Лидерът на КНДР Ким Чен-ир раздаде подаръци на севернокорейски деца в рамките на всенародните празненства по повод неговата 68-годишнина.
За да зарадва децата, "Любимият ръководител" отлетя с хеликоптер до най-отдалечените севернокорейски острови.
Подаръци бяха раздавани и в магазините на столицата Пхенян - въженца за скачане, пумпали, сладкиши.
По случай рождения ден на Ким бяха зарадвани и възрастните севернокорейци - с плодове, домашни потреби и дори спиртни напитки.
Рожденият ден на севернокорейския лидер - 16 февруари - е един от най-големите празници в страната.
По-рано такъв беше 15 април - рожденият ден на основателя на КНДР и "Любим вожд" Ким Ир-сен, баща на Ким Чен Ир, който бе обявен след смъртта му за "вечен президент".
Според новините от Пхенян,
жителите на КНДР, получили четири почивни дни накуп, са
пожелали на висшия си
ръководител крепко здраве
през новата година и плавно са преминали към празненствата, предаде "РИА Новости".
Корейските медии вече нарекоха тази дата "най-големия национален празник".
Из улиците на Пхенян кипи оживена търговия с плодове, сладкарски изделия, играчки и сувенири, предаде ИТАР-ТАСС.
В цялата страна се провеждат тържествени събрания, митинги, спортни прояви. Майстори на фигурното пързаляне от Русия участват в международно състезание за наградата с името на свещената планина Пектусан, организирано в рамките на празненствата.
Пристигнали са също спортисти от Унгария, Беларус, Австралия, Украйна, Великобритания, Швейцария, Франция и други държави.
Служители от почти 90
учреждения и ведомства се включиха в тазгодишния пореден фестивал на
яркочервените цветя, наречени "кимченирии"
в чест на държавния ръководител, отбелязва агенцията.
Според местна екскурзоводка близо 1200 от изложените 24 хил. екземпляра са отгледани от севернокорейски военни, които най-активно изразявали по този начин своята почит към "великия пълководец". Такива цветя изпращали в открития през 2002 г. специален павилион и корейци от чужбина, а също и дипломати от чуждестранни мисии в Северна Корея, включително руското посолство.
Най-големият ресторант в Пхенян - "Онюгван", е приготвил за клиентите си супи и деликатесни гозби от костенурчи сърца и яйца, а също и ястия от "кралски жаби".
В подножието на северната планина Пектусан, свещена за корейците, за пръв път е организиран фестивал на ледените скулптури.
Според историографията на КНДР, Ким Чен-ир е роден именно в тайгата по склоновете на Пектусан, макар че по други данни рожденото му място е в бившия Съветски съюз, където в началото на 40-те живял и дори бил зачислен в Червената армия баща му Ким Ир-сен.
Официалната версия на Пхенян гласи, че по това време Ким Ир-сен е командвал антияпонските партизански отряди в битките за освобождението на Корея. Сега в полите на Пектусан има къщичка, напомняща тази на Петър Първи в село Коломенское, и севернокорейците са убедени, че тъкмо там е проплакал за пръв път днешният пълководец Ким Чен-ир. Щом наближи рожденият му ден, там започват да се точат нескончаеми потоци от поклонници - студенти и войници, дошли да засвидетелстват верността си към вожда.
След кончината на баща си Ким Ир-сен през 1994 г. Ким Чен-ир наследи властта в страната, за да не допусне там повторение на станалото в Съветския съюз и Китай, отклонили се от предишната революционна линия. Според теорията на "кимирсенизма", революцията не приключва през времето на един човешки живот, а продължава и се предава на следващите поколения, докато не победи в световен мащаб.
"Под ръководството на
любимия пълководец, намерила опора в армията,
нашата република изцяло се прояви
в политически и военен план
като мощна държава и сред засилените бесни интриги на империалистите положи основи за превръщането си в страна с мощна икономика", писа вчера централното партийно издание "Нодон синмун", цитирано от "РИА Новости".
По данни на вестника, за създаването на такава основа е съдействало изстрелването на многостепенна ракета със сателит, демонстрирало през 2009 г. ракетните технологии на страната, и опитът с ядрено оръжие, което според Северна Корея е гаранция срещу агресия от страна на САЩ.
След Корейската война от 1950-1953 г. бе подписано само споразумение за примирие и днес севернокорейците настояват да бъде сключен мирен договор с Щатите, за да се чувстват в пълна сигурност.
Както личи от публикувани
тези дни снимки, правени в Пхенян, севернокорейската столица е украсена с лозунги,
закрепени по стълбовете за улично осветление:
"Поздрави от ядрената държава!"
Какво се приветства всъщност? Докато по-рано всички севернокорейци бяха ориентирани отгоре постоянно да се готвят за агресия отвън и подлагани на сурово военно обучение по многобройни сборове и маневри, сега всички усилия са насочени към постигане на икономически растеж, главно с цел да се повиши народното благосъстояние, пише "РИА Новости".
Тук наблюдателите виждат основната разлика между днешната атмосфера в КНДР и тази от миналите години, при все че никой не е отменил политиката "армията преди всичко", известна с корейското й наименование "сонгун".
С надеждата да сложи край на инфлацията и непредизвестените поскъпвания севернокорейските власти деноминираха в края на миналата година местната валута и пуснаха нови пари, които за една седмица размениха срещу старите в съотношение 1 към 100. Същевременно забраниха обмяната на чужда валута и ограничиха пазарната търговия.
Мерките за укрепване на
социалистическата икономическа система
удариха предимно частните търговци. От 2002 г. в страната действаха пазари за хранителни и други стоки, наподобяващи тези в Русия; те се бяха превърнали в единствен поминък за мнозина жители на КНДР, незаети в държавния сектор.
Според съобщения в чуждестранния печат, които надали може да бъдат проверени, паричната реформа е предизвикала вълна от недоволство в Северна Корея. При всяко положение, в момента там отново се пазарува с валута, открити са обменни бюра, а на пазарите се търгува също като преди. Трудно е засега да предвидим дали това ще продължи, тъй като официално никой не се е отказвал от основната цел на корейския социализъм - да обобществи цялата собственост в страната, съобщава "РИА Новости".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!