В Полша се отбелязва 80-годишнината от избухването на Втората световна война. Във войната страната губи около 6 милиона души, около 3 милиона от тях - евреи.
Президентът на Полша Анджей Дуда откри главната церемония.
Възпоменателната церемония в полската столица събра държавни и правителствени ръководители от четиридесет страни. Сред тях бяха вицепрезидентът на САЩ Майк Пенс, канцлерът и държавният глава на Германия Ангела Меркел и Франк-Валтер Щаймайер, както и българският президент Румен Радев.
Полски войници изпяха химна на Полша и издигнаха националния флаг на площад "Пилсудски" - голямо пространство в центъра на града, сравнено със земята от германските войски през войната. Сега на площада се намира Гробът на незнайния воин, срещу който се издига голям християнски кръст.
Церемониите в столицата бяха предшествани от възпоменателни прояви в населеното място Велун и полуострова Вестерплате до Гданск - първите станали обект на инвазията, състояли се рано сутринта в точния час на атаката на 1 септември 1939 г.
Тази година основните възпоменателни събития по случай 80-годишнината от избухването на Втората световна война се провеждат във Варшава. Очакваше се да пристигне и американският президент. Доналд Тръмп обаче отмени посещението си в последния момент заради урагана на Дориан, приближаващ се към бреговете на Флорида.
По време на работното си посещение в Полша българският президент Румен Радев разговаря с държавния глава на Федерална република Германия Франк-Валтер Щайнмайер и министър-председателя на Белгия Шарл Мишел, съобщи пресслужбата към президентската администрация. Обсъдените теми са били от дневния ред на Европейския съюз. Да бъде променен механизмът за вземане на общи решения в рамките на ЕС, което да позволи по бърза реакция на ЕС в международните отношения, също е бил сред акцентите на разговора.
Разговорите са се състояли преди церемонията във Варшава.
Пред български журналисти след церемонията президентът Радев заяви:
"Трябва да помним не само ужасите на войната, но и причините, които разпалиха тази война, за да избегнем опасността да повторим тези грешки днес, когато отново има ожесточени спорове за световно лидерство.
Отбелязването на 80-годишнината от началото на най-кръвопролитната и опустошителна война в човешката история има своето актуално значение и днес, подчерта президентът Радев. По думите на държавния глава възпоменателната церемония има още по-голямо значение на фона на многобройните конфликти в света, войнстваща реторика, растящата нестабилност в региони, близки до нашия и дезинтеграцията на системата от международни договори в областта на въоръженията, което ни тласка към нова надпревара във въоръжаването.
Германският президент Франк-Валтер Щанмайер поиска от Полша прошка за най-кървавия конфликт в световната история.
"Скланям главата си пред жертвите на атаката срещу Велюн. Скланям главата си пред полските жертви на германския тиранин. Моля за прошка!“, заяви Щанмайер на немски и полски.
Полският президент Анджей Дуда благодари на германския си колега за присъствието му на церемонията и за проявеното от него отношение.
Берлин казва, че всички финансови претенции, свързани с Втората световна война, са уредени.
Полша трябва да настоява за компенсации за загубите, причинени й по време на Втората световна война,
заяви днес полският премиер Матеуш Моравецки.
Трябва да говорим за тези загуби, трябва да настояваме за истината, да настояваме за компенсации, заяви Моравецки в речта си на полуостров Вестерплате, атакуван рано сутринта на 1 септември 1939 г. от нацистката армия. Материалните щети, нанесени от германците по време на войната, са били десетки пъти по-големи от разходите на Полша за изграждането на държава след Първата световна война и за развитието й след това, изтъкна полският премиер.
Войната бе "геноцид в гигантски размери, геноцид срещу полската нация", каза Моравецки. Той подчерта, че по време на войната Полша е стояла на стража на ценности, фундаментални за западната цивилизация, като свободата и достойнството на човека.
За управляващата в Полша партия "Право и справедливост" паметта за войната е основен елемент от политиката й по въпросите на историята. Политици от ПиС неведнъж са призовавали за обезщетения от Германия, един от най-големите търговски партньори на Полша, неин съюзник в НАТО и член на ЕС, отбелязва Ройтерс.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!