К ириакос Мицотакис, лидер на гръцката дясноцентристка партия "Нова демокрация", спечели втори четиригодишен мандат като министър-председател на Гърция. Мицотакис ще се завърне на премиерския пост в по-силна позиция благодарение на категоричната победа на партията му на изборите в неделя, в които доминираха въпросите за финансовата стабилност и разходите за живот.
"Имаме високи цели, които ще преобразят Гърция", заяви триумфиращият Мицотакис в победната си реч, обещавайки, че скоро ще започнат "големи реформи".
"Няма да толерирам никаква арогантност", добави той.
Екзитпол: "Нова Демокрация" с Мицотакис печели изборите в Гърция
При преброени почти 100% от гласовете, Нова демокрация събра над 40% от гласовете. Нейната основна опозиционна лява партия Сириза остана далеч назад в предварителните резултати с над 17%, предава CNN.
Общо осем партии, сред които центристката ПАСОК-КИНАЛ и лявата ККЕ, преминаха прага от 3% за влизане в гръцкия парламент. По-малките крайнодесни партии, вариращи от крайнолеви до крайнодесни, също успяха да се включат.
"Мицотакис беше възнаграден от избирателите като лидер, който изведе Гърция от тежка дългова криза и три международни спасителни програми обратно на пътя на растежа. Човек, който е изпълнил поне част от обещанията си, което е повече, отколкото мнозина в Гърция са правили преди", каза Ник Малкуцис, старши политически анализатор в "Макрополис".
Това бяха вторите парламентарни избори в Гърция в рамките на пет седмици, след като през май Нова демокрация постигна победа, която надмина всички очаквания, но не успя да спечели абсолютно мнозинство.
Мицотакис, който беше начело на правителството по време на пандемията от Ковида-19 и енергийната криза в Европа, се беше представил като сигурен партньор, който ще стимулира растежа в трудни глобални условия. Правителството му осъществи зашеметяващ обрат в икономиката, която сега е на ръба да се върне към инвестиционния клас на световния пазар за първи път, откакто загуби достъп до него през 2010 г.
Кандидатурата на Нова демокрация за преизбиране се фокусира върху мерките за консолидиране на икономическото възстановяване на Гърция, като обеща 3% годишен растеж, намаляване на данъците и ограничаване на безработицата.
"През 2019 г. бяхме изоставащи, когато ставаше въпрос за растеж, а сега сме една от най-добре представящите се икономики в еврозоната", заяви неотдавна Мицотакис пред CNN.
Бившият министър-председател на Гърция Алексис Ципрас - който се бореше да изпълни обещанията си за икономическо възстановяване, докато беше на поста си - не успя да убеди избирателите, заедно със своята лява партия "Сириза".
С надежда за стабилно правителство: Гърция избира нов парламент
Дебатът за миграцията
Гласуването в неделя се проведе дни след шокиращо корабокрушение в гръцки води. Най-малко 82 души загинаха, а стотици други бяха обявени за безследно изчезнали, когато претъпкана лодка с мигранти се преобърна и потъна край бреговете на Пилос.
Смъртоносното корабокрушение предизвика критики към реакцията на властите и спря предизборната кампания, а служебното правителство на Гърция обяви тридневен траур.
Но това не успя да намали преднината на Мицотакис, който в интервю за CNN миналия месец описа миграционната си политика като "твърда, но справедлива" - послание, което изглежда е намерило отклик сред избирателите.
По време на предизборната си кампания Мицотакис обеща да разшири допълнително 35-километровата ограда на гръцко-турската граница, за да блокира мигрантите, които се опитват да влязат в Гърция.
Сириза също смекчи тона си по отношение на миграцията, като на предизборен дебат лидерът ѝ Ципрас се съгласи да запази оградата, дистанцирайки се от политиката на отворени обятия към бежанците, която пропагандира от години.
"Дебатът за миграцията в Гърция е по-различен от този навсякъде другаде в Европа", казва Малкуцис. "Гърците до голяма степен смятат, че техният, военно силен съсед Турция използва миграцията като оръжие, за да постави публично под въпрос териториалния суверенитет на Гърция. Затова въпросите на миграцията са свързани с националните каузи на Гърция и никоя от партиите не иска или не може да си позволи да изглежда, че ги приема с лека ръка."
Поредица от гръцки правителства са били критикувани от международни органи за справянето им с миграционната политика. Условията в гръцките мигрантски лагери са осъждани от правозащитни организации, особено след бежанската криза през 2015 г., когато над 1 млн. души влязоха в Европа през страната.
През изминалата година "Нова демокрация" се сблъска и със скандал за подслушване, нарастващи опасения относно върховенството на закона и общественото недоволство от последиците от най-тежката в историята на страната влакова катастрофа, при която загинаха най-малко 57 души. Това обаче само временно разклати обществения рейтинг на Нова демокрация.
Повече реформи
Мицотакис спечели изборите през 2019 г., представяйки се като либерален реформатор, обещавайки да даде нов тласък на гръцката икономика и да промени имиджа ѝ на проблемно дете на Европа след осемгодишна депресия, в резултат на която икономиката на страната се сви с 25% - най-сериозното свиване на развита икономика след края на Втората световна война.
Подхранвани от първите резултати от изборите през май, гръцките облигации и акции се повишиха с оптимизма, че едно проинвестиционно правителство може да предотврати връщането на икономиката назад.
"Силното ръководство и политическата стабилност са това, което пазарите и инвеститорите търсят", каза Волфганго Пиколи, съпрезидент на финансово-консултантската компания Teneo.
Мицотакис също така обеща реформи в съдебната система, здравеопазването и образованието, както и допълнителни съкращения в раздутия публичен сектор на страната.
Разрушителни гласове
Липсата на силна визия от страна на основните опозиционни партии изглежда е допринесла за категоричната победа на Мицотакис.
Тъй като основните опозиционни партии излязоха от последните избори значително отслабени, потенциалните въпроси за липсата на многобройни гласове на основните партии се появяват отново, заедно с въпросите за бъдещата отчетност и прозрачност.
"Липсата на силна основна опозиция със сигурност създава празнота, с която правителството ще трябва да се справи внимателно", казва Василики Георгиаду, професор по политически науки в университета "Пантейон" в Атина.
Най-голямата изненада в неделния вот е влизането в парламента на малко известната, силно антимигрантска партия "Спартанци", подкрепяна от опозорения бивш депутат Илиас Касидиарис, който в момента излежава присъда от над 13 години затвор за членство в престъпна организация.
Той е бивш водещ член на "Златна зора" - неонацистка партия, която придоби популярност по време на финансовата криза в Гърция.
В надпреварата се включиха и други крайно десни партии, като националистическата партия "Гръцко решение" и ултрарелигиозната "Ники", която е против абортите. Трите заедно осигуриха на крайната десница блок от над 30 места.
В осемпартийния парламент ще влезе и една крайнолява партия - "Курс за свобода", ръководена от бивш служител на Сириза.
"Крайнодесните гласове вероятно ще предизвикат смущения. Особено по въпроси, свързани с национализма, миграцията и външната политика", каза Георгиаду.
"Но въпреки популистката какофония, силната победа на Мицотакис дава на новото правителство ясен мандат за управление."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!