В торият смъртен случай, свързан с епидемията от морбили, започнала в Западен Тексас, беше потвърден. Починалият е неваксиниран възрастен жител на Ню Мексико, предаде CBS News.
Причината за смъртта все още се разследва, но мъжът е с положителни резултати за морбили и не е потърсил медицинска помощ преди смъртта си, потвърдиха властите.
Новините идват скоро след първия фатален случай, докладван на 26 февруари, когато дете от Западен Тексас, хоспитализирано с тежка форма на заболяването, загуби живота си.
За пръв път от десетилетие: Дете почина от морбили в САЩ
На 6 март Флорида също съобщи за първи потвърден случай на морбили в гимназията Palmetto Senior High School, предаде ABC News.
Междувременно Центровете за контрол и превенция на заболяванията (CDC) потвърдиха 164 случая на морбили в девет други щата тази година — Аляска, Калифорния, Джорджия, Кентъки, Ню Джърси, Ню Мексико, Ню Йорк, Роуд Айлънд и Тексас. В Северен Тексас първият потвърден случай беше регистриран на 25 февруари. Почти всички заразени в щата не са били ваксинирани. В съседно Ню Мексико са докладвани най-малко 10 случая.
Предупреждение за пътуванията през пролетната ваканция
Здравните власти в Илинойс и в цялата страна издадоха предупреждение заради разпространението на морбили и предстоящите пътувания по време на пролетната ваканция.
Въпреки че в Илинойс няма потвърдени случаи, свързани с настоящата епидемия, експертите са загрижени, тъй като много семейства ще пътуват, а огнищата на заболяването се разрастват.
„Всяка епидемия от морбили е тревожна“, заяви Марк Дуоркин, асоцииран директор по епидемиология в Чикагското училище по обществено здраве към Университета на Илинойс.
CDC потвърди, че огнища на морбили са регистрирани в девет щата.
„Заразяването обикновено се случва, когато някой, болен от морбили, пътува и го пренася в дадена общност“, обясни Дуоркин.
Той подчерта, че ваксинацията е ключова за спиране на разпространението на болестта. Според данните на CDC, около 1 на 20 деца, заразени с морбили, развива пневмония. В някои случаи заболяването води до тежки белодробни и мозъчни инфекции, които могат да причинят когнитивни проблеми, глухота или дори смърт.
Докато при повечето хора симптомите отшумяват, статистиката сочи, че:
- 1 на всеки 5 неваксинирани пациенти ще бъде хоспитализиран,
- 1 на 1000 ще развие мозъчен оток, който може да причини увреждане на мозъка,
- 2 до 3 на 1000 случая завършват фатално.
„Най-добрият начин за овладяване на епидемията е чрез ваксинация,“ заяви д-р Лара Джонсън, главен медицински директор на Covenant Children's Hospital в Лъбок. „Имаме невероятно ефективна ваксина срещу морбили. Прилагането на две дози осигурява 97% доживотен имунитет.“
Опасност от по-широко разпространение
„Огнището ще се разрасне, ако повече хора останат неваксинирани“, предупреди Дуоркин. „Затова е изключително важно да се ваксинираме.“
Здравният отдел на окръг ДюПейдж също издаде предупреждение тази седмица. Въпреки че няма потвърдени случаи в региона, здравните власти призоваха неваксинираните да бъдат особено внимателни при пътуванията през пролетната ваканция, предвид разпространението на морбили в девет щата.
„Не сме в нормална обстановка,“ подчерта Дуоркин. „Хората могат да бъдат заразни няколко дни преди да проявят първите симптоми, което прави разпространението на вируса още по-опасно.“
През 2000 г. морбили беше официално елиминиран в САЩ, като нямаше вътрешно разпространение на заболяването. Днес, 25 години по-късно, намаляващите нива на ваксинация доведоха до завръщането на огнищата.