Хеликоптери на мисията на ООН в Кот д'Ивоар нанесоха снощи удари по двореца и резиденцията на досегашния президент Лоран Гбагбо в най-големия град на страната Абиджан, както и по две бази на неговата армия в Акбан и Акуедо.
В последните дни в Абиджан се водят ожесточени боеве между силите на признатия от международната общност за президент Аласан Уатара и на Гбагбо, който отказва да се оттегли, след като изгуби изборите в края на ноември 2010 г.
Новината за въздушните удари е съобщил за АФП говорителят на мисията на ООН Хамадун Туре.
Той уточнил, че "сините каски" са действали съгласно мандата на мисията и резолюция 1975 на Съвета за сигурност на ООН. Резолюцията беше приета единодушно на 30 март и предвижда силите на
ООН да използват "всички необходими средства,
за да спазят мандата си да защитят цивилното население от надвисналата заплаха от нападения".
Във въздушното нападение
участвали четири бойни хеликоптера
на френския военен контингент в западноафриканската страна.
От Елисейския дворец потвърдиха, че президентът Никола Саркози е разрешил на контингента да осъществи огнева подкрепа на силите на мисията на ООН.
Молбата за военно участие на Франция била отправена от генералния секретар на ООН Бан Ки-мун.
Часове след ударите привърженици на Уатара са успели да превзенат резиденцията на Гбагбо в Абиджан, съобщи ДПА.
Според посланика на западноафриканската държава във Франция, назначен от Уатара,
Гбагбо води преговори да се предаде.
От лагера на досегашния държавен глава обаче уверяват, че контролират президентския дворец и резиденция, както и военния лагер Агбан.
Десетки души са били убити през последните дни при сраженията в Абиджан, пък съобщи днес представител на Върховния комисариат на ООН за човешките права, цитиран от АФП.
Ситуацията в Кот Д'Ивоар след ударите е една от
най-коментираните теми
в днешния британски печат.
Битката за Абиджан придоби безпрецедентен международен характер, след като ООН отговори на продължаващите от няколко дни нападения срещу нейните миротворци, като се възползва максимално от мандата си да защитава цивилното население, чрез употреба на сила, пише "Индипендънт".
"Извършихме
операция за неутрализиране на тежките оръжия,
които специалните сили на Гбагбо използваха срещу цивилното население през последните три месеца. Унищожихме ги на четири места" - така обясни снощните удари Хамадун Туре, цитиран от вестник "Гардиън".
Говорителят на Гбагбо в Париж Тусен Ален нарече въздушните удари "незаконни, нелегитимни и недопустими" и заяви, че те са причинили много жертви сред семействата на военните, които живеят в казармите.
Франция започна война срещу Кот Д'Ивоар,
заяви Ален, цитиран от "Гардиън".
Силите на ООН в страната, които наброяват 9000 войници, нямат мандат да свалят Гбагбо от власт, но имат право да отвръщат на нападения с тежко оръжие срещу тях или срещу цивилното население. Международният контингент не разполага с военновъздушни сили, с изключение на три украински щурмови хеликоптера Ми-24, така че няма изгледи за въздушна офанзива по подобие на тази в Либия, отбелязва "Гардиън".
Вместо това войските на новоизбрания президент Аласан Уатара се готвят за "последен щурм" срещу Абиджан. Колона от няколко десетки автомобили с монтирани картечници и превозващи тежко въоръжени бойци на Уатара навлезе в Абиджан вчера по обед, а в северните покрайнини на града е струпана голяма военна сила на Уатара, отбелязва "Гардиън".
Исиака Уатара, командващият офицер на силите на новоизбрания президент, твърди, че разполага с 9000 души и предположи, че те могат да превземат Абиджан за 48 часа.
Резолюциите 1973 за Либия и 1975 за Кот Д'Ивоар дават възможност на силите на ООН да вземат "всички необходими мерки", за да защитят цивилните от насилие, което на практика представлява карт бланш, пише "Дейли телеграф". Според западен дипломат в ООН резолюциите показват, че
ООН възприема сериозно доктрината за "отговорност за защита" на цивилното население,
която беше възприета през 2006 г. и предвижда "навременни и решителни действия" за предотвратяване на жестокости. "Заради кадрите по телевизията и заплахата от хуманитарна катастрофа хората не искат да чакат докато се извършват касапници, както в Руанда", коментира дипломатът, цитиран от "Дейли телеграф".
Стотици хиляди цивилни са хванати
в капан заради насилието в Абиджан.
Тази сутрин те се опитаха да излязат на улицата. Най-безопасното време за това е между 7 ч. сутринта и обяд, но дори тогава е най-добре човек да върви с вдигнати ръце, разказват местни жители, цитирани от "Индипендънт". През последните дни войниците принуждаваха цивилните да се върнат по домовете си. Останали без храна обаче местните са принудени да рискуват и да излязат на превърнатите в бойно поле улици, за да се запасят с жизненоважни стоки. В много части на града е спряно подаването на ток и вода, през пропускателните пунктове, издигнати от войници и паравоенни части по улиците, преминават твърде малко стоки, а малкото търговци, осмелили се да отворят магазините си, увеличават цените, понякога десетократно, пише "Индипендънт".
Докато сраженията се ожесточават, вече около 1 млн. души са принудени да напуснат домовете си, а районите по границите с Либерия и Гана се задушават от бежанския поток.
Положението на хората в големите градове също не е завидно. Малцината, които имат западен паспорт, могат да се надяват да бъдат евакуирани от френските сили, но десетки хиляди обикновени граждани на Кот д'Ивоар нямат къде да отидат, пише "Индипендънт".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!