Всички чилийски епископи хвърлиха оставка заради сексскандал
Папа Франциск   
Източник: Guliver/Getty Images
9

В сички чилийски епископи подадоха оставка пред папа Франциск днес. Причината е скандал за прикриване на сексуални злоупотреби, извършвани от духовници.

Трийсет и четиримата епископи, присъствали на извънредна среща с Франциск във Ватикана обявиха, че са подписали документ за подаване на оставка и се извиниха на Чили, жертвите на сексуалните злоупотреби и папата заради скандала.

Ковчежникът на Ватикана на съд за сексуален тормоз

"Поставяме нашите позиции в ръцете на Светия отец и ще оставим на него свободно да реши за всеки от нас", заявиха те.

Епископите казаха, че молят "за прошка за болката, причинена на жертвите, на папата, на Божиите хора и на страната заради нашите сериозни грешки и пропуски".

Това е първият известен случай, когато всички епископи от една държава подават заедно оставка заради скандал. Той свидетелства за опустошителното въздействие, което кризата със сексуалните злоупотреби оказва в Чили и в чужбина.

Чилийската католическа църква отдавна е преследвана от твърдения, че някои от нейните епископи активно са защитавали отец Фернандо Карадима, който е в центъра на скандала. Свещеникът беше признат за виновен от Ватикана за малтретиране на деца през 2011 г., повече от 25 години след появата на първите обвинения срещу него.

При посещение в Чили през януари Франциск първоначално отхвърли като "клевета" твърденията на жертвите за прикриване на злоупотребите, но по-късно се извини и каза, че е бил подведен. Той изпрати служител, който да разследва въпроса и покани във Ватикана хора, пострадали от посегателствата, за да им поднесе лично своите извинения.

Сексскандал с деца разтърси Великобритания

Разгласено папско писмо до чилийските епископи показа, че разследването е установило в доклад "сериозна грешка в начина, по който е било подходено към случаите (на сексуално малтретиране)" от чилийските църковни лидери, а съобщенията за извършвани от свещеници злоупотреби често са били "разглеждани много повърхностно като неправдоподобни".

Автентичността на документа, публикуван вчера от чилийската телевизия Т13, беше потвърдена от говорител на Ватикана днес.

В него Франциск обвинил епископите и висшите религиозни служители в "много сериозна небрежност" по отношение на защитата на децата и казал, че е "смаян и засрамен" от съобщенията за оказване на натиск за потулване на разследванията или за унищожаване на документи, уличаващи в престъпление.

Папата също така бил възмутен, че "свещеници, заподозрени в активен хомосексуализъм", са били оставени да отговарят за семинарии, а заподозрени извършители на злоупотреби са били размествани "по очевидно безнаказан начин и са били поставяни на епархиални или енорийски длъжности, които са им давали ежедневен контакт с непълнолетни".

Вчера папа Франциск обяви "промени и решения" за възстановяване "справедливостта" в Чилийската католическа църква. 

След три дни срещи с чилийски епископи във Ватикана, Светият престол публикува писмо на испански език, в което папата им благодари за "тяхната пълна готовност" "да спазват и да съдействат с всички промени и решения", които Църквата "ще приложи в краткосрочен, средносрочен и дългосрочен план".

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

Коментари 9
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

9 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Apple направи това, което обеща никога да не прави

Apple направи това, което обеща никога да не прави

Технологии Преди 52 минути

Промяната е заради искане на британското правителство

<p>Транспортният министър освободи директора на БДЖ</p>

Транспортният министър Гроздан Караджов освободи директора на БДЖ

България Преди 6 часа

Заповедта е депозирана за вписване в Търговския регистър

Атака с нож при Мемориала на Холокоста в Берлин

Атака с нож при Мемориала на Холокоста в Берлин

Свят Преди 9 часа

Човек е нападнат от неизвестно лице

Изненада, Тръмп изостава сериозно от Байдън в депортирането на имигранти

Изненада, Тръмп изостава сериозно от Байдън в депортирането на имигранти

Свят Преди 10 часа

Сегашната администрация може да се затрудни да изравни по-високите проценти на депортиране

Постоянен арест за зам.-кмета на Видин

Постоянен арест за зам.-кмета на Видин

България Преди 10 часа

Той беше задържан на 19 февруари на летище „Васил Левски” - София

"Дали папата е извън опасност?" - лекуващ лекар на Франциск с актуална информация

"Дали папата е извън опасност?" - лекуващ лекар на Франциск с актуална информация

Свят Преди 10 часа

Папа е способен да става от леглото си и да отива сам до креслото, за да работи, добави лекарят

Плашещо интелигентният нов чатбот Grok 3 на Илон Мъск

Плашещо интелигентният нов чатбот Grok 3 на Илон Мъск

Технологии Преди 11 часа

Илон Мъск представи следващата версия на своя чатбот с изкуствен интелект. Но дали Grok 3 наистина е "най-интелигентният изкуствен интелект в света"? И какви цели преследва технологичният милиардер с xAI?

Историята е жестока: Най-абсурдните и нелепи смъртни случаи

Историята е жестока: Най-абсурдните и нелепи смъртни случаи

Любопитно Преди 11 часа

Някои от изброените случаи направо предизвикват недоверие

Мощна експлозия на Хаваите, тежко ранени (ВИДЕО)

Мощна експлозия на Хаваите, тежко ранени (ВИДЕО)

Свят Преди 11 часа

Видеозапис от района показва, че експлозията е станала на открито, в близост до плувен басейн, а отломки са разпръснати чак до плажа

Джорд Клуни с изненадващо признание, че кара трактор

Джорд Клуни с изненадващо признание, че кара трактор

Любопитно Преди 11 часа

Клуни като фермер и това не е заради роля?

Снимката е илюстративна

Отрязана ръка е открита до училище в Дъблин

Свят Преди 11 часа

Останките ще бъдат изследвани и ще бъде направен ДНК анализ

<p>Трюдо се подигра с Тръмп след победата на Канада над САЩ на хокей</p>

Словесни престрелки и хокей на лед: Канадският премиер се подигра с Тръмп след победата на Канада над САЩ

Свят Преди 12 часа

"Една суверенна държава не би трябвало да се страхува от тирания и фашизъм"

<p>Времето изглежда е на страната на Русия</p>

След близо 3 години война: Времето изглежда е на страната на Русия

Свят Преди 12 часа

Това, което Путин нарече „специална военна операция“, се превърна в най-големия конфликт в Европа след Втората световна война

Почина звезда от "Карате кид"

Почина звезда от "Карате кид"

Свят Преди 12 часа

Питър Джейсън почина на 80 години, оставяйки след себе си впечатляващо наследство с над 270 актьорски изпълнения в киното

Снимката е архивна: Украинският президент Володимир Зеленски даде интервю за Асошиейтед прес в Киев

Тръмп: Зеленски "много затруднява сключването на сделки"

Свят Преди 12 часа

Германският канцлер Олаф Шолц и украинският президент Володимир Зеленски разговаряха за „начините за постигане на справедлив мир в Украйна“, докато Вашингтон настояваше за преговори с Москва

Мадона обвини Тръмп, че си е присвоил титлата „крал“

Мадона обвини Тръмп, че си е присвоил титлата „крал“

Свят Преди 12 часа

Тръмп се провъзгласи на шега за крал под послание, с което в социалната си мрежа се похвали с офанзивата на неговото правителство срещу премахването на тол таксите в Ню Йорк