Съдът на московския район Хамовники призна бившия ръководител на руската петролна компания ЮКОС Михаил Ходорковски и неговия съдружник Платон Лебедев за виновни в кражба на петрол и пране на пари, придобити по престъпен начин, предаде ИТАР-ТАСС.
Първоначално двамата бяха обвинени в отклоняването на 350 млн. тона петрол, но впоследствие обвинението намали това количество до 218 млн. тона.
Според прокуратурата Ходорковски и Лебедев са изпрали 487 млрд. рубли и 7,5 млрд. долара, получени от кражбата на петрола.
Защитата на
Ходорковски и Лебедев обяви, че
ще обжалва решението на съда.
Веднага след прочитането на тези решения съдията Виктор Данилкин нареди на представителите на медиите да напуснат съдебната зала.
Четенето на присъдата продължава. То ще отнеме дни и дори седмици, като това може да се проточи дори след новогодишните празници в Русия, които продължават до 10 януари.
Случаят ЮКОС
се смята за политически и организиран от руските власти, за да бъде прекършен прекалено независимият олигарх и да бъдат присвоени печеливши петролни активи. Навремето Ходорковски финансираше опозицията и не се боеше да противоречи на тогавашния президент Владимир Путин, в момента премиер.
Руските власти категорично отричат тези обвинения.
Бившият ръководител на ЮКОС, която беше раздробена в полза на петролни компании, близки до властта, вече излежава заедно с Лебедев осемгодишна присъда за укриване на данъци. Сега двамата са застрашени от още 14 години затвор.
Поради изтичане на срока на давност е прекратено обвинението за кражба на пакет акции от Източната нефтена компания.
Между 200 и 300
души, сред които много журналисти, се
бяха събрали тази сутрин пред съда, но
само малка група успя да влезе в залата,
съобщи АФП. Множеството скандираше:
"Свобода за политическите затворници!"
и "Русия без Путин".
Милицията е задържала 20 души от протестиращите, които не се подчинили на заповедта да приберат плакатите си.
Жителите на руския град Екатеринбург в Урал осъмнаха с десетки графити по стените на сградите, предлагащи размяната на Ходорковски с Путин, предаде АФП.
Графитите представят с червена боя лицата на Путин и на бившия олигарх, а над тях е написано: "Разменяме Путин за Ходорковски".
Отговорност за тези рисунки пое младежката опозиционна организация "Отбрана". На сайта й oborona.org също могат да се видят графитите, предлагащи размяната на премиера с Ходорковски.
Облечен в черно, 47-годишният Ходорковски беше въведен в клетка от стъкло и стомана в съдебната зала, предаде Ройтерс. Изглеждащ блед, но спокоен, той помаха с ръка и се усмихна към публиката в претъпканата зала.
Решението на съда и присъдата, които според мнозина ще бъдат решени от Кремъл, ще бъдат възприети до голяма степен като знак дали президентът Дмитрий Медведев има волята - и влиянието - да освободи човека, чието хвърляне в затвора е символ на управлението на Путин, отбелязва Ройтерс.
Из пресата
Вторият процес срещу низвергнатия руски петролен магнат Михаил Ходорковски бележи важен ден за руското правосъдие и тест за заявената от президента Медведев решимост да реформира руската съдебна система и да се пребори с пословичната й политическа пристрастност, пише в редакционна статия в. "Индипендънт".
Присъдата на Ходорковси ще покаже дали руските съдилища са способни да работят извън сянката на Кремъл.
За едни герой, а за други престъпник, бившият олигарх, всъщност, е смесица и от двете - съвременен Икар, летял твърде близо до слънцето - в случая Владимир Путин, който никога не му прости решението да постави богатството си в услуга на различни противникови на управлението на Путин партии.
Малцина извън Русия се съмняват, че това бе факторът за изпадането в немилост на Ходорковски и суровата присъда срещу него от 2003 г.
Враждата между двамата остава. От затворническата килия Ходорковски наскоро определи премиера като жалка особа, която изпитва привързаност единствено към любимите си кучета.
Путин пък описа Ходорковски като крадец, подчертавайки, че мястото на крадците е затвора.
Тази "размяна на любезности" подсказва, че и двамата гледат на очакваната присъда като на чиста формалност.
Предсказанията, направени в чужбина след първата присъда на Ходорковски, че чуждите инвеститори ще избягат от Русия, смятайки режима на Путин за насочен срещу бизнеса, не се оправдаха. Основните бизнес партньори на Русия на Запад, и най-вече Германия, изглежда се отнасят с разбиране към т.нар. "управлявана демокрация", разглеждайки я като най-малкото зло. Ако не друго, според тях, това поне е дало на Русия стабилност, допълва всекидневникът.
Кремъл запазва циничната си система, в която политическите опоненти се елиминират безнаказано, се казва в американска поверителна дипломатическа телеграма, разпространена от "Уикилийкс" и публикувана във в. "Гардиън".
Опитите на руското правителство за покаже, че при делото срещу Ходорковски се съблюдава върховенството на закона, приличат на "политическо прасе с червило", се казва в комюнике на американското посолство в Москва до Вашингтон от декември 2009 г. Фактът, че правните процедури като че ли се прилагат педантично при очевидно политически мотивиран случай, може да изглежда парадоксален.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!