С трелбата срещу министър-председателя на Словакия миналия месец подчерта разделението в Централна Европа - регион, който стана особено поляризиран след мащабната инвазия на Русия в Украйна.
Това съобщава кореспондентът на Voice of America (VOA), Джон Спиър в своя репортаж.
За първи път след покушението срещу него словашкият министър-председател Роберт Фицо се обърна към нацията си с послание в социалните мрежи, записано в дома му, където се възстановява след като беше прострелян няколко пъти. Фицо смята, че нападението се дължи на възгледите му срещу подкрепата за Украйна.
Позовавайки се на проучвания на общественото мнение, анализаторите твърдят, че поляризацията между тези, които подкрепят Украйна, и тези, които са на страната на Русия в тази война, е нараснала неимоверно, и то не само по улиците на Словакия, но и в обществата в цяла Централна Европа.
В един от докладите на словашкия мозъчен тръст GLOBASEC се посочва, че умората от войната е виновна за намаляването на симпатиите към украинската кауза в тези страни.
"Ето какво се случва от 2022 г. насам - част от първоначалната подкрепа за Украйна отслабва. Например в Полша, в сравнение с 2022 г., по-малко хора виждат бъдещето на Украйна в ЕС и НАТО", коментира научният сътрудник Патрик Шичерле.
С намаляването на подкрепата за украинската кауза в Централна Европа руската пропаганда, според наблюдатели, се фокусира върху подкопаването на подкрепата за Европейския съюз сред обществата на места като Румъния, Словакия и Унгария.
„Тези кампании за дезинформация всъщност нямат за цел да спечелят сърцата и умовете на източноевропейците, а да ги объркат, да ги накарат да повярват, че Западът не е толкова добър“, казва Дорка Такаси, гостуващ сътрудник в “Германския фонд Маршал”.
Анализаторите твърдят, че наред с прокарването на пропагандни кампании в социалните медии, Русия рутинно работи за проникване в институциите не само на централноевропейските, но и на западноевропейските държави, както сочат неотдавнашните арести на предполагаеми руски шпиони в Германия
„Виждаме нещо, което прилича на активизиране на програмите на Русия за разгръщане на разширената ръка на разузнавателните ѝ служби и службите за сигурност, които потенциално могат да се подготвят за реален конфликт с Европа“, казва експертът Киър Джайлс.
От Рига до Братислава, бившите комунистически страни от Източна и Централна Европа - някога в сферата на влияние на Москва - са изправени пред нарастващ натиск, който натоварва вътрешно обществата им, натиск, който поражда опасения за бъдещето на демокрацията в региона.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!