М инистърът на отбраната на Тайван заяви, че властите наблюдават ситуацията, след като в интернет се появиха снимки на китайска ядрена подводница, която изплува в Тайвански проток близо до тайвански рибари, предаде Ройтерс.
Тесният пролив, който разделя Тайван от Китай, често е източник на напрежение.
Анализатори: Китай ще нападне ли Тайван?
Тайван ежедневно съобщава за китайски военни самолети и кораби, които действат там, като Пекин се опитва да отстоява претенциите си за суверенитет над демократично управлявания остров.
Taiwan keeping watch after Chinese submarine surfaces in Taiwan Strait https://t.co/bqGk4LGajE pic.twitter.com/AJltoy7Al3
— Reuters (@Reuters) June 18, 2024
Тайвански медии публикуваха снимките на изплувалата на повърхността подводница, която изглежда е от клас "Цзин" и е въоръжена с ядрени балистични ракети.
Кадрите са направени от тайвански риболовен съд в пролива днес на разсъмване, на около 200 км от западното крайбрежие на Тайван.
Война с Китай не е непосредствена или непредотвратима!
Запитан за подводницата, тайванският министър на отбраната Уелингтън Ку заяви, че имат "представа" за ситуацията, но отказа да каже как Тайпе следи случващото се или да даде подробности.
Китайското министерство на отбраната не отговори веднага на молбата за коментар.
Ядрените подводници могат да работят под вода в продължение на месеци, а секретната мисия на корабите с балистични ракети означава, че те рядко излизат на повърхността, отбелязва Ройтерс.
Източник от службите за сигурност, запознат със ситуацията, заяви пред Ройтерс, че подводницата най-вероятно се е връщала от Южно Китайско море в пристанището на нейното базиране Циндао. Източникът заяви, че причина за инцидента може да е поради повреда, което е принудило подводницата да излезе на повърхността.
Икономически "ядрен вариант": Готви ли се за война Китай?
Военни експерти твърдят, че стратегическите води край югозападните брегове на Тайван, където до голяма степен плиткият Тайвански проток става значително по-дълбок, са удобно място за подводниците за засада, което прави района гореща точка за военните, включително от Китай, Тайван и Съединените щати.
Подводниците с балистични ракети не са предназначени да атакуват кораби, а да изстрелват балистични ракети по мишени на сушата.
Тайванският флот от самолети за борба с подводници Пи-3 Cи "Орион"(P-3С Orion) е базиран във военновъздушната база Пинтун в южната част на Тайван, което осигурява лесен достъп до южната част на пролива.
През последните години Тайван се оплаква, че Китай използва т. нар. война в сивата зона, която има за цел да изтощи противника, без да прибягва до открит бой, като например прелитане с балони за наблюдение над острова.
През последното денонощие Тайван засече 20 китайски военни самолета и седем плавателни съда около острова, съобщи тайванското министерство на отбраната в своята всекидневна информация за китайски военни дейности.
(Видеото е архивно: ВОЕННА МОЩ: Китай демонстрира най-новите си армейски разработки)
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!