Г азовият интерконектор между България и Сърбия, който се изгражда със значителна подкрепа от ЕС, ще бъде открит до края на ноември.
Това заяви сръбският президент Александър Вучич на съвместна пресконференция с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, която е на 4-дневна обиколка в Западните Балкани, предава БГНЕС.
ЕК с позиция за България и таксата върху руския газ"Интерконекторът между България и Сърбия е изключително важен за нас. Получихме огромна поддръжка от ЕС и значителни грантове за този проект", заяви Вучич, като уточни, че завършването на проекта ще се осъществи след 15 дни. Вучич очаква след получаването на всички необходими разрешителни интерконекторът да заработи до края на месец ноември.
"Като икономически партньор ЕС е категорично първи. 610 от най-големите инвеститори в Сърбия са от ЕС. Що се отнася до стокообмена, за първите осем месеца общата стойност е 26 млрд. евро. Привлякохме инвеститори, които изнасят от тук. При преките чуждестранни инвестиции от ЕС идват общо 21,31 млрд. евро. Имаме огромен брой проекти заедно, днес чухме окуражителни думи за плана за растеж, откъдето очакваме голяма финансова помощ. За енергийна инфраструктура получихме 168 милиона евро от Съюза", добави сръбският президент.
Вучич: Проблемът с България трябва да бъде решен"Нормализацията между Сърбия и Косово е необходима", заяви от своя страна Фон дер Лайен, осъждайки нападението в село Банска на 24 септември и добави, че извършителите трябва да понесат отговорност.
"Искаме Сърбия да се присъедини към ЕС и предложението се основава на вяра, то е обещание за мир и просперитет и е специален шанс. Убедена съм, че ще се възползвате от този момент", обърна се председателят на ЕК към сърбите.
По отношение на икономическата сфера Урсула фон дер Лайен отбеляза, че все още сътрудничеството не е на необходимото ниво.
„Икономиката на Сърбия се справя добре, но ние все още искаме се доближи до ЕС повече“, отбеляза тя, като уточни, че Европейският съюз желае Сърбия „да направи следващата стъпка, включително по отношение на външната политика, защото искаме да разчитаме на Сърбия като съюзник".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!