П рез миналата година потреблението на изкопаеми горива в света достигна рекордно високи стойности, което доведе до над 40 гигатона емисии на въглероден диоксид за първи път, според глобален доклад за енергетиката.
(Във видеото може да научите повече за: В АЕЦ "Козлодуй" пристигна първата доставка на ядрено гориво от "Уестингхаус")
Въпреки рекордния ръст в използването на възобновяема енергия през 2023 г., потреблението на изкопаеми горива също продължи да се увеличава, като годишно на световната енергетика от Института по енергетика.
Джулиет Дейвънпорт, президент на Енергийния институт, заяви, че докладът е разкрил "още една година на върхови постижения в нашето енергоемко включително рекордно високо потребление на изкопаеми горива, което се е увеличило с 1,5 % до 505 екзаджаула".
A massive increase in fossil fuel use to more than 40 BILLION TONNES last year.
— Bill McGuire (@ProfBillMcGuire) June 20, 2024
No sign of emissions falling. In fact, we are accelerating in the wrong direction.
No prospect AT ALL now of dodging dangerous, all-pervasive #climate breakdown.
Just grim.https://t.co/3gpxc9zzTm
Констатациите заплашват да попарят надеждите на климатолозите, че 2023 г. ще бъде отбелязана като годината, в която годишните емисии преди световната икономика на изкопаемите горива да започне да запада.
Институтът по енергетика, световният професионален орган за енергийния сектор, установи, че макар емисиите на енергийната индустрия да са достигнали своя връх в развитите икономики, развиващите се икономики продължават да увеличават зависимостта си от въглища, газ и петрол.
Като цяло изкопаемите горива съставляват 81,5 % от първичната енергия в света през миналата година, което е само незначителен спад спрямо 82 % през предходната година, според доклада, въпреки че вятърните и соларните паркове са генерирали рекордни количества чиста електроенергия.
Докладът, изготвен от консултантите на KPMG и Kearney, констатира, че вятърната и слънчевата енергия са се увеличили с 13 % през миналата година и са достигнали нов рекорд от 4,748 тераватчаса през 2023 г.
Това обаче не е достатъчно, за да се отговори на нарастващото потребление на първична енергия в света, което се е увеличило с 2% през миналата година до рекордно високи стойности.
Прегледът констатира, че през 2024 г. апетитът на света за газ остава стабилен, докато потреблението на въглища се покачва с 1,6 %, а на петрол се е повишило с 2 %, за да достигне 100 млн. барела дневно за първи път.
Саймън Върли, ръководител на отдел "Енергетика и природни ресурси" в KPMG, заяви: "През годината, в която видяхме приноса на възобновяемите енергийни източници достига рекордно високи стойности, постоянно нарастващото глобално търсене на енергия означава, че делът на изкопаемите горива
остава почти непроменен - малко над 80 % за поредна година."
Ник Уейт, главен изпълнителен директор на Енергийния институт, добави, че "бавният" напредък на енергийния преход "прикрива разнообразни енергийни в различните географски региони".
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!