Е С и Сърбия подписаха споразумение за развитие на доставките на литий за производство батерии за електромобили, предаде АФП.
(Във видеото може да научите повече за: Синът на Вучич е участвал в мелето между футболни фенове в Германия)
Това се случи по време на среща между сръбския президент Александър Вучич, германския канцлер Олаф Шолц и заместник-председателя на Европейската комисия (ЕК) Марош Шефчович.
Сделката се осъществи броени дни, след като Белград реши да възобнови проект за изграждане на литийна мина.
Вучич благодари на Шолц за подкрепата на Германия, която сръбският лидер смята за решаваща за осъществяването на проекта.
„Германският канцлер Олаф Шолц осигури подкрепата на Германия, за да може Сърбия да има по-голяма верига за производство на литий. Това ще ни донесе милиарди инвестиции и невероятен напредък за цялата страна, а най-голям - за Западна Сърбия“, каза Александър Вучич по време на срещата си с Шолц в Белград.
“Стандартите за опазване на околната среда трябва да се спазват в най-висока степен , а нашата цел е да бъдем надежден партньор на Германия и ЕС във веригата за производство на литий и батерии“, каза Вучич.
Шолц изтъкна, че критичните суровини са важни както за гражданите, така и за бъдещето.
Канцлерът изтъкна, че се радва да види в Белград голям брой представители на пазара на суровини, които участват в проекта за експлоатация на минерални суровини. Той посочи, че има много причини за реализирането на проекта „Жадар“ в Сърбия.
„Това е важен момент за обсъждане на значителния потенциал на проекта „Жадар“. Голям брой хора работиха неуморно, за да стане всичко това възможно днес, и аз бих искал да им благодаря за тяхната отдаденост и усърдие . Само по този начин беше възможно да се срещнем днес и да поговорим“, каза правителственият глава.
По думите му има много причини за този проект и според него той е добър проект за Сърбия.
„Той създава нови потенциали за веригата на стойността, предоставя възможности за създаване на работни места, не само когато става въпрос за добив, но и в други етапи на обработка, свързва Сърбия с бъдещето на мобилността, която трябва да работи без емисии на CO2. Така че това е повратна точка за мобилността в бъдеще“, каза Шолц и подчерта, че всичко ще бъде направено в съответствие с най-високите екологични стандарти.
Вучич заяви, че производството на литий в Сърбия ще даде възможност на страната да направи квантов скок в бъдещето. Той добави, че от Сърбия зависи да бъде надежден партньор на Европа, Германия и целия свят в цялостната производствена верига, като същевременно се гарантира пълното опазване на околната среда.
Сръбският президент изтъкна, че по сделката е работено дълго време заедно с кабинета на Шолц и че изискванията на Сърбия са високи.
Вучич открои три важни неща в изпълнението на проекта, първото от които е пълното опазване на околната среда.
„Там са и най-големите експерти, които знаят как да го направят, без пълна защита няма да има проект, а ще има, защото ние привличаме най-добрите от Европа и света, които да ни я осигурят“, каза сръбският държавен глава.
Като друг въпрос той изтъкна икономическия подем на Сърбия, като уточни, че има предвид не само рудата, но и всички тези фабрики, които определи като милиардни инвестиции в сръбската икономика.
„Те ще осигурят пряка и непряка заетост на десетки хиляди хора. Заплатите ни в Мачва и Подрине са много по-ниски от тези в Нови Сад, Сремска Митровица и Белград. Проектът ще бъде възможност да променим това положение. Но това ще бъде и възможност за развитието на цяла Сърбия. И тя (Сърбия – бел.ред.), и аз благодаря на канцлера Шолц за това, че каза, че германското правителство ще помогне за това, и ние имахме такова обещание от самото начало на Европейската комисия, и съм сигурен, че днес ще чуем потвърждение на тези думи, че работим по цялата верига, и когато батериите If се произвеждат тук, тогава съм напълно сигурен, че освен един производител на електрически автомобили, можем да имаме и друг производител на електрически автомобили“, каза Вучич.
Като трето важно нещо той открои подкрепата на обществеността. Президентът подчерта, че знае, че в началото няма да има по-широка обществена подкрепа, тъй като тя липсва за всички големи проекти. Той добави, че вярва, че хората все повече ще подкрепят своето правителство и държава, когато видят колко всеотдайно работят те.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!