А нтарктида е покрит с лед континент със смразяващо ниски температури, но също така крие и гореща вулканична дейност.
(Във видеото може да научите повече за: Активизиралият се исландски вулкан продължава да бълва фонтани от лава)
В Антарктида има десетки вулкани, повечето от които се намират в Западна Антарктида и Земята на Мари Бърд. Едно проучване от 2017 г. идентифицира 138 вулкана само в тази част на континента. Макар че повечето от тях са спящи, осем или девет от антарктическите вулкани се считат за активни.
Само три вулкана дори са наблюдавани да изригват в близкото минало, въпреки че в по-далечната история е било различно. Неотдавнашни изследвания събраха ледени ядра от Антарктида, които сочат, че по време на последния ледников период континентът е бил разтърсван от гигантски вулканични изригвания, много от които са били по-големи от всички изригвания в съвременната история.
The World's Southernmost Active Volcano In Antarctica Spews Gold Dusthttps://t.co/z6NMJWRkoh
— IFLScience (@IFLScience) April 12, 2024
Един от най-свирепите вулкани на континента е планината Еребус, най-високият действащ вулкан в Антарктида - с височина на върха 3 794 метра - и най-южният действащ вулкан на Земята.
Наречена на олицетворението на мрака в гръцката митология, планината Еребус изригва, когато капитан сър Джеймс Кларк Рос я вижда за пръв път през 1841 г. Тя е разположена заедно с други два вулкана на остров Рос, който е кръстен на гореспоменатия британски изследовател.
Ако се вгледате внимателно в сателитните снимки на този геоложки гигант, ще забележите леки червени оттенъци в кратера на върха му. Забележително е, че това е горещо лавово езеро, което бълбука поне от 1972 г. насам.
Вулканът редовно изхвърля шлейфове от газ и пара. При предишни пристъпи на вулканична активност е известно, че изхвърля камъни от частично разтопена скала, известни като "вулканични бомби".
Най-странното е, че учените са установили, че газовите пориви са пълни с малки кристали метално злато, не по-големи от 20 микрометра. Изчислено е, че за един ден вулканът изхвърля около 80 грама злато, което е на стойност около 6000 долара.
The World's Southernmost Active Volcano In Antarctica Spews Gold Dust https://t.co/PXYvyzIh9a pic.twitter.com/70usWGJLW2
— 3Aces News (@3acesnews) April 11, 2024
Златният прах се разпространява надалеч. Изследователи от Антарктика са открили следи от злато в околния въздух на разстояние до 1000 км от вулкана.
Вулканът обаче е може би най-известен с катастрофата на планината Еребус. На 28 ноември 1979 г. полет 901 на авиокомпания Air New Zealand се врязва челно в склона на вулкана, при което загиват всички 257 души на борда.
Полетът е част от програма на Air New Zealand, която позволява на пътниците да пътуват с 11-часов полет за разглеждане на забележителности от Окланд до Антарктида и след това обратно в Нова Зеландия.
Съдбовният ден през ноември 1979 г. е облачен, но въздушната обиколка продължава. Както съобщава Би Би Си, пилотът капитан Джим Колинс се опитва да спусне самолета на около 610 метра, като се спуска спираловидно надолу в две големи примки. По време на маневрата, малко преди 13:00 ч., самолетът се блъска в склона на планината Еребус и убива всички на борда, вероятно в рамките на един миг.
На мястото на катастрофата спасителните екипи откриват някои от фотоапаратите на пътниците, които все още съдържат непокътнат филм. Снимките им, някои от които направени секунди преди удара, показват, че по време на катастрофата е имало добра видимост и самолетът е бил доста под облаците, което изключва възможността вулканът да е бил закрит от гъсти облаци.
Вместо това се смята, че причината за катастрофата е "бяло течение". Покритият с лед вулкан на практика е станал невидим от плоската светлина, което го е направило невъзможен за виждане на фона на покритата с лед земя и облачното небе. Пилотът не е бил в състояние да прецени усещането за разстояние и е предположил, че бялото петно, което е видял пред пилотската кабина, е лед и сняг в пейзажа долу, а не лицето на планината.
След няколко скъпоструващи съдебни дела и куп спорове Air New Zealand прекратява своите обзорни полети над Антарктида.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!