У сложнената епидемиологична обстановка в държавите от Балканите и в цяла Европа е свързана с неспазването на мерките за защита от COVID-19. Необходим е засилен контрол от страна на властите, коментира представителят на СЗО в Белград.
Властите в Албания, Босна и Херцеговина, Словения, Северна Македония, Хърватия, Черна гора и Косово регистрират ръст на заболелите и починалите от коронавирус след намалелия брой случаи през юли и август, отслабването на мерките и частичното отваряне на границите.
Доц. Василев: Стаден имунитет към ковид-19 няма
Сериозната епидемиологична ситуация, с която се сблъскват експертите, се отнася и за цяла Европа. Важно е всички държави да реагират на ситуацията с адекватни здравни мерки, координирано и решително. Това включва проверка на предполагаемите случаи, установяване на евентуална връзка между тях, карантина за контактните лица, спазване на дистанция, ако не се носят маски, спазване на правила за хигиена, съветват от СЗО.
Отварянето на училищата също се превърна в предизвикателство, но е необходима стъпка за образованието, социализацията на децата и неравенството. От СЗО призовават за засилване на мерките, за да се сведе до минимум рискът от заразяване на учениците.
Какво доведе до втората вълна от COVID-19 в Европа
След като успешно се пребори с първата вълна от инфекции, Европа сега е в разгара на втора вълна с наближаването на зимата, повдигайки въпроси за това какво се обърка, посочва Си Ен Ен.
Броят на ежедневните случаи на COVID-19 в ЕС и Великобритания тази седмица достигна рекордни нива от над 45 000 при 14-дневен период на уведомяване, според Европейския център за профилактика и контрол на заболяванията (ECDC) и срещу това са поставени нови ограничения на места, които са били успешни по време на първата вълна.
Смъртността в Европа е стабилна от 72 дни, според ECDC, въпреки че България, Хърватия, Малта, Румъния и Испания декларират данни за повишаване на броя на починалите от COVID-19.
Расте броят на заразените с коронавируса в България, починали
Увеличението идва непосредствено след сезона на лятната ваканция, когато работниците се връщат в градовете, а децата се връщат на училище. СЗО предполага, че увеличението може да се дължи отчасти на облекчаването на мерките и доказателства сочат, че причината за втората вълна са най-вече безсимптомните млади хора.
Въпреки нарастващия брой инфекции и смъртни случаи в Европа, континентът все още стои относително добре в сравнение със САЩ. Европа е отчела 4,4 милиона заразени и 217 278 смъртни случая при население от 750 милиона, докато САЩ са докладвали 6,7 милиона заразени и 198 000 смъртни случая при население от 330 милиона.
Британският премиер Борис Джонсън заяви в петък пред медиите, че във Великобритания "сега се очертава втора вълна" и че тя е "неизбежна", тъй като броят на ежедневните случаи на COVID-19 надхвърля 4000 на ден за първи път май.
"Не бих искал да влизам във втора национална карантина. Единственият начин да го предотвратим е, че хората следват правилата за превенция", посочи Джонсън. Обединеното кралство има най-много жертви в Европа.
Но не само там обстановката се влошава. В Мадрид бяха обявени нови ограничения в петък.
От своя страна Франция регистрира 13 215 нови случая на за 24 часа в петък, според данни, публикувани от Националната агенция по здравеопазване, най-високият брой от април.
Цифрите също така показват нарастваща тенденция при хоспитализиране с 3 626 нови пациенти през предходните седем дни.
Междувременно Чехия отчете рекордни 3130 ежедневни инфекции в петък, там маските отново станаха задължителни в училищата. Холандия докладва също рекордните 1 977 случая.
Премиерът Марк Руте посочи на пресконференция, че броят на новозаразените в страната се удвоява за малко повече от седмица.
Директорът на СЗО за Европа Ханс Клуге тази седмица предупреди за "тревожни скорости на предаване" и "много сериозна ситуация" в региона, като добави, че седмичните случаи са надвишили тези, съобщени през мартенския пик.
Въпреки че се наблюдава увеличение на заразените във възрастовите групи от 50 до 79 години, през първата седмица на септември все още най-висок е делът на новите случаи сред тези на възраст 25 до 49 години, посочи Клуге.
Турция регистрира 63 смъртни случая за 24 часа тази седмица, което е най-високият брой жертви за един ден. Турският здравен министър Фахретин Коча говори за коронавируса на седмичната си пресконференция на 2 септември, като отбеляза, че страната е "във втория връх на първата вълна".
В края на август италианските власти заявиха, че около 50% от новите случаи на COVID-19 са били заразени през летните ваканции в цялата страна и в чужбина, главно сред млади хора, които не са били предпазливи относно насоки за социално дистанциране и носене на маски.
Страни като Гърция и Хърватия, които бяха до голяма степен в безопасност по време на първата вълна, отбелязаха бърз растеж на броя на случаите през август, тъй като туристите поеха на летни ваканции след отварянето на вътрешните граници в ЕС през юни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!