Ш ефът на Meta Марк Зукърбърг обяви широк набор от промени в политиката на компанията, които ще премахнат fact-check системата (букв. превод -проверки на фактите) в Instagram, Facebook и Threads и ще намалят ограниченията върху публикациите, които нейните потребители могат да споделят. Новините идват по-малко от две седмици преди Тръмп да встъпи в длъжност на 20 януари.
Зукърбърг каза, че промените имат за цел да се справят с политическите “пристрастия” и да ограничат “цензурата” —, повтаряйки аргументите, които новоизбраният президент Доналд Тръмп и неговите поддръжници отдавна изказаха относно платформата.
Kакво ще се промени във Facebook, какво е проверка на фактите и това как ще промени съдържанието в социалните медии?
Meta, компанията майка на Facebook, обяви на 7 януари планове за замяна на fact-checking програмата със система, базирана на потребителите, известна като "бележки на общността".
Проверките на фактите, които бяха въведени след изборите на Доналд Тръмп през 2016 г, се оказаха "твърде политически пристрастни" и унищожиха "повече доверие, отколкото създадоха", особено в Съединените щати, каза главният изпълнителен директор на Meta Марк Зукърбърг във видео, публикувано от компанията.
Решението ще повлияе на модерирането на съдържанието на притежаваните от Meta платформи Facebook, Instagram и Threads, които наброяват близо 4 милиарда потребители по целия свят.
"Неотдавнашните избори се усещат като културна повратна точка към даване на приоритет на (свободата на) речта", добави Зукърбърг, визирайки президентските избори на САЩ.
Промяната в политиката ще направи платформата по-отворена към потребителски публикации, особено по спорни теми като имиграция и пол, отбеляза компанията. Зукърбърг призна, че тази промяна може да доведе до това, че „ще хванем по-малко лоши неща“, тъй като нововъведените бележки на Общността, които той планира да приложи, могат да бъдат по-бавни и да обхващат различни теми в сравнение с професионалните трети компании за проверка на факти.
Бележките на Общността вече се използват в социалната мрежа X на Илон Мъск (позната преди като Twitter). И Мъск, и Зукърбърг все по-открито изразяват позиции по политически въпроси и са сред поддръжниците на новоизбрания президент на САЩ.
Критиците на този ход смятат, че той представлява партизанско усилие за привеждане на Meta в съответствие с новоизбрания президент Тръмп, който често е критикувал компанията за антиконсервативни пристрастия. Поддръжниците, от своя страна, приветстваха решението като стъпка към възстановяване на свободата на словото за сметка на строгия контрол върху съдържанието. Експертите коментират, че е трудно да се прецени какво точно е мотивирало Meta, като и двете гледни точки изглеждат правдоподобни.
„Зукърбърг знаеше, че ще се сблъска със сериозни предизвикателства, когато реши да промени основните принципи на Facebook“, каза Ерик Голдман, професор в Юридическия факултет на университета Санта Клара и изследовател на модерирането на съдържанието, пред ABC News. „Въпросът е: Защо сега?“
Meta стартира програмата си за проверка на фактите на фона на засилен обществен натиск по време на президентската кампания през 2016 г., когато платформата беше обвинена, че улеснява разпространението на дезинформация. Инициативата беше критикувана от републиканци, включително Тръмп, който я определи като пристрастна срещу консерваторите. Тези напрежения ескалираха през 2021 г., когато Meta забрани акаунтите на Тръмп след бунтовете на 6 януари. По това време Зукърбърг заяви, че допускането на Тръмп обратно в платформата би било „прекалено голям риск“.
През последните години обаче социалните медии, включително Meta, постепенно се ориентираха към по-освободен подход към модерирането на съдържание. Илон Мъск, след придобиването на X през 2022 г., отслаби правилата за модериране и въведе акцент върху „бележките на общността“. През 2023 г. Meta възстанови акаунтите на Тръмп.
Наскоро Meta изглежда зае по-топла позиция спрямо Тръмп. Компанията дари $1 милион за встъпването му в длъжност, след като отказа подобна подкрепа през 2017 г., и назначи бившия републикански лобист Джоел Каплан за главен директор по глобалните въпроси.
Как работи програмата на Meta за проверка на фактите?
Meta обяснява, че с цел борба с дезинформацията си партнира с независими организации за проверка на факти, сертифицирани от Международната мрежа за проверка на факти (IFCN). От стартирането си през 2015 г., мрежата включва над 170 организации по целия свят.
„Не вярваме, че частна компания като Meta трябва да определя кое е вярно или невярно, затова разчитаме на глобална мрежа от партньори за проверка на фактите, които независимо оценяват съдържанието“, обяснява компанията. От 7 януари 2025 г. обаче Meta обяви прекратяване на програмата си в САЩ, позовавайки се на пристрастия и предубеденост в подхода на проверка на фактите. Вместо това тя ще се съсредоточи върху „бележките на общността“, които вече се тестват в САЩ и ще бъдат разширени на глобално ниво.
Европейската мрежа за стандарти за проверка на фактите (EFCSN) изрази разочарование от решението на Meta. „Проверката на фактите не е панацея, но е критично важен инструмент в борбата с дезинформацията“, заявяват от организацията.
Ролята на проверителите на факти
Организациите за проверка на факти не премахват съдържание, не блокират акаунти и не трият страници. Единственото последствие от техните оценки е намаляване на видимостта на невярна или подвеждаща информация. Този подход е разработен в отговор на възхода на социалните мрежи, които създадоха пространство за масово разпространение на дезинформация.
"Всеки път, когато проверката на факти оцени дадено съдържание като невярно, ние значително намаляваме разпространението на съдържанието, така че по-малко хора да го виждат. Ние уведомяваме хората, които преди това са споделили съдържанието или се опитват да го споделят, че информацията е невярна, и прилагаме предупредителен етикет, който препраща към статията на проверяващия фактите, опровергавайки твърдението с оригинално докладване", пише Meta.
Въпреки това, проверката на фактите остава предизвикателен процес. Докато една публикация може да бъде създадена за минути, нейното опровержение често изисква дни на изследвания и доказателства.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!