Парламентарните избори в Беларус не бяха свободни и честни, обяви днес наблюдателската мисия на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), предаде Ройтерс.
Според първите официални резултати не само че изборите печели управляващата партия, ами новият беларуски парламент няма да включва представители на опозицията.
На изборите преобладаваха кандидати, лоялни на президента Александър Лукашенко.
"В тези избори нямаше конкуренция още от началото",
каза специалният координатор на мисията Матео Мекачи.
По думите му "свободните избори зависят от свободата на хората да говорят, да се организират и да се кандидатират", което не е било наблюдавано в бившата съветска република.
В предварителния доклад на ОССЕ, изготвен въз основа на данните от 330 наблюдатели на изборите, се посочва, че мнозина изтъкнати политици, които биха могли да играят важна роля в изборния процес, са били в затвора или не им е било позволено да се регистрират като кандидати заради "криминалното им минало".
Мекачи припомни, че представители на ОССЕ са пребивавали в Беларус през 2010 г., когато някои от тези хора са били арестувани. "Съжаляваме, че техните гласове не можаха да бъдат чути в тази кампания", подчерта координаторът.
Наблюдателите не са получили големи възможности да проследят процеса на броене на бюлетините и са дали негативна оценка на този процес в значителен брой от избирателни секции, се казва още в доклада на ОССЕ, цитиран от Ройтерс.
Германия също разкритикува изборите. "Гласуването протече в среда, която трудно позволява свободни избори. Зад решетките все още има политически затворници, а привържениците на опозицията бяха възпрепятствани да се кандидатират", заяви Щефан Зайберт, говорител на канцлера Ангела Меркел.
Министрите на външните работи от ЕС ще обсъдят много подробно на 15 октомври наложените досега
санкции срещу Беларус
и ще оценят тяхното въздействие, заяви Мая Кочиянчич, говорител на върховния представител на ЕС по сигурността и външната политика Катрин Аштън.
В отговор на въпрос дали предстои налагането на нови санкции срещу Минск, тя отбеляза, че подобно решение следва да бъде прието единодушно в Съвета на ЕС по външни работи.
Кочиянчич добави, че предстои министрите да оценят последните събития в Беларус - дипломатическата криза от август, изборите от последната седмица, продължаващите репресии срещу опозицията, както и липсата на напредък по освобождаването на политическите затворници в страната.
"Желаем да окажем натиск над властите да престанат с репресиите и да освободят политическите затворници", заяви говорителят. По нейните думи сред целите на налаганите санкции е да бъдат ограничени възможностите за финансиране на онези, които осъществяват репресиите.
Беларуската опозиция обвини властите, че са фалшифицирали резултатите, като са обявили напълно неверни данни за избирателната активност, предаде АФП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!