литва заяви тогава пред Politico, че предложението на Русия се разглежда като „умишлени, целенасочени, ескалиращи провокации за сплашване на съседните държави и техните общества“. Шведският върховен главнокомандващ Микаел Биден също изрази загриженост, че руският президент Владимир Путин се надява да контролира Балтийско море, съобщи ISW.
Също така миналия месец естонската полиция и гранична охрана заяви, че руските правоприлагащи органи са премахнали част от плаваща бариера, използвана за установяване на морската граница с Русия по река Нарва - граница, която е договорена от двете страни през 2022 г. и се поставя всяка пролет.
Тогава експертите от американския Институт за изследване на войната (ИИВ) заявиха, че ходът на Русия означава, че нейните гранични служители „вероятно се опитват да създадат разногласия по международната граница между Русия и страна членка на НАТО, за да оценят реакциите на НАТО на бъдещи руски усилия да оспорят установените граници“.
Припомняме и тази галерия от нашия архив:
* Във видеото: Новият член на НАТО с превантивни мерки срещу Русия
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!