Репресиите в Иран през 2009 г. подчертаха влошаващото се за четвърта поредна година състояние на правата и свободите по света, обяви в годишния си доклад американската правозащитна организация "Фрийдъм хаус" (FreedomHouse.org), цитирана от АП.
Изминалата година бе белязана от засилени репресии над защитниците на човешките и гражданските права в 40 страни, в които живеят 20% от населението на Земята, посочва докладът.
Той се основава на политическите и гражданските права в 194 държави и 14 територии.
Близкият изток остава районът, в който управлението на страните е с най-репресивен характер в света, а в Африка се наблюдава най-устойчив упадък.
Дженифър Уиндзор, изпълнителен директор на базираната във Вашингтон организация, цитира акциите срещу борците за демокрация, включително жестоките репресии над уличните протести в Иран, задържането в Китай на поддръжници на "Харта 08", която настоява за по-широки свободи и слагане край на господството на Комунистическата партия, както и убийствата на журналисти и правозащитници в Русия.
Въпреки репресиите
в Китай обаче
най-сериозно се е подобрило
състоянието на човешките права в Азия,
показва документът.
Регистрираната
четиригодишна деградация е
най-дългият
период на влошаване на човешките права
за 40-те години, през които "Фрийдъм хаус" публикува доклади за свободите.
Броят на
демокрациите е намалял от 119 на 116,
най-ниският брой от 1995 г.
89 държави, обхващащи 46% от световното население, организацията оценява като свободни.
Продължителният упадък показва, че
най-могъщите авторитарни
режими са били по-репресивни,
по-влиятелни на световната арена и по-безкомпромисни, отбеляза директорът на проучванията във "Фрийдъм хаус" Арч Падингтън при представянето на доклада.
Докладът изтъква, че Иран, Русия, Венецуела и Виетнам са станали по-репресивни, а спад в свободата е настъпил и в страни, регистрирали преди положителни тенденции, като Бахрейн, Йордания, Кения и Киргизстан.
Несвободни държави
От общо 47 страни (спрямо 42 през 2008 г.), класифицирани като "несвободни", девет държави и една територия получават най-ниската възможна оценка както за политически, така и за граждански свободи. В този списък влизат Бирма, Екваториална Гвинея, Еритрея, Либия, Северна Корея, Сомалия, Судан, Туркменистан, Узбекистан и Тибет.
Латинска Америка също преживя сериозен спад по отношение на свободата през миналата година, се допълва в доклада. Така например Хондурас изгуби статута си на изборна демокрация заради преврат. Спад е отбелязан също в Гватемала, Никарагуа и Венецуела.
Подобрения бяха отбелязани навсякъде на Балканите, като Косово премина от категорията "несвободна страна" в категорията "частично свободна" след неотдавнашните избори, а Черна гора е прибавена към категорията "свободни страни".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!