П резидентските избори в САЩ, състояли се през 2016 г., поднесоха една от най-големите изненади в съвременната история на страната. Скандалният милиардер Доналд Тръмп, когото повечето експерти смятаха за абсолютен аутсайдер заради липсата му на политически опит, не само успя да спечели номинацията на Републиканската партия, но след това победи и Хилъри Клинтън, превръщайки се в 45-ия държавен глава на САЩ. След обявяването на резултатите от вота, мнозина заявиха, че една от основните причини за неочакваната загуба на Клинтън е нейният пол. Според тях, за голям брой американци е немислимо жена да стане президент. Осем години по-късно, ситуацията е сходна. Опонент на Тръмп този път е Камала Харис, а въпросът е същият – ще успее ли САЩ да отвори нова страница в своята история, избирайки жена за държавен глава?
The four-day gathering of Democrats in Chicago came to a historic end when Vice President Kamala Harris formally accepted the party's nomination for president.
— ABC News (@ABC) August 23, 2024
Here's a look at some of highlights and key takeaways from Thursday's program.https://t.co/gRmGTV0aa1
- Ентусиазмът на демократите
До изборите в САЩ остават повече от два месеца – период, през който може да станем свидетели на всякакви изненади. В момента, обаче, изглежда напълно възможно Харис да се превърне в първата жена президент в историята на страната. Тя и кандидатът за вицепрезидент Тим Уолц се радват на растяща популярност. Последните социологически проучвания сочат, че двойката изпреварва с около 3 процента своите опоненти от Републиканската партия – Доналд Тръмп и Джей Ди Ванс. Прогнозите са, че тази разлика ще продължи да нараства. Показателен е фактът, че според изследване на общественото мнение, проведено на 24 юли – само три дни, след като настоящият държавен глава Джо Байдън се оттегли от надпреварата за Белия дом, Харис вече беше изпреварила Тръмп с близо процент. За сравнение, преди това републиканецът имаше преднина от над 3 на сто пред тогавашния си конкурент.
Несъмнено, Демократическата партия изглежда далеч по-единна сега, отколкото преди месец, когато Байдън все още беше нейният кандидат за задаващите се избори. Резултатите от проучване, проведено в периода между 17 и 20 август, показват, че 71 процента от демократите са много или изключително ентусиазирани от възможността да гласуват за Харис. Само месец по-рано, броят на тези, споделящи същото мнение за Байдън, беше близо два пъти по-малък. Това, разбира се, изобщо не означава, че победата на Харис е сигурна. Тръмп продължава да се радва на стабилна подкрепа, а до самия вот остава много време. С голям интерес се очакват и телевизионните дебати между двамата претенденти за президентския пост, по време на които всяко тяхно изказване ще бъде следено с огромен интерес и подложено на задълбочени анализи.
Donald Trump lobbed a series of personal and policy-based attacks at his Democratic rival Kamala Harris in a speech, hoping to recover from a difficult stretch during which his lead in opinion polls has all but evaporated https://t.co/yQWwedIgXK pic.twitter.com/kaAc0ZYCZt
— Reuters (@Reuters) August 15, 2024
- „Враждебен сексизъм“
На пръв поглед изглежда, че темата за пола на Харис не е от голямо значение за избирателите. Според данните от скорошно изследване, извършено от експерти от Масачузетския университет в Амхърст, 51 процента от американците са съгласни с твърдението, че страната им е „готова за първата жена президент в своята история“, докато едва 23 на сто са против. Това, обаче, не пречи на Тръмп да продължава да отправя нападки срещу своята опонентка, свързани с нейния пол. Той я определя като „неинтелигентна“ и дори „луда“, заради начина, по който се смее, на няколко пъти подигравателно коментира външния ѝ вид, а на всичко отгоре заяви, че в очите на чуждестранните лидери тя би изглеждала като „играчка“.
Учените от университета в Амхърст правят повече от любопитно сравнение между цитираното изследване, проведено през настоящия месец и друго, резултатите от което бяха публикувани в началото на годината, когато Байдън все още беше в надпреварата. На участниците в тях били зададени серия от въпроси, свързани с политическите им нагласи и отношението им към различни социални групи. Те също така трябвало да отбележат в каква степен подкрепят следните твърдения: „Жените се обиждат твърде лесно“, „Жените преувеличават проблемите, с които се сблъскват на работните си места“ и „Жените се опитват да контролират мъжете“. По този начин, експертите заключавали дали възгледите и поведението на интервюираните от тях хора спадат към т. нар. „враждебен сексизъм“ (той се характеризира с категорично отхвърляне на равенството между половете). Резултатите са красноречиви. Дори и през януари, много повече републиканци, отколкото демократи споделяли въпросния „враждебен сексизъм“. От онези, които са негови твърди противници, 73 на сто заявили, че ще гласуват за Байдън. В същото време, над две трети от избирателите, имащи такива възгледи, подчертали, че подкрепят Тръмп.
Hillary Clinton referenced her 2016 campaign for president in her speech on the first night of the DNC: "We kept our eyes on the future. Well my friends, the future is here." https://t.co/v66rU5kFSD pic.twitter.com/so06vW6CQH
— ABC News (@ABC) August 20, 2024
- Пукнатини в „стъкления таван“
Не е особено изненадващо, че номинацията на Харис за кандидат на демократите направи темата за половата дискриминация още по-актуална. Експертите от университета в Амхърст отбелязват, че между 89 и 92 процента от хората, категорично отхвърлящи сексизма, подкрепят Харис, докато приблизително 96 на сто от онези, които са на обратното мнение, ще гласуват за Тръмп. Показателни са думите на Хилъри Клинтън по време на конгреса на Демократическата партия в Чикаго, която изрази надежда, че Харис ще направи това, което тя самата не успя – да победи Тръмп и да стане президент. Бившият държавен секретар на САЩ обърна внимание на „пукнатините в стъкления таван“, които тя и нейните поддръжници са направили преди осем години и допълни, че очаква настоящият кандидат на демократите да премине „от другата страна на този таван“.
С оглед на увеличаващата се преднина, която Харис има пред Тръмп, необходимо ли е да се обръща внимание на темата за „враждебния сексизъм“? На пръв поглед изглежда, че тя няма как да окаже съществено влияние върху наближаващите избори. Това, обаче, не е така. Социолозите са единодушни, че смяната на Байдън с Харис и конгреса на Демократическата партия, който привлече огромен интерес, са предизвикали еуфория сред нейните привърженици, но ситуацията през следващите седмици неизбежно ще се промени. Очакванията са за оспорвана надпревара между двамата кандидати, особено в ключови щати като Мичиган и Уисконсин. Всеки глас е важен, така че дори и някои наглед незначителни детайли могат да се окажат от решаващо значение за изхода от вота. По тази причина темата за сексизма не бива да бъде пренебрегвана – особено в момент като настоящия, когато американското общество е силно разделено в мненията си по въпроси като равенството между половете, абортите и правата на хората с нетрадиционна сексуална ориентация. Предстои да разберем как всичко това ще се отрази на сблъсъка между Харис и Тръмп.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
Още от автора:
Войната в Украйна и растящото влияние на Русия в Африка
Най-скандалните крайнодесни групировки, за които не сте чували
Непознатата история на Статуята на свободата
Атаката, която изненада Русия и новата тактика на Украйна
Конгресът на републиканците и звездният миг на Доналд Тръмп
Войната в Газа – голямото предизвикателство пред отношенията между САЩ и Израел
Звездният миг на крайната десница
Великобритания по пътя на промяната
Рискованият ход на Макрон – накъде ще поеме Франция след предсрочните избори
Технологиите, които могат да ни превърнат в супергерои
Севернокорейската авантюра на Путин
Между популизма и недоволството на избирателите – възходът на крайната десница
Президентските избори в Украйна, които така и не се проведоха
Обречени на провал ли са преговорите за мир в Украйна
Марсианците, които нападнаха Еквадор
Изборите, които ще решат съдбата на ЕС
Разделената Европа – нападението срещу Роберт Фицо и задаващите се избори за ЕП
Война срещу природата – екологичните последици от конфликтите в Украйна и Газа
"Руският закон", който предизвика масови протести в Грузия
Застрашава ли дезинформацията предстоящите избори за ЕП
Дипломатическият ребус на Си Цзинпин
Избори в условията на глобална криза – накъде ще поеме Индия
Имигрантите, които спасиха американската икономика
Печели или губи Русия от ескалацията на напрежението в Близкия изток
Хуманитарният кошмар в Ивицата Газа
Сблъсъкът между Тайван и Китай и бъдещето на изкуствения интелект
Кой се страхува от Доналд Тръмп?
Избори по руски – несменяем ли е Владимир Путин
Между фактите и лъжите – конспирацията QAnon и „откраднатата победа“ на Тръмп
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!