И ван Ишченко доброволно се е биел срещу нахлуващите руски войски, но след месец битка той е готов да плати хиляди долари и да рискува затвор, за да избяга от фронта.
Киев планира да изгради още укрепления
„Преди да отида на война, мислех, че съм супергерой. Но всеки героизъм се изтощава, когато хората видят (войната) със собствените си очи и осъзнаят, че не им е мястото там“, каза 30-годишният Ищенко. „Видях как някой беше прострелян близо до далака му, болката беше влудяваща. Видях и отрязана глава. Всичко се натрупа... Не исках да виждам нищо друго“, посочи още той.
Русия организира местни избори в окупираните части на Украйна
И така, един ден той дезертира, без да предупреди никого, освен майка си, и бяга от Украйна. Ишченко далеч не е единственият. Войната предизвика патриотичен импулс, но някои украинци отказват да се бият въпреки обществения натиск и предупрежденията от страна на властите, които предприемат строги мерки срещу лицата, избягващи военната служба на фона на трудната контраофанзива.
Зеленски: Украинските въоръжени сили се нуждаят от около 160 изтребителя F-16
Ишченко успява да излезе от страната въпреки забраната за напускане на всички мъже на възраст между 18 и 60 години. Той плаща 5000 долара за кола с държавни номера, която да го придружи до гора на границата с Унгария. След това се промуша през дупка в оградата и бяга. „Най-страшният момент беше тогава, когато напуснах Украйна и избягах пеша“, обяснява той.
От началото на войната властите са задържали 13 600 души, опитващи се да преминат границата извън контролно-пропускателните пунктове, каза говорителят на Държавната гранична охрана Андрий Демченко пред АФП. Други 6100, повечето мъже на възраст, годна за воюване, са били заловени при опит да напуснат с фалшиви документи, каза Демченко.
Всички знаят
Но длъжностни лица, с които се е свързала АФП, не са предоставили точен брой на заподозрените, че се укриват от военна служба. Сега те са изправени пред съответно до пет и 12 години затвор, съгласно закон, приет през януари, който затяга наказанията. На фона на затруднена контраофанзива Киев разбива корупционните схеми, които позволяват на мъжете да избягват армията. Всички висши служители, отговарящи за наборната военна служба, бяха уволнени през последните седмици, а следователите казаха, че са "разкрили мащабни корупционни схеми в почти всички региони на страната".
Според 24-годишния Иван, който отказа да назове фамилното си име поради юридически проблеми, "всеки знае, че има възможности" за избягване на служба. „Всеки има приятели или познати, които могат да предложат варианти“, каза той. През май Иван дава 5000 долара за медицинско свидетелство, което го освобождава от служба и му позволява да напусне Украйна. Той не се гордее с действията си и казва, че „всичко изглеждаше грешно и тревожно“.
За да избегнат нарушаването на закона, някои мъже са напуснали преди да навършат 18 години и не са се върнали след началото на войната. Семейството на Богдан Мариненко го е принудило да замине за Полша през август 2022 г., два дни преди 18-ия му рожден ден. Баща му се бие, а Мариненко работи по строителни обекти, за да осигури прехраната на семейството си. „Ако нещо се случи с баща ми, аз оставам единствената подкрепа за майка ми и сестрите ми“, посочва 19-годишният мъж.
Remember that the best and bravest Ukrainians are those who refuse to fight for the Zelensly Nazi regime, or simply give up & surrender to the Russians. https://t.co/hxKUTeSgOe
— Jeffrey The Extra-Ordinary NAFO Hunter (@dujon_jeffrey) August 31, 2023
Не напразно
Евгений Куруч е бил в автобус от Белгия за Украйна без телефонен кредит, когато шофьорът обявил, че войната е започнала. 38-годишният офицер знаел, че ще бъде сред първите мобилизирани, ако се върне. И така, той слязъл от автобуса във Варшава – последната планирана спирка преди Украйна – отишъл до най-близкия McDonalds и използвал Wi-Fi, за да се обади на жена си и родителите си. Те настояли той да остане в Полша, тъй като в родния му град Одеса са завили сирени.
„Разбирам, че имам задължението да защитавам страната си“, посочва Куруч пред АФП. „В същото време разбирам, че семейството ми също има нужда от мен. Преди всичко трябва да се грижа за тях“, каза той. Започва работа като таксиметров шофьор във Варшава, където се присъединяват съпругата му, 8-годишната му дъщеря Анастасия и 5-годишният син Кирил.
Много семейства са разделени от началото на войната, тъй като жените и децата бягат в чужбина. Полската статистика показва, че от почти 1 млн. украинци, регистрирани в Полша, едно от всеки две е дете, а жените са 77% от избягалото възрастно население.
„Разбирам, че това е болезнена тема за тях. Ако видя, че това води до конфликт, просто спирам да говоря и се опитвам да закарам пътника, където трябва“, каза Куруч пред АФП. Той обяснява, че обикновено се обръща към семейството си за успокоение. „Гледайки ги, черпя сили и осъзнавам, че това, което правя сега, не е напразно“, посочва Куруч.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!