Всички министри в новото правителство на Тунис от партията на бившия президент Зин ал Абидин бен Али се отказаха от партийното си членство, предаде АФП.
Изпълняващият длъжността президент Фуад Мебазаа и премиерът на преходното правителство Мохамед Гануши излязоха от партията Демократично конституционно обединение (ДКО) още на 18 януари.
Демонстранти и част от опозицията протестираха остро срещу присъствието в съставения ден по-рано преходен кабинет на осем души от екипа на Бен Али. Ключови министри като тези на външните, на вътрешните работи и на финансите бяха членове на ДКО.
Преходното правителство, което вече бе отслабено от оставките на четирима министри, се събира днес на първото си заседание, в чийто дневен ред влиза принципът на разделяне на държавата от доскоро всемогъщата партия, както и проект за всеобща амнистия.
ДКО управляваше самостоятелно Тунис, докато Зин ал Абидин бел Али бе президент в продължение на 23 години.
Междувременно
националната телевизия съобщи, че през
последните дни са арестувани 33 членове
на семейството на Бен Али,
заподозрени в "престъпления срещу Тунис".
Телевизията не уточни имената на задържаните и роднинските им връзки с бившия президент, но показа бижута, часовници и международни банкови карти, иззети по време на арестите. Конфискувани били и "писалки", стрелящи с бойни куршуми.
Срещу Бен Али и семейството му е образувано съдебно разследване за "незаконно придобиване на блага", "неразрешени финансови инвестиции в чужбина" и "нелегален износ на валута". Разследват се бившият президент, съпругата му Лейла Трабелси, нейните "братя и зетьове, синовете и дъщерите на братята й".
Временният президент Фуад Мебазаа заяви, че новата власт ще поеме
курс към "пълен отказ
от миналото",
ще признае забранените партии, ще осъществи обща амнистия.
От затвора ще бъдат освободени всички противници на режима на Бен Али, включително членовете на забраненото ислямското движение "Еннахда" (Възраждане), каза той.
Всички политически затворници в Тунис са освободени, пък заяви Наджиб Шеби, лидер на една от опозиционните партии и министър в новото правителство на националното единство. На въпрос дали сред тях има представители на "Еннахда", той отвърна: "В затвора няма членове на "Еннахда".
В телефонен разговор самият
Бен Али пък уведомил премиера Гануши, че иска да се завърне в страната.
Гануши обаче му казал, че това е невъзможно, предаде Ройтерс, като се позова на министър от преходното правителство.
Миналата седмица Бен Али избяга в Саудитска Арабия след вълна от масови протести срещу бедността, корупцията и политическите репресии, която го принуди да се оттегли от президентския пост. Върховният представител на ООН за човешките права Нави Пилай заяви днес, че вече над 100 души са загинали в размириците, вследствие на стрелба на месо, протестни самоубийства и кръвопролитни бунтове на затворници, предаде АП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!