М есеци след сериозните предупреждения от Вашингтон, че Украйна няма да може да удържи Бахмут срещу атака на руски наемници, украинските сили все още удържат западните покрайнини на града в най-дългата и смъртоносна битка в хода на войната.
Оценките на САЩ са били мрачни още през януари, според непоказвани досега секретни документи на американското разузнаване, за които се твърди, че са изтекли са получени от "Вашингтон пост".
Вашингтон е предупредил за потенциалното обкръжаване на украинските сили в Бахмут и предложил на Киев да намали загубите си и да остави града.
Украйна: Отблъснахме вълна от руски атаки с дронове
Оценката, обозначена с гриф "строго секретно", предупреждава, че "стабилният" руски напредък от ноември насам "компрометира способността на Украйна да удържи града" и че украинските сили вероятно ще бъдат "изложени на риска да бъдат обкръжени, освен ако "не се оттеглят през следващия месец".
Тези предупреждения до голяма степен не бяха взети под внимание. Киев представя задържането на Бахмут като императив, който далеч надхвърля стратегическото от военна гледна точка значение на града, като твърди, че е необходимо да се поддържа националният морал и да се лиши Русия от всякакви териториални придобивки. Украйна заяви, че продължителните сражения в Бахмут изчерпват силите на Русия, като убиват много войници, особено от наемническата групировкаа "Вагнер".
Украинският командир, който наблюдава боевете за Бахмут, полковник Павло Палиса, заяви, че никога не е бил официално информиран за тази американска разузнавателна информация или за препоръките как да се използват боевете в Бахмут за допълнителни предимства.
"Аз не съм толкова голяма риба", каза той, говорейки от команден център в мазето.
В друг документ от голямото количество секретни документи, изтекли онлайн чрез платформата за съобщения Discord, се описва как Украйна може да използва модерни боеприпаси, информационни кампании и технологии за борба с дронове, за да "наложи бъдещи разходи" на руските сили.
Палиса приписва способността си да задържи части от града в продължение на месеци по-дълго от очакваното на комбинацията от класическа градска война и усъвършенствано разузнаване с дронове, включително заглушаване на сигнала.
След като руските сили пробихапериметъра на Бахмут, Палиса заяви, че е изтеглил силите си обратно в жилищните квартали, използвайки покривите на сградите, превръщайки ги в противотанкови позиции. По-навътре в града и двете страни започнали да разчитат в голяма степен на разузнавателни дронове за насочване и на заглушители за объркване на противниковите навигационни системи.
Когато Палиса поема поста си в средата на януари, оценките, които чува от офицерите около себе си, повтарят песимизма на Вашингтон. „Но месеци по-късно ние все още сме тук и се опитваме да направим всичко възможно, за да задържим града", каза Палиса, изразявайки увереността си в мисията.
Зеленски: За мен е чест да бъда тук днес
В изтеклия документ се предлага също да се насърчи дезертьорството с "кампания за физиологични операции", в която се набляга на "консумативността" на рескшти войски.
Друг текст насърчава Украйна да насочи към масираните руски сили "усилени конвенционални боеприпаси с двойно предназначение" - комбинация от артилерия и ракети земя-въздух, за да се противопостави на атаките.
Когато в критични моменти защитата на града изглеждаше несъстоятелна, Украйна многократно изпращаше елитни части за защита на маршрутите за снабдяване и стабилизиране на ситуацията.
Изправени пред остър недостиг на боеприпаси, украинските войски направиха разпределение на снарядите
Въпреки че тази стратегия беше успешна и позволи на Украйна да запази контрол над западните покрайнини на града, според командирите през последните дни фронтовата линия е станала все по-нестабилна.
С наближаването на пролетната офанзива Украйна подготвя подкрепления
Бахмут е основната цел на руските операции в Източна Украйна. Москва заяви, че превземането на града ще положи основите за превземане на целия Донецки регион на Украйна, от който руските сили понастоящем заемат малко повече от половината.
В изявление от четвъртък руското министерство на отбраната съобщи, че силите му, водени от въздушнодесантни части, "са осуетили опитите на противника да контраатакува" и да разположи подкрепления северно и южно от Бахмут.
Битката за Бахмут вече е взела своето: В Украйна липсват обучени войници и боеприпаси, жертвите се увеличават, а песимизмът расте, пише изданието.
"Мога да дам оценка за успеха на мисията едва след като всичко приключи", каза Палиса, избягвайки въпроса дали борбата си е струвала загубените животи и изразходваните материали. "Всеки войник разбира, че когато удържаме града, когато сме вътре в Бахмут, даваме време на новосъздадените ни части да тренират и да се подготвят за бъдещи действия", каза той.
Русия твърди, че е близо до превземането на Бахмут, но успехите ѝ са на малки стъпки с цената на хиляди човешки животи.
Решимостта на Украйна да задържи Бахмут струва скъпо – по-голямата част от града е в руини. Къщите и сградите са разрушени от интензивното използване на артилерията, а улиците, парковете и градините са осеяни с шрапнели. "Бих искал да видя града без всички разрушения", казва Палиса. "Но ако това помогне за спасяването на други украински градове, трябва да направим това, което трябва да направим."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!