Вълната от протести, вдъхновени от събитията в Тунис и Египет, е обхванала редица арабски държави.
Демонстранти влязоха в сблъсъци с полицията в Бахрейн вчера - в навечерието на насрочения за днес Ден на гнева, предаде ДПА.
Акцията е организирана в интернет с искане за реформи и повече свобода.
При вчерашните сблъсъци, станали в шиитското село Карзакан, 21-годишен младеж получи огнестрелни рани, а няколко други демонстранти пострадаха леко.
Обстановката в малката страна на брега на Персийския залив със сунитски режим, но преобладаващо шиитско население, бе видимо напрегната вчера. Засилено полицейско присъствие се забелязваше навсякъде, особено около шиитските села и ключовите инфраструктурни обекти.
Сблъсъци между демонстранти и полицията избухнаха в йеменската столица Сана. Няколко протестиращи бяха ранени, двайсетина са арестувани, съобщиха световните агенции.
Силите на реда нападнаха с палки близо 2000 души, тръгнали от университета към площад "Сабиин", близо до президентския дворец.
Демонстрантите издигаха призиви за оставката на президента Али Абдула Салех, на власт от 32 години, предаде Франс прес.
Сблъсъците станаха в момент, когато президентът и основните опозиционни групи се готвят за преговори, които правителството се надява да помогнат за избягването на бунт в египетски стил в държавата на Арабския полуостров, ключов съюзник на САЩ в борбата срещу "Ал Кайда", отбелязва Ройтерс.
Млади иракчани ще проведат днес в Багдад "романтична" демонстрация по случай Деня на влюбените - Свети Валентин, за да призоват държавните ръководители да обичат своята страна, а не да я разграбват, предаде Франс прес.
Три граждански сдружения - "Няма да мълчим", "Багдад няма да бъде Кандахар" и "Група на синята революция", отправиха в социалната мрежа "Фейсбук" призив към иракчаните да се съберат на площад "Тахрир" ("Освобождение") в столицата на страната.
Мястото не е избрано случайно. Централният площад в Кайро, който се превърна в символ на народните протести, довели до оттеглянето на президента Хосни Мубарак, носи същото име.
Алжирски опозиционни групи обещаха проведеният от тях преди два дни протест да не остане без продължение, предаде Ройтерс.
Те призоваха за демонстрации в столицата Алжир всяка събота, докато режимът бъде сменен.
Неколкостотин души пренебрегнаха забраната за протести и излязоха по улиците на столицата преди два дни. Хиляди полицаи обаче не позволиха на демонстрантите да проведат шествие в града.
Палестинското правителство ще подаде оставка днес, след което президентът Махмуд Абас ще натовари премиера Салам Фаяд със задачата да състави нов кабинет, предаде още Ройтерс, като се позова на политически източници.
Рокадата бе искана отдавна от Фаяд и някои представители на движението на Абас "Фатах".
Тя ще дойде след падането от власт на египетския президент Хосни Мубарак, което доведе до призиви за реформи в целия арабски свят.
Палестинската автономна власт, която контролира само Западния бряг, обяви в събота, че ще свика президентски и парламентарни избори до септември.
Ислямисткото движение Хамас, което управлява в ивицата Газа, обаче заяви, че няма да вземе участие в изборите и че няма да признае резултатите от тях.
САЩ увериха Йордания в своята подкрепа за нея в дългосрочен план, предаде ДПА, като се позова на американското посолство в Аман.
Посланието бе предадено на крал Абдула Втори и на премиера Маруф Бахит от заместник-държавния секретар Уилям Бърнс.
Той изрази подкрепата на САЩ и за провеждането на политически и икономически реформи в Йордания.
Крал Абдула Втори уволни правителството на премиера Самир ар Рифаи в началото на февруари след вълна от протести и назначи за нов министър-председател Маруф Бахит.
Монархът поиска от Бахит да проведе "реални политически и икономически реформи".
Либийският държавен ръководител Муамар Кадафи призова палестинските бежанци да се възползват от вълната от протести в арабския свят и да се струпат на границите на Израел, където да останат мирно, докато той не изпълни техните искания, предаде Ройтерс.
"Флоти от кораби трябва да качат палестинците... и да чакат до палестинските брегове, докато проблемът не бъде решен. Това е време на народни революции", каза Кадафи по държавната телевизия в първата си важна реч, откакто президентът на съседен Египет Хосни Мубарак бе принуден да се оттегли под натиска на гражданските протести.
Либийският лидер, който произнесе своето слово по случай рождения ден на пророка Мохамед - свещен ден в ислямския календар, призова още: "Ние трябва да създадем проблем за света. Това не е обявяване на война. Това е призив за мир."
Кадафи каза още, че светът е разделен между бялото и зеленото т. е. между САЩ, Европейския съюз и техните съюзници, от една страна, и мюсюлманския свят, от друга.
"Белият цвят реши да се отърве от зеления. (Зелените) страни трябва да са единни срещу бялото, защото всичките тези бели държави са врагове на исляма", посочи той.
Муамар Кадафи е уважаван в много части от арабския свят заради безкомпромисните си критики по адрес на Израел и на арабските лидери, поддържащи отношения с еврейската държава, посочва Ройтерс.
Някои хора в региона обаче отхвърлят неговите инициативи като безперспективни.
Палестинците отдавна искат бежанците, принудени да напуснат родните си места при създаването на държавата Израел през 1948 г., трябва да получат правото да се върнат, заедно със своите наследници.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!