В сяка година на 4 февруари отбелязваме Световния ден за борба с рака – единствената инициатива, която обединява целия свят.
Тази година той се фокусира върху четири основни аспекта на профилактика, а те са свързани със здравословния начин на живот, с ранната диагностика, с възможностите за лечение на всички, както и с по-доброто качество на живот.
По данни на Националния раков регистър всеки ден 10 българи чуват диагнозата рак,
а медиците отчитат тревожна тенденция на увеличаване на онкологичните заболявания, съобщи БНР.
Рак на белия дроб, гърдата, дебелото черво, кожата и стомаха са локациите, които най-често засягат българите. С най-голям относителен дял е ракът на белия дроб при мъжете – над 18% и ракът на млечната жлеза при жените – над 22 на сто.
Страната ни е на първо място в Европейския съюз по смъртност от злокачествени заболявания.
По повод Световния ден за борба с рака днес в Специализираната болница по онкология ще представят проект, по който лечебното заведение ще получи европейско финансиране за нова апаратура. Проектът е на обща стойност над 5,5 милиона лева, като освен доставка на високоспециализирани апарати, предвижда и разширяване и модернизиране на Клиниката по урология в най-голямата онкологична болница в страната.
Всяка година в света от рак умират 8,2 милиона души, от които 4 милиона са на възраст между 30 и 69 години.
Според специалистите почти 80% от случаите на рак се дължат на външни фактори, сред които начин на живот, употреба на тютюн, злоупотреба с алкохол, нездравословно хранене, както и намалена физическа активност.
В Европейския съюз раковите заболявания са втората по честота причина за смърт след сърдечносъдовите. Всяка година две от десет жени и трима от десет мъже умират от рак, а на приблизително 3,2 млн. европейци се поставя тази диагноза.
Статистиката показва, че заболеваемостта от рак при мъжете и жените продължава да нараства въпреки по-добрите профилактика и лечение. С увеличаването на продължителността на живота и възрастта на населението се очаква и увеличаване на броя на пациентите с рак.
Добрата новина е, че около 40% от раковите заболявания са потенциално предотвратими.
Според специалистите рискът за развитие на болестта може значително да бъде намален, ако се спре употребата на тютюн, ако не се злоупотребява с алкохолни напитки, ако се избягва прекомерното излагане на слънце, ако се поддържа здравословно тегло и ако редовно се ходи на профилактични прегледи.
В рамките на Световния ден за борба с рака в софийската онкология ще бъде представен проект за високотехнологично лечение. Той включва закупуване на модерна апаратура за диагностика, изследвания и операции, предаде БНТ.
Тази година акцент е поставен върху разбирането, че има решения срещу болестта и че те са в нашите ръце.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!