Н ай-малко 33 турски войници бяха убити в четвъртък в Идлиб при въздушни удари, които Турция приписа на сирийските сили.
36 турски военни са ранени, те са транспортирани в болница в Турция.
Анкара нанесе ответни удари по позиции на армията на Башар Асад, се казва в изявление на Дирекцията по комуникации в турското президентство.
ООН и НАТО призоваха за прекратяване на огъня.
A very dramatic night in n Syria. Turkey saving face by not admitting its men were killed in what was almost definitely a Russian precision strike. Russia controls Idlib's skies - Turkish efforts there are unlikey to succeed as long as that's the case. https://t.co/0je9tNgaTS
— Bethan McKernan (@mck_beth) February 28, 2020
Русия, която подкрепя силите на Башар Асад в Идлиб, отрече свое участие във въздушните удари срещу турската армия в района на Идлиб.
Сирийската опозиция планираше голяма атака в зоната за деескалация. Турция не ни уведоми, че там са се намирали турски войници. Руски самолети не са участвали във въздушните удари срещу турската армия, е заявило руското министерство на отбраната.
Русия направи всичко възможно да осигури пълно прекратяване на огъня от сирийските сили и безопасна евакуация на турските войски, съобщило руското военно министерство, цитирано от турските медии.
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг осъди въздушните удари на Сирия и Русия и призова за деескалация след смъртта на 33 турски военни, предаде Франс прес.
Той призова "сирийския режим и руския му съюзник" да "спрат офанзивата си, да спазват международното право и да подкрепят усилията на ООН за мирно уреждане", на конфликта, съобщи говорителка на Столтенберг.
След това Столтенберг съобщи, че свиква за днес извънредно заседание на посланиците на държавите от пакта.
Уточнява се, че искането е по чл. 4 от Вашингтонския договор, според който всяка държава от алианса може да поиска консултации със своите съюзници, ако установи заплаха за своята сигурност, териториална цялост или политическа независимост.
САЩ също призоваха за прекратяване на настъплението в Идлиб и изразиха подкрепа за Турция.
"Заставаме зад нашия съюзник в НАТО Турция и продължаваме да призоваваме за незабавно спиране на тази отвратителна офанзива на режима на Асад, на Русия и на силите, подкрепяни от Иран", каза в комюнике говорител на Държавния департамент.
By Abdel Bari Atwan
— عبد الباري عطوان (@abdelbariatwan) February 28, 2020
Moment of truth in the ‘Idlib Crisis’… Whether Turkey mounts its threatened offensive or not, Assad seems set to emerge with more territory and Erdogan with more refugees
https://t.co/mH9G52OzKW via @raialyoum1
Междувременно Русия отрече авиацията й да е нанасяла удари в района на Идлиб, където са били турските войски.
"Русия е направила всичко възможно да осигури пълно прекратяване на огъня от сирийските сили и безопасна евакуация на турските войски", съобщи руското министерство на отбраната.
Какво пишат руските издания
Турция ловко направи завой, за да потърси от НАТО помощ срещу Русия, пише руският в. "Комерсант". Според говорителя на управляващата Партия на справедливостта и развитието Йомер Челик още тази сутрин турските власти ще започнат консултации с алианса за ситуацията в сирийския район Идлиб, пояснява изданието.
След съобщения за гибелта на десетки турски военни в Идлиб президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган спешно събра снощи Съвета за сигурност на страната и Анкара официално реши да смята сирийските войски за "вражески цели". Веднага след заседанието турската армия обстреля позициите на сирийските правителствени сили.
"Извършеното нападение срещу Турция представлява атака срещу НАТО", заяви Йомер Челик.
Анкара и Брюксел вече неведнъж са обсъждали преди възможността за координация на усилията във връзка с Идлиб. Освен това Турция обмисляше варианта да разположи край сирийската си граница американски зенитно-ракетни комплекси "Пейтриът". Вашингтон обаче още не е взел решение по въпроса.
"Комерсант" припомня и думи на главнокомандващия Обединените въоръжени сили на НАТО в Европа генерал Тод Уолтърс, оглавяващ и Европейското командване на въоръжените сили на САЩ. Той заяви преди два дни, че "в дългосрочен интерес и на САЩ, и на Турция е да продължат съвместната си дейност за развитие на сътрудничеството срещу Русия - и на двустранна основа, и чрез НАТО".
По принцип Русия и Турция гледат да не влизат в директен конфликт, но Анкара е събрала в Идлиб огромно количество войски и техника, отбелязва военният експерт Юрий Лямин пред "Московский комсомолец".
При това изявленията на Реджеп Ердоган го поставят в трудно положение. Той обеща със собствени сили да си върне наблюдателните постове, озовали се зад линията на съприкосновение между войските в региона, и да изтласка сирийските военни отвъд тези постове. И то още до края на февруари. Ако не си удържи на думата, ще се изложи пред своите избиратели, добавя Лямин.
Пряка военна конфронтация между Русия и Турция е нещо невъзможно, смята колегата му Алексей Леонков.
Условно, започва ли война, значи една от страните иска да получи някакви придобивки, а тази, която се отбранява, прави опит да предотврати това, обяснява аналитикът. Ако обаче Анкара задържи "ябълката на раздора" - Идлиб, "ще получи парче суша с ограничено количество природни ресурси, но и ожесточени терористи, които може да се обърнат срещу Турция. Плюс голям брой мирни граждани, на които ще трябва да осигури храна и работа. И в крайна сметка Турция ще изгуби много повече, ако конфликтът с Русия прерасне в "ядрена фаза", добавя аналитикът.
Икономическата и политическата ситуация в Турция не е добра. Икономическите реформи не дават бърз ефект и столът под Ердоган се клати, твърди руският експерт.
"Тази малка победоносна война, за каквато говорят западните медии, може да доведе до пълен провал" турския президент - затова "в крайна сметка Анкара е принудена да продължава преговорите с Русия", допълва Леонков.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!