В ремето и смъртта са „на пауза“ за някои хора в град Скотсдейл, щата Аризона, САЩ.
199 човека са поставени в резервоари, пълни с течен азот. Те са избрали да бъдат криоконсервирани с надеждата да бъдат съживени в бъдеще, когато науката е достатъчно напреднала, за да намери лек за тяхната болест.
Arizona cryonics facility preserves bodies to revive later
— Science Academy (@Academ18Academy) October 16, 2022
Time and death are “on pause” for some people in Scottsdale, Arizona.https://t.co/nlVLBqM5uN
Много от „пациентите“, както ги нарича Alcor Life Extension Foundation, са били диагностицирани с рак или други заболявания, за които все още няма лек.
Най-младият криоконсервиран през 2015 година, е 2-годишната Материн Наоваратпонг - тайландско момиче с рак на мозъка.
И двамата ѝ родители са лекари. Били са ѝ направени множество мозъчни операции, но за съжаление нищо не е подействало. Затова те се свързали с Alcor Life Extension Foundation.
Един от пионерите на биткойн Хал Фини, също е криоконсервирал тялото си след като починал от Амиотрофична латерална склероза (ALS) през 2014 г.
Процесът на криоконсервация започва, след като дадено лице бъде законно обявено за мъртво. Кръвта и другите течности се отстраняват от тялото на пациента и се заменят с химикали, предназначени да предотвратят образуването на увреждащи ледени кристали. Витрифицирани при изключително ниски температури, пациентите на Alcor след това се поставят в резервоари в съоръжението в Аризона „за толкова време, колкото е необходимо на технологията да навакса изоставането“.
Минималната цена е 200 000 долара за тяло и 80 000 долара само за мозъка. Повечето от почти 1400 живи „членове“ на Alcor плащат, като правят компанията бенефициент на животозастрахователни полици, равни на цената.
Наташа Мур, съпругата на главния изпълнителен директор на Alcor, оприличава процеса на "пътуване до бъдещето".
Много медицински специалисти обаче не одобряват всичко това.
„Идеята да се замразим и в бъдеще да „се събудим“ звучи като научна фантастика и е доста наивна“, казва Артър Каплан, ръководител на отдела по медицинска етика в Медицинския факултет Гросман на Нюйоркския университет.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!