„Всяка година е катастрофа за мен“ – Животът след чернобилската авария
Източник: Istock

П реди тридесет и девет години светът стана свидетел на най-тежката ядрена авария в историята. Първоначалната експлозия в украинската атомна електроцентрала Чернобил уби двама души. Но радиацията, която се разпространи след експлозията, уби хиляди през следващите месеци и години.

Лични разкази за страдание

Оцелели от Чернобил описват мрачните здравословни проблеми и продължаващото въздействие на радиацията, от които все още страдат 39 години по-късно.

Михайло Хрушченко беше на 34 години и работеше като директор на завод за преработка на храни, обслужващ Чернобил през 1986 г., когато животът му се промени завинаги. Заводът на няколко километра от дома му беше избухнал и гореше. Това беше всичко, което знаеше, когато пристигна на работа и видя, че фабриката е затворена, пише Mirror.

Говорейки от Украйна в Международния ден в памет на Чернобилската катастрофа, Михайло казва: "Не закусих, качих се веднага в колата и отидох на работа. Отидох в офиса на надзорника си и вече имаше малка среща."

„Спомням си думите: „Ще изчакаме инструкции. Не пускайте никого навън, не ходете никъде."

Негова житейска мисия е да подкрепя жертвите на бедствието. Михайло работи като ръководител на Съюза на хората с увреждания от Чернобил и през 2021 г. е награден с държавния орден "За служба” с указ на украинския президент Володимир Зеленски.

Михайло споделя, че една от дъщерите му "страда от повече заболявания от мен", нищо, че той е над 70-годишен. Тя е класифицирана като инвалид и синът ѝ, неговият внук, също има здравословни проблеми: "Зъбите му падат, коленете му са подути. Момчето е на 23 години. Какво е това? Това е резултатът."

Чернобил - 31 години по-късно

Поколения, белязани от радиацията

Евген Яковлев беше главен изследовател на отдела за изследване на околната среда на Националната академия на науките в Украйна и отиде в Чернобил след бедствието, за да анализира случилото се. Загубил е и зъбите си.

Около седмица след експлозията Михайло и колегите му отвеждат децата от селата и ги карат до Прилуки (град в северната част на Украйна) с кола. Той казва на Mirror: "По това време не знаех, че колата ми има същото замърсяване. Прекарах 20 дни в забранената зона, където се случваше нещо ужасно.

"Не знаех това, защото нямах дозиметър. Дадоха ни стар дозиметър и аз проверих колата си и, разбира се, бях уплашен... дозиметърът се пукна, когато се приближих до колата си.

„Здравословните проблеми на дъщеря ми се случиха най-вероятно, след като я закарах с кола до Прилуки. В кола, която е била радиоактивно замърсена."

Официални данни и оценки

Според ООН през първите 30 години след експлозията около 5000 случая на рак на щитовидната жлеза при деца и тийнейджъри в Украйна, Русия и Беларус са били свързани с излагане на радиация. Експерти на ООН също са изчислили, че радиацията може да причини до около 4000 евентуални смъртни случая сред населението на Чернобил с по-висока експозиция, като спешни работници, евакуирани и жители на най-замърсените райони.

Връщане в Чернобил и ново изпитание

Въпреки съвета да не го прави, Михайло няколко пъти се връща в Чернобил: "Аз съм роден и израснал там, а родителите ми са погребани в Чернобил.

„Сега съм на 71 години. Имам две нощни шкафчета в шкафчето си, пълни с лекарства. Лекувам едно нещо за няколко дни, а след това си вземам почивка за няколко дни и лекувам другото." Михайло и семейството му  бяха евакуирани в град Бородянка след бедствието, който беше бомбардиран от руските войски миналата година.

"Когато се прибрах в Чернобил шест месеца след трагедията, за да взема мебели от къщата си, хората, които участваха в ликвидацията, вече живееха в къщата ми.

"Те дори се опитаха да ми попречат да вляза в къщата. Показах им паспорта си и казах: "Това е моята къща, построих я със собствените си ръце".И те казаха: "Върви по дяволите, ще извикаме полиция". Можех да взема само касетофона и телевизора. Нямаше какво друго да взема."

"Всяка година е катастрофа за мен. Не е началото на пролетта, а катастрофа. Чернобил е моето родно място, къщата на баща ми е все още там. Не знам какво се е случило с нея по време на войната."

Здравето – разликата преди и след Чернобил

Евген казва на Mirror, че преди е бил физически здрав и е бягал много, но след Чернобил е почувствал, че е загубил всякаква сила.

„Трябваше да си взема отпуск. Опитах се да ходя, но нямах сили. Можех да ям само например няколко чаени лъжички мед или елда."

„И аз загубих дузина зъби. Но аз оцелях. За тези, които са все още живи от първите дни на аварията в Чернобилската централа, животът беше разделен на живот преди Чернобил и живот след Чернобил."

Евгений Яшин: директно от сърцето на бедствието

Чернобил - 31 години по-късно

Евгений Яшин е 40-годишен химик в Чернобилската централа, когато аварията в ядрения енергиен реактор се разигра през април 1986 г., което доведе до масови евакуации, смъртта на 31 души и дългосрочно заболяване на хиляди други.

“Всички говореха за експлозията на системата за аварийно охлаждане на реактора,” каза той пред UN News, припомняйки си съдбоносно пътуване с автобус до работа в деня на инцидента. “Но, минавайки покрай четвъртия енергоблок, ни стана ясно, че той е много по-сериозен от очакваното; стената на реактора беше напълно изпаднала и се виждаше сияние, наподобяващо стоманолеярна пещ. Предприехме действия незабавно.”

Масови евакуации и безпомощност

В този момент мащабът на аварията не е нито очакван, нито оценен, каза той, добавяйки, че протоколите не са въведени, защото е било немислимо това да се случи с реакторите. Като началник на смени на 300 служители в химическия цех в Чернобил, основната задача на неговия екип беше да подготви деминерализирана вода, да получи радиоактивни течни отпадъци, да ги съхранява и обработва.

“Подготвихме водата за гасене на реактора, ходихме до колене във вода и организирахме изпомпване,” каза той. “Изглеждаше, че водата тече безкрайно, системата беше пусната на пълен капацитет и беше необходима все повече и повече вода.”

На 27 април жителите на Припят бяха евакуирани заедно с част от персонала на завода, каза той, спомняйки си автобуси, движещи се из града, спиращи пред къщите, за да приберат евакуираните. Роднините не можеха нито да се обадят, да ги предупредят, нито да обсъдят маршрута за евакуация, каза той, припомняйки си, че е открил, че семейството му се е изнесло от района.

"Много малко от моите колеги са все още живи"

В началото на май останалият персонал изпитва сериозни странични ефекти, тъй като лекарите наблюдаваха здравето им чрез чести кръвни изследвания, каза той, добавяйки, че някои са били изведени от зоната, за да си починат.

“Чувствам последствията върху здравето си дори сега,” каза Яшин, който страда от рак. “Много малко от моите колеги са все още живи. Изненадан съм, че самият аз съм все още жив.”

Междувременно остават спорове кой е виновен, каза той.

“100 процента съм сигурен, че дизайнерите не са могли да предвидят такова развитие,” каза той. “Персоналът на станцията предприе всички мерки за локализиране на последствията от инцидента, но не можа да го предотврати.”

Оттогава всяка година на 26 април жителите на град Славутич се събират на паметник на жертвите от Чернобил, палят свещи и си спомнят тези трагични събития, каза Яшин. Въпреки че вече не работи в завода, внучката му Татяна е инженер, който обработва отработеното ядрено гориво в съоръжението, където се съхранява заедно с хиляди тонове радиоактивни отпадъци.

Новата заплаха: руската окупация и бдителността

Както всички ядрени енергийни съоръжения, Чернобил се ползва със специална защита съгласно международното хуманитарно право. Но руската окупация през 2022 г. породи сериозни опасения за безопасността. Тя също така върна служителите към условия от 1986 г., изисквайки задължителни ротационни смени.

“Сега работим както през 1986 г.,” каза Александър Новиков, заместник-главен инженер по техническата безопасност на завода. “Току-що пристигнах на служба и ще бъда тук до следващия понеделник. Преустроихме офисите си в почивни станции, монтирахме душове и перални машини. Значително е засилен радиационният контрол; извършваме го всеки ден, защото хората живеят близо до станцията.”

Една година след руската окупация служителите вече не могат да се возят с обикновен автобус. Повечето живеят в Славутич, но железопътните линии бяха бомбардирани в първия ден от нахлуването, на 24 февруари 2022 г. Сега работниците пътуват с автобус от 350 километра, работят цяла седмица, остават в забранената зона през целия период, след което се връщат у дома.

Експлозията в блок 4: Хронология на трагедията

Катастрофата в Чернобил – аварията през 1986 г. в атомната електроцентрала в Съветския съюз – остава най-тежката катастрофа в историята на ядрената енергетика. Чернобил се намира близко до Припят, на 16 км северозападно от град Чернобил и на 104 км северно от Киев. Централата включваше четири реактора, всеки с мощност 1000 мегавата, пуснати в експлоатация между 1977 и 1983 г.

Как се стигна до бедствието?

Бедствието избухва на 26 април, когато техници от реакторен блок 4 се опитват да проведат лошо проектиран експеримент. Работещите изключват системи за регулиране на мощността и аварийна безопасност, изтеглят повечето контролни пръти, оставяйки реактора да работи при ниска мощност. В 1:23 ч. на 26 април реакцията излиза извън контрол. Няколко експлозии предизвикват огромно огнено кълбо и изхвърлят тежкия стоманен и бетонен капак на реактора. Огненият графитен реактор изпуска големи количества радиоактивни вещества в атмосферата, които са разнесени на огромни разстояния от вятъра.

Евакуации и международен отзвук

На 27 април 30 000 жители на Припят започват да се евакуират. Първоначално съветските власти се опитват да скрият случилото се, но шведските станции за мониторинг откриват високи нива на радиация и настояват за обяснение. СССР признава аварията и това предизвиква международен протест. До 4 май изтичането на топлина и радиация от реактора е овладяно, макар и с висок риск за работниците. Радиоактивните отломки са заровени на около 800 временни места, а по-късно сърцевината на реактора е затворена в бетонен и стоманен саркофаг.

Чернобил – завинаги белязано място

Общият брой на първо починалите варира: някои източници сочат двама убити, други до 50. Още десетки се разболяват от тежка лъчева болест, а мнозина по-късно умират. Между 50 и 185 милиона кюри радионуклиди са изтекли в атмосферата – няколко пъти повече радиоактивност от атомните бомби в Япония.

Тази радиоактивност се разнася над Беларус, Русия, Украйна и България и достига чак до Франция и Италия. Милиони акри гори и земеделски земи са замърсени, като стотици хиляди остават в опасните зони. Много добитък се ражда деформиран, а сред хората се очакват хиляди заболявания и смъртни случаи от рак.

Катастрофата в Чернобил подтиква промени: затваряне на съветски реактори, създаване на 30-километрова зона на изключване, която днес е над 4000 кв. км. Части от зоната са отворени за т.нар. „тъмен туризъм“.

Чернобил днес: между памет и опасност

При разпадането на Съветския съюз контролът върху обекта преминава към Украйна. Правителството отваря част от зоната за туристи, а Чернобил и Припят се превръщат в мрачни символи на човешката грешка – и на надеждата у оцелелите, които продължават да се борят с последиците, 39 години по-късно.

Съдията: - Подсъдимия, защо открадна кравата? - Господин съдия, тя ме погледна, аз я погледнах... и някакси... просто ей така се случи... съдбата ни събра!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Стратегически ходове причиниха разрив между двойките във Вилата на любовта

Стратегически ходове причиниха разрив между двойките във Вилата на любовта

Любопитно Преди 34 минути

Любовната надпревара продължава всеки петък от 20:00 ч. по NOVA

Починала е обвинителката на принц Андрю - Вирджиния Джуфре

Починала е обвинителката на принц Андрю - Вирджиния Джуфре

Свят Преди 54 минути

41-годишната жена е била намерена мъртва в дома си

Смъртоносна свада в нюйоркското метро: Мъж беше намушкан и убит

Смъртоносна свада в нюйоркското метро: Мъж беше намушкан и убит

Свят Преди 2 часа

Според полицията между двама мъже възникнал спор в мотриса, след като нападателят настъпил жертвата си

Заради бомбена заплаха: Евакуираха самолет на летище във Флорида

Заради бомбена заплаха: Евакуираха самолет на летище във Флорида

Свят Преди 3 часа

Взривно устройство не беше открито

<p>Защо Светият отец&nbsp;ще бъде погребан извън Ватикана?</p>

Защо папа Франциск ще бъде погребан извън Ватикана?

Свят Преди 4 часа

За първи път от повече от век понтифекс ще бъде погребан извън Ватикана

Да благодарим на ChatGPT излиза скъпо, но си струва

Да благодарим на ChatGPT излиза скъпо, но си струва

Технологии Преди 4 часа

Благодарностите изразходват ресурси за милиони

Приключи поклонението пред тленните останки на папа Франциск

Приключи поклонението пред тленните останки на папа Франциск

Свят Преди 11 часа

Около 250 000 души са успели да отдадат почит на покойния папа

ЕС дава 15 милиона евро за армията на РС Македония

ЕС дава 15 милиона евро за армията на РС Македония

Свят Преди 11 часа

Средствата ще се използват за набавяне на различно оборудване

Кой екзекутира висш руски генерал насред Москва

Кой екзекутира висш руски генерал насред Москва

Свят Преди 12 часа

Украйна не е поела отговорност за взрива днес

Ново земетресение близо до Истанбул в Турция

Ново земетресение близо до Истанбул в Турция

Свят Преди 13 часа

Трусът е бил с епицентър под Мраморно море

Зеленски: Крим принадлежи на Украйна

Зеленски: Крим принадлежи на Украйна

Свят Преди 14 часа

Зеленски: Украйна не разполага с достатъчно оръжия, за да си върне контрола над Кримския полуостров

МВФ: Очакваме България в еврозоната през 2026 г.

МВФ: Очакваме България в еврозоната през 2026 г.

България Преди 14 часа

Това заяви директорът на европейския департамент на МВФ Алфред Камер

Украйна и ЕС с контрапредложение за мир

Украйна и ЕС с контрапредложение за мир

Свят Преди 15 часа

Документът показва, че Украйна и ЕС се противопоставят на някои от предложенията на САЩ

Олимпиадата на любовта слага край на индивидуалните изпитания в “Един за друг”

Олимпиадата на любовта слага край на индивидуалните изпитания в “Един за друг”

Любопитно Преди 15 часа

Коя ще бъде последната “Супер двойка” във Вилата на любовта?

Катастрофа на две коли и патрулка в София

Катастрофа на две коли и патрулка в София

България Преди 15 часа

Полицаите са били на път към подаден сигнал за домашно насилие

Докладчикът по правата на човека в СЕ се намеси за ромите от "Захарна фабрика"

Докладчикът по правата на човека в СЕ се намеси за ромите от "Захарна фабрика"

Свят Преди 16 часа

Конгресът застава твърдо зад защитата на правата на човека и достойнството на всички в Европа, включително и на ромите